Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Art déco - cudowne lata 20.

Tekst: Edyta Jabłońska

To właśnie druga dekada ubiegłego wieku przyniosła nam styl art déco, który zmienił ówczesne spojrzenie na design. Domowe przedmioty miały być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim piękne i idealnie wykonane.

art deco
Wnętrze urządzone w stylu art deco
P11irom/Shutterstock

Styl art déco zarówno w sztuce, jak i we wnętrzach odbił piętno, które widać do dzisiaj. Charakteryzowała go wyjątkowa dbałość o detal, dlatego zaowocował pięknymi, kunsztownie wykonanymi przedmiotami. Właściwie trudno określić, czy powstałe wówczas meble to dzieło rękodzielników czy artystów. Nie ma się czemu dziwić, gdyż nazwa art déco wywodzi się od francuskich słów: art, czyli sztuka i décoratif – dekoracyjny.

Cechy stylu art déco

Patrząc na wnętrza urządzone w tym stylu, trudno uwierzyć, że nurt ten miał być przeciwstawieniem się bogactwu i zbędnym zdobieniom – ale jeśli cofniemy się nieco w czasie, to zauważymy znaczącą różnicę we wnętrzach w stylu art déco, a panującą przed nim sztuką secesyjną. Nowe podejście artystów miało na celu przede wszystkim tworzyć rzeczy trwałe, ekskluzywne, ale również funkcjonalne. Zwrócono się więc do geometrycznych kształtów – prostej i obłej linii, powtarzalnych wzorów oraz nieoczekiwanych połączeń. Jeszcze raz należy podkreślić dbałość o detal, nie tylko w formie dodatków, ale też wykończenia. Wszystkie meble były dopracowane do perfekcji, nie mogło tu dojść do jakiegokolwiek zaniedbania. Tak powstały przedmioty nie tylko estetyczne, ale również ponadczasowe.

Jak stworzyć wnętrze w stylu art déco?

Trudno obecnie stworzyć idealne wnętrze w stylu art déco. Współczesne meble, oświetlenie i dodatki czerpią ze spuścizny ówczesnych twórców, ale w przeważającej części są one jedynie inspirowane ich designem, a nie dokładną kopią antyków z tamtych lat. Współczesne wnętrza zatem nie są odzwierciedleniem tych z lat dwudziestych ubiegłego wieku, a raczej nową odsłoną tego stylu. Tworząc takie wnętrze, wybierać należy tylko naturalne i szlachetne materiały – drewno gatunków drzew liściastych, marmur, kryształ, a wśród tkanin aksamit i jedwab. Piękno tych materiałów należy wyeksponować, np. pokazać rysunek drewna, i podkreślić go wykończeniem na wysoki połysk. Chociaż art déco wniosło wiele świeżości, łączyło też nowe ze starym i uwielbiało we wnętrzach sztukę. Ówczesne malarstwo prężnie się rozwijało, a doskonałą jego przedstawicielką była Tamara Łempicka. Jeśli chcesz wprowadzić styl art déco do wnętrza, możesz udekorować ściany reprodukcją obrazów jednego z przedstawicieli tego nurtu, np. wspomnianej malarki polskiego pochodzenia.

Art déco: kolor i wzór

Geometryczne kształty powinny pojawić się nie tylko na meblach w stylu art déco, ale również na tkaninach, tapetach i dodatkach, najlepiej w formie powtarzalnego wzoru, utrzymanego w ściśle określonej kolorystyce. Najważniejsze barwy to czerń i biel, reszta kolorów pojawia się raczej w stonowanych odcieniach – ciemnym granacie, butelkowej zieleni lub ciemnym brązie (zwłaszcza na meblach drewnianych). Jako dodatku w formie kontrastu można użyć złota lub srebra.

Art déco - cudowne lata 20.
Reprodukcja obrazu Auto Portrait in Green Bugatti Tamary de Łempickiej, matowe płótno, 70 x 93 cm, 445,05 zł
boszart.pl

Art déco: dekoracyjny salon

We wnętrzu art déco należy zadbać o jego każdy fragment, począwszy od sufitu, poprzez ściany aż do podłogi, a wyposażenie musi być najwyższej jakości. Powinien się tu znaleźć kącik wypoczynkowy z wygodną, obitą aksamitem sofą, fotelami oraz stolikiem. Na podłodze (najlepiej wykończonej drewnem) nie może zabraknąć dywanu np. oryginalnego wyrobu rzemieślników z odległych krain. Ściany może zdobić sztukateria lub tapeta oraz reprodukcja obrazu z epoki lub okładki magazynu z tamtych lat. Kryształowa lub wykonana ze szlachetnego materiału lampa będzie dopełniłem całości art déco we wnętrzu.

Zobacz także:

Art déco: sztuka w sypialni

W sypialni art déco oprócz dużego, masywnego łóżka, obok którego stoją drewniane stoliki nocne, musi się znaleźć toaletka z lustrem i wygodnym krzesłem. I tu nie należy zapomnieć o dekoracyjnym oświetleniu i obrazach lub tapecie na ścianie. Wybierz pościel w geometryczny wzór i pikowaną narzutę.

Zobacz także:

Art déco: salon kąpielowy

Przestronne wnętrze z dużym oknem i wolno stojącą wanną to idealny przykład łazienki urządzonej w stylu art déco. Oczywiście nie każdy z nas takim dysponuje, więc by wprowadzić elementy tego nurtu, dopasuj idealne wyposażenie – stylową armaturę, wygodną wannę i ozdobne oświetlenie. Na ścianach można zastosować marmurowe płytki (albo dobrej jakości imitację).

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Art déco - cudowne lata 20.