Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe

Aleksandra Cupek

Nie każde pomieszczenie jest prostym pudełkiem o czterech ścianach, czasem jego przestrzeń urozmaicają wnęki. Jeśli dobrze je wykorzystamy, może się okazać, że mają wiele zalet.

regały na książki
Pod oknami dachowymi, w skosie dachu powstała wnęka, którą wykorzystano na półki
Velux
Problem czy zaleta?

Dobrze zaplanowane wnęki urozmaicają wnętrza i ułatwiają ich urządzenie. W zależności od rozmiarów i miejsca, w którym się znajdują, mogą pełnić różne funkcje. Można w nich umieścić dużą szafę wnękową, miejsce do pracy, a nawet jadalnię. Małą wnękę można też wykorzystać jako pojedynczą półkę albo niewielki schowek.

Zwykle zagospodarowanie wnęk nie sprawia problemów, zwłaszcza jeśli nisze zostały zaplanowane już na etapie projektowania domu. Jednak wnęki często powstają dopiero w trakcie budowy. Na szczęście jest wiele sposobów na ich ujarzmienie, więc nie powinniśmy ich traktować jako kłopotu.

Nisza bez planu

Powstanie niezaplanowanych wnęk często wynika ze złego zaprojektowania formy budynku. Wewnątrz domu pojawiają się wtedy nieprzewidziane "przeszkody", choćby wystające poza płaszczyznę ścian elementy konstrukcyjne, na przykład słupy.

Nieprzemyślane poprowadzenie instalacji wewnętrznych, w tym przewodów kominowych czy wentylacyjnych, także może skutkować pojawieniem się niepożądanych wnęk, które zamiast stać się użyteczną przestrzenią, zmniejszają powierzchnię użytkową; są usytuowane w miejscach, w których trudno je wykorzystać; mają nieregularne kształty i małe rozmiary.

Dlatego już na etapie projektowym należy zadbać o jak najmniej kolizyjne rozwiązania. A jeśli już nie będzie innego wyjścia, można od razu zaprojektować wnęki z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Czasem - na etapie projektu - wystarczy dodać lub odjąć kilka czy kilkanaście centymetrów, żeby stały się bardziej funkcjonalne.

Wnęki trudne do zagospodarowania

- Trudna do zagospodarowania może być wnęka o niewielkiej szerokości i wysokości, ale za to głęboka (ten problem zwykle dotyczy nisz pod schodami). Problem można rozwiązać, stosując w zabudowie szuflady albo wysuwane szafki cargo.

- Wnęka o nieregularnych rozmiarach (pod skosem lub o zróżnicowanej głębokości) sprawia problemy przy zabudowie. Niezbędna będzie zabudowa na wymiar.

- Duża wnęka bez okna nie zawsze nadaje się na miejsce do spania czy pracy - niektórzy mogą odbierać ją jako klaustrofobiczną. Wymiary i proporcje wnęki można poprawić, częściowo zamykając ją zabudową, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.

Funkcje wnęk

Magazynowa. Duża wnęka to dobre miejsce na szafę do zabudowy, kuchenną szafę gospodarczą (zabudowa od podłogi do sufitu lub do górnej krawędzi wnęki) albo spiżarnię. Mniejsze wnęki można wykorzystać jako różnego rodzaju schowki. Nawet najpłytszą wnękę można zabudować półkami na książki, naczynia albo kolekcje.

Dekoracyjna. Wnęka może posłużyć do ekspozycji obrazu, rzeźby (zdjęcie) czy mebla. Może nawet sama stać się dekoracją, jeśli na przykład ozdobimy ją tapetą albo ciekawie oświetlimy. Czasem wnęki stosuje się w celu przełamania prostoty ścian, by kształtować przestrzeń za pomocą światła i cienia.

Organizująca przestrzeń. Bardzo duże wnęki mogą stać się mniej lub bardziej samodzielnymi strefami w większym pomieszczeniu. Można w nich na przykład urządzić aneks kuchenny. Doskonałym pomysłem na wnękę jest też zaadaptowanie jej na miejsce do pracy. Taki kąt jest częściowo odizolowany od reszty przestrzeni. Jeśli wyposażymy go w przesuwne lub otwierane drzwi, stanie się zamykanym "domowym biurem", które zniknie, gdy skończymy pracować.

Wiele osób marzy o cichym kącie wypoczynkowym - i tu znowu świetnie sprawdzi się wnęka. Wystarczy niewielka powierzchnia, żeby zmieścić wygodny fotel i na przykład mały regał na książki.

W sypialni wnęka pomoże stworzyć dobre warunki do snu - wystarczy przesunąć do niej łóżko. W łazience natomiast można ją wykorzystać jako miejsce na pralkę, wannę albo prysznic, a nawet umywalkę (zdjęcie).

Zalety wnęk

Dobrze zaplanowane wnęki w domu to same korzyści.

- Urozmaicają i dekorują przestrzeń.

- Tworzą dodatkowe miejsce do przechowywania (zdjęcie).

- Ułatwiają podział otwartej przestrzeni na strefy o różnych funkcjach (dotyczy to dużych wnęk, na przykład w wykuszu).

- Maskują optycznie dużą zabudowę - na przykład szafy gospodarcze w kuchni albo szafy na ubrania.

- Umożliwiają ukrycie w zabudowie sprzętu audio i telewizyjnego, a w kuchni - także AGD, na przykład lodówki albo piekarnika (zdjęcie).

- Świetnie chronią przed dźwiękami, dlatego dobrze, jeśli zabudowana wnęka pojawia się na granicy dwóch pomieszczeń.

- Ułatwiają ustawienie sprzętów o dużych rozmiarach - na przykład biurka, stołu albo łóżka. Duże meble wsunięte do wnęki nie przytłaczają pomieszczenia.

W skrócie o wnękach wewnętrznych

- Wnęki urozmaicają wnętrze i pomagają funkcjonalnie urządzić dom.

- Najlepiej zaplanować wnęki już na etapie projektowania budynku. Inaczej mogą sprawiać problemy przy zagospodarowaniu.

- Funkcja wnęki zależy od jej rozmiaru i lokalizacji w domu. Inaczej będziemy zagospodarowywać wnęki w kuchni, inaczej - w sypialni.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail



    Więcej o:

Skomentuj:

Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe