Domy prefabrykowane z keramzytobetonu
Elementy takich domów prefabrykowanych produkuje się z mieszanki keramzytobetonowej. Ich grubość wynosi od 10 do 24 cm, a pozostałe wymiary dostosowuje się do projektu domu i specyfiki prefabrykacji.
Projekty domów. Technologia daje bardzo duże możliwości projektowe - są realizowane zamówienia według projektów indywidualnych, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Domy mogą mieć kilka kondygnacji, a ściany, stropy, podciągi - różne formy geometryczne.
Rodzaje ścian zewnętrznych. Na polskim rynku w przeważającej większości wykonuje się ściany dwuwarstwowe. Część nośną stanowi w nich prefabrykowany element z keramzytobetonu (klasy LC 12/13 stosowanego przy lekkich stropach drewnianych lub LC 16/18 - przy stropach żelbetowych), natomiast termoizolację stanowi przeważnie ułożony grubą warstwą styropian.
Można również wznosić prefabrykowane domy keramzytobetonowe ze ścianami trójwarstwowymi. Mogą to być gotowe elementy prefabrykowane typu "sandwich". Są one wykonywane w zakładach prefabrykacji z zewnętrzną warstwą, na przykład z betonu architektonicznego w klasie C30/37. Ściany trójwarstwowe wykonuje się również na budowie, chociażby z zewnętrzną okładziną klinkierową. W prefabrykatach keramzytobetonowych zatapiane są wówczas przewiązki ze stali nierdzewnej, które odgina się na placu budowy. Nabija się na nie wełnę mineralną, a następnie muruje zewnętrzną ścianę z klinkieru (zostawiając pustkę powietrzną do wentylacji izolacji - około 2-3 cm).
Doświadczenia właścicielki domu prefabrykowanego z keramzytobetonu
Marzena Kluczyńska, Międzyrzecz : Do budowy domu z prefabrykatów keramzytobetonowych skłoniły mnie przede wszystkim pozytywne opinie znajomych oraz dość korzystna cena. Taki dom jest tańszy od budowanego w sposób tradycyjny. Poza tym znacznie szybciej można w nim zamieszkać. U nas prace budowlane trwały praktycznie pół roku, ale tak naprawdę dom był gotowy już po trzech miesiącach. Pozostały czas zajęło mi wykończenie wnętrz zgodne z marzeniami.
Tempo budowy miało dla mnie ogromne znaczenie. Chciałam jak najszybciej zamienić drogą wojskową kwaterę na własne cztery kąty. Tak powstał dom o niewielkiej powierzchni mieszkalnej 104 m2, parterowy z zagospodarowanym poddaszem. Każdy, kto myśli o nowym domu, powinien poznać ten sposób budowania. Współczesne domy prefabrykowane mają naprawdę niewiele wspólnego z topornymi wytworami, z których budowano bloki w PRL-u.
Doświadczenia właścicielki domu z keramzytobetonu
Beata Karolak, Święty Wojciech : Budowa domu z prefabrykatów keramzytobetonowych gwarantuje, że budynek powstanie szybko, a co jeszcze ważniejsze - proces inwestycyjny jest całkowicie przewidywalny. Skorupa budynku powstaje w ciągu 2-3 tygodni, i to łącznie z fundamentami, a potem pominięte są prace mokre, czyli na przykład tynkowanie ścian. Nie ma zatem tych wszystkich robót, które mogą przedłużać proces budowy, chociażby ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Budynek, w którym mieszkam z mężem, ma około 100 m2 powierzchni użytkowej na parterze oraz 45 m2 na poddaszu, gdzie znajduje się pracownia i pokój zabaw dla dzieci. Pod budynkiem jest garaż i piwnica. Ponieważ ściany mają dużą akumulacyjność cieplną, dom jest ciepły zimą i chłodny latem.
Zobacz projekty domów tanich w budowie i eksploatacji
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Mieszkanie: loft po polsku
Zbuduj dom w miesiąc! Historia budowy domu prefabrykowanego
Zalety domów prefabrykowanych. Jak porównywać oferty?
Zamieszkaj w domu z prefabrykatów
Domum.pl – nowa innowacyjna platforma oferuje domy prefabrykowane od zaufanych producentów
Od osobistej potrzeby do biznesu - historia powstania Modulo House
Sztuczna inteligencja w budownictwie modułowym
Budownictwo modułowe wspiera rozwijające się polskie szkolnictwo