Biuro w domu - jak je urządzić?
Biuro w domu aranżujemy obecnie częściej niż kiedykolwiek przedtem. Pandemia sprawiła, że własne cztery kąty stały się również miejscem pracy. Urządzając biuro w domu trzeba zwrócić uwagę m.in. na kolory ścian czy dekoracji, aby nie zaburzały koncentracji. Podstawą są jednak odpowiednie meble i... drzwi wewnętrzne, dzięki którym można skutecznie odciąć się od domowych hałasów. Jak stworzyć biuro w domu?
Jak urządzić biuro w domu?
Efektywna praca w domu wymaga m.in. umiejętności zarządzania własnym czasem, automotywacji, cierpliwości i samozaparcia w dążeniu do ustalonych celów. Aby wszystko to wydawało się łatwiejsze do osiągnięcia, a praca była przyjemniejsza, należy w odpowiedni sposób zaaranżować swoje biuro w domu.
- Krzesło – ma ogromny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy podczas wytężonej pracy przy komputerze. Najlepsze będzie krzesło regulowane, w którym wysokość dostosujemy do własnych potrzeb. W ten sposób zadbamy o prawidłową pozycję ciała. Warto wybrać krzesło z podłokietnikami, z opcją regulowania kąta pochylenia oparcia czy głębokości wybrzuszenia w odcinku lędźwiowym. Kiedy wiadomo, że krzesło zostało prawidłowo ustawione? Wystarczy na nim usiąść, przysunąć się do biurka i położyć dłonie swobodnie na klawiaturze. Zgięcie rąk w łokciach powinno tworzyć kąt prosty. Ważne jest też właściwe ułożenie stóp - powinny leżeć płasko na podłodze (z zachowaniem kąta prostego w kolanach). Taka pozycja jest najlepsza dla kręgosłupa.
- Biurko – to kolejny mebel, który tak samo jak krzesło, ma ogromny wpływ na całodzienny komfort pracy. Najlepsze będzie biurko o szerokości minimum 130 cm. Na rynku coraz częściej można znaleźć biurka z regulowaną wysokością, które w razie konieczności zamieniają się w miejsce do pracy na stojąco.
- Lampka – urządzając domowe biuro, warto pomyśleć o optymalnym oświetleniu – przyda się lampka, która oświetli klawiaturę, dokumenty na biurku i inne znajdujące się na nim przedmioty. Nie powinna oślepiać i świecić jaśniej niż ekran komputera. Barwa światła nie powinna być zbyt ciepła - zimne światło sprzyja koncentracji.
- Dekoracje – ozdoby przydają się, by nadać wnętrzu bardziej przytulnego klimat. Nad biurkiem może to być plakat przedstawiający abstrakcję czy geometryczne wzory - ale nic krzykliwego, co może dekoncentrować. Dobre rozwiązanie to półka lub organizer powieszony na ścianie, które połączą funkcję ozdobną z praktyczną. W biurze w domu nie powinno zabraknąć przynajmniej kilku roślin doniczkowych. Ich kojący kolor pozwoli odpocząć zmęczonym oczom. Wybieramy rośliny oczyszczające powietrze, np. skrzydłokwiaty.
Zobacz także: Biurko do pracy w małym mieszkaniu. 20 propozycji >>
Biuro w domu - jakie kolory?
Wbrew pozorom, na komfort pracy duży wpływ mają kolory. Najbardziej neutralne, a jednocześnie zalecane do biura w domu, są odcienie zieleni i szarości, które są uniwersalne i nie męczą oczu. Biel i czerń to klasyczny wybór, który zawsze będzie dobrym rozwiązaniem – pomagają się skupić, wprowadzają do wnętrza ład i harmonię, a jednocześnie do wszystkiego pasują. Intensywne kolory zaś, takie jak czerwień czy żółć, działają pobudzająco, choć w nadmiarze mogą dekoncentrować. Jeśli więc chcesz nieco ożywić swoje biuro w domu, postaw jedynie na subtelne akcenty w tak żywych barwach.
Drzwi do biura w domu - cisza i spokojna praca
Nie lubisz i nie potrafisz pracować, gdy tuż za ścianą pozostali domownicy rozmawiają, oglądają TV lub słuchają muzyki? Jeśli potrzebujesz ciszy, by móc spokojnie wykonywać swoje obowiązki służbowe, wybierz odpowiednie drzwi do biura w domu. Najlepiej pełne, pozbawione przeszkleń lub ewentualnie z niewielkimi szklanymi wstawkami. Kluczową kwestią jest materiał wypełniający, który w największym stopniu wpływa na to, czy drzwi będą chroniły przed hałasem. Odpowiednia będzie na przykład płyta wiórowo-otworowa.
Drzwi akustyczne do biura w domu
Jeszcze lepsze wyciszenie zapewnią drzwi akustyczne. W biurze w domu sprawdzą się drzwi techniczne INNOVO o klasie izolacyjności akustycznej 37 dB lub wyższej - INNOVO 42 dB, które mogą być dodatkowo ognioodporne i dymoszczelne. Takie modele znajdziemy w kolekcji PORTA DRZWI, które świetnie nadają się do zadań specjalnych.
Wypełnienie skrzydła stanowi specjalna 3 warstwowa konstrukcja akustyczna INNOVO w ramie z klejonki drewna iglastego, a całość obłożona jest płytą HDF. Niewątpliwą zaletą jest także spory wybór kolorów oklein i wzorów modeli, od całkowicie gładkich, po te z ozdobnymi intarsjami, przebiegającymi wzdłuż lub w poprzek skrzydła. Możesz zdecydować się na drzwi do biura w domu w kolorze klasycznej bieli, pasujące do większości stylów wnętrzarskich, poprzez nowoczesne odcienie szarości (np. popielaty, antracyt, beton jasny, beton ciemny), po te przypominające naturalne drewno. Na specjalną uwagę zasługują drzwi akustyczne INNOVO w kolorze czarnym – świetny wybór do nowoczesnych, minimalistycznych lub loftowych wnętrz.
Wyjątkową pod względem izolacji akustycznej są drzwi z kolekcji PURE 57 db. Zapewniają one maksymalne wyciszenie, dlatego rekomendowane są do pomieszczeń, które pełnią rolę studia nagrań. Dostępne są w kilkunastu kolorach oklein, z których nowością jest odcień Hikora Naturalna.
Biuro w domu to miejsce, w którym spędzamy sporą część dnia, zwłaszcza jeśli pracujemy w trybie zdalnym. Warto zadbać, aby praca w domu była równie, jeśli nie bardziej komfortowa, niż ta w biurze. Ciszę i odpowiednią izolację od zewnętrznych hałasów, która sprzyja efektywnej pracy, zapewnią drzwi akustyczne.
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie