Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: dom z miejscem na oranżerię [WIDEO Z REALIZACJI]

Wojciech Stasiak

Różnice między projektem gotowym, jaki możemy znaleźć w katalogu, a jego późniejszą realizacją, do obejrzenia w terenie, nie zawsze biorą się z szeregu zmian zaproponowanych przez inwestorów. Czasem wynikają z tego, że między wzniesieniem budynku a chwilą, w jakiej oglądamy ów katalog, zmodyfikowano sam projekt gotowy.

realizacja domu, projekt domu
Aktualna wersja projektu Allegro E-19 z nowoczesnym, dynamicznym wejściem. Otwór drzwiowy obudowano zgeometryzowanymi przeszklonymi płaszczyznami
Projekt i wizualizacja Archeton
Projekt Allegro, autorstwa znanej pracowni Archeton, powstał jeszcze pod koniec lat 90. Po ponad dekadzie jego autorzy postanowili go nieco zmodyfikować, czerpiąc również z pokrewnego projektu Allegro Eko. Od kilku miesięcy jest więc proponowany w nowej wersji, Allegro (E-19), którą prezentujemy na wizualizacjach. W takich modyfikacjach i przepływie idei twórczych nie ma nic dziwnego. Do wprowadzania zmian mają prawo zarówno nabywcy projektów gotowych (i nie tylko gotowych), jak też ich autorzy - architekci. To jeden ze smaczków związanych ze wznoszeniem domów i zagospodarowywaniem przestrzeni, w jakiej żyjemy. Zanim dom nie powstanie, nic nie jest przesądzone raz na zawsze.

Nowe wejście nowym otwarciem

W starej koncepcji tego projektu do domu wchodziło się, mijając dwie lekkie kolumienki, znajdujące się po bokach podcienia zakończonego drzwiami. Nad wszystkim górował trójkątny daszek kryjący pod sobą półkoliste naświetle. To rozwiązanie architekci postanowili po jakimś czasie zaadaptować do alternatywnej wersji projektu - Allegro Eko, zaś dla projektu E-19 przewidzieli teraz inne rozwiązanie. Przede wszystkim zrezygnowano z kolumienek, a otwór drzwiowy obudowano zgeometryzowanymi przeszklonymi płaszczyznami. Dzięki temu zróżnicowano wizualnie tę strefę parteru, unowocześniono ją i nadano jej dynamiki. W trójkątnym daszku "odsłonięto" fragment drewnianej więźby, która jednocześnie stanowi przedłużenie linii okapu dachu.

To dobry przykład dla wszystkich inwestorów, jak dobierając materiały o odmiennej naturze - w tym przypadku głównie szkło umieszczone w stalowych profilach oraz wypełnienie drzwi - i odpowiednio je ze sobą zestawiając (pozostając jednak przy pomysłach prostych, bez szaleństw i wątpliwego często przepychu), można stworzyć ciekawy, intrygujący fragment budynku, który stanowi świetny punkt może niekoniecznie wyjścia do zaprojektowania reszty budynku, ale na pewno wejścia do domu dla jego mieszkańców i gości!



Elewacje: horyzontalnie, spójnie, elegancko

To nowe wejście świetnie koresponduje z elewacjami. Horyzontalność całej bryły (bo w końcu chodzi o średniej wielkości dom parterowy, rozciągający się właśnie w poziomie, "trzymający się" blisko ziemi) udanie podkreślają pasy jasnej wykładziny okalające dom na wysokości od dachu do dolnej linii okien. Tworzą efekt tzw. boniowania. Projektanci z Archetonu nie narzucają tu ściśle określonego rozwiązania materiałowego. - Można zastosować boniowanie wykonane z dodatkowych pasów ocieplenia pokryte tynkiem lub jakiegoś rodzaju poziome panele czy nawet drewnianą malowaną boazerię - mówi Jakub Jasiński, projektant w firmie Archeton.

Z kolei niżej, czyli pod wspomnianą dolną linią okien, aż do wąskiego przyziemia, ciągnie się wokół domu strefa białego tynku. W dwóch miejscach została jednak przecięta. W narożniku na prawo od wejścia oraz na przeciwległej ścianie bocznej wprowadzono wyraziste płaszczyzny z szarych płytek elewacyjnych, w tym samym kolorze, który zarezerwowano dla przyziemia, schodków z dwóch stron domu, tarasu ogrodowego i dachu. Świetny pomysł! Z jednej strony, różnicuje kolorystycznie i materiałowo bryłę budynku. Z drugiej, łączy różne jego części - dom "zaczyna się" szarością przyziemia, która potem nie ginie, tylko przenika przez jasne elewacje, opanowując na koniec dach, stworzony z dachówki betonowej lub ceramicznej. Całość prezentuje się spójnie i elegancko. Ani trochę nie zaburza tego efektu mały pionowy "ogródek" przy wejściu, czyli zaprojektowane przy narożniku pnącze, przy którym świetnie poczuje się posadzona tam roślina A przy niej pani domu.

Spójrzmy w tym momencie na realizację, dokonaną według poprzedniej wersji Allegro. Oczywiście ujrzymy inne wejście, o czym już była mowa, ale i zupełnie inne wykończenie elewacji. Konsekwentnie zastosowana beżowa cegła klinkierowa powoduje, że bryła mocno zmienia swój charakter! Dowód na to, jak materiał elewacyjny połączony z nieco innym wykończeniem (brak pnącza i nieco inne rozmieszczenie okien) potrafi ten sam pomysł architektoniczny pokierować w różne strony. Obie wiodą przez spójność i elegancję, ale w zupełnie odmienny sposób.

Światło w domu, ogród w domu

Najbardziej smakowity (czytaj: charakterystyczny) pomysł projektanci zostawili wyłącznie dla mieszkańców - lub zaprzyjaźnionych gości Znajduje się z tyłu domu, a jest nim duże przeszklenie, poprowadzone na osi elewacji, naprzeciwko wejścia głównego. Umieszczono je pod podobnym jak od frontu trójkątnym zadaszeniem (choć bez belkowania). Może świetnie doświetlać sporą część wnętrz, ale prowokuje też do stworzenia za nim prawdziwej oranżerii, wypełnionej roślinnością, cenną zwłaszcza w zimowe miesiące. W pierwotnym projekcie Allegro - i w prezentowanej tutaj realizacji - przeszklenie było gęściej podzielone profilami, składając się jakby z kilkunastu ustawionych na sobie drzwi i okien. Obecnie liczbę profili zredukowano i ciągną się one od samego dołu aż do daszku. Dzięki temu do wnętrz trafia więcej światła, ale też wzrasta skala wyzwania dla wykonawcy. Czy jest się czego bać?

- Wydaje się, że przeszklenie nie jest trudne do wykonania, zwłaszcza dziś, kilkanaście lat po debiucie projektu Allegro - uspokajają specjaliści z Działu Inwestycji w firmie Archeton. - Firm tworzących takie elementy, podobnie jak możliwych do zastosowania systemów przeszklenia jest mnóstwo. Rzeczywiście nadal jednak nie jest to element standardowy, dlatego do realizacji takiego pomysłu weźmy firmę z polecenia, mającą referencje, albo taką, która może zaprezentować nam swoje wcześniejsze dokonania. Pamiętajmy też, że przed wykonaniem tego elementu firma wprawdzie zdejmie dokładne wymiary na przeszklenie, ale najlepiej już na wcześniejszych etapach budowy zadbać o to, aby ściany i elementy dachu zamykające otwór były pionowe, równe, nie zwichrowane. Podczas samej realizacji szklanej ściany ważne i trudne będzie wykonanie właściwego połączenia konstrukcji murów, dachu i przeszklenia. Musi być szczelne, a jednocześnie umożliwiać ruchy poszczególnych elementów, wykonanych przecież z materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej.

Decydując się na dom z takim przeszkleniem, nie zapominajmy jeszcze o dwóch sprawach. Po pierwsze, zastanówmy się, czy na pewno chcemy wpuścić do środka latem dużo słońca. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dobre rolety, umożliwiające regulację ilości światła. Jeśli zaś rzeczywiście zależy nam na tym, by przeszklenie dobrze doświetlało wnętrza, nie sadźmy przy nim drzew. Szybko rosną i ani się obejrzymy, jak efekt estetyczny przysłoni - dosłownie - jedną z głównych zalet takiego rozwiązania.

Ogrody zimowe: planowanie, budowa, eksploatacja



Osadzenie i usytuowanie

Wizualizacje Allegro (E-19) prezentują niepodpiwniczony dom usytuowany gdzieś na rozległym terenie otoczonym zielenią. Pokazywaną realizację wzbogacono o częściowe podpiwniczenie od strony ogrodu, co jest kwestią gustu inwestora, jego potrzeb, a niekiedy wiąże się także z ukształtowaniem terenu posesji. Budynek postawiono tuż przy ulicy, czyniąc z fasady nieomal fragment jej pierzei. To często dziś spotykane umiejscowienie domów jednorodzinnych bierze się przeważnie po prostu z wymagań narzucanych przez nieduże parcele. Projektowi w jego obecnej formie zdecydowanie posłuży jednak większa działka, dająca oddech zarówno mieszkańcom, jak i samej architekturze, która ładnie zakomponuje się z harmonijną przestrzenią, z dala od hałasu i zgiełku.

- Takie klasyczne, symetryczne elewacje, inspirowane dworkiem, najlepiej prezentują się na nieco bardziej otwartej przestrzeni, z większym przedpolem (gazonem!) i płaszczyzną ekspozycyjną - radzi architekt firmy Archeton, Justyna Zemanek.

Na takie elementy też warto zwracać uwagę, wybierając projekt.

Metryczka domu:

Projekt domu: Allegro (E-19)

Pracownia: Archeton

Powierzchnia zabudowy: 152,80 m2

Powierzchnia całkowita: 241 m2

Wymiary działki: minimalne zalecane przez projektantów to 24,2x24,2 m

Opis: dom jednorodzinny, parterowy



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty domów: dom z miejscem na oranżerię [WIDEO Z REALIZACJI]