Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rekreacja umysłu - kino domowe, bilard i inne umilacze

Ewa Knaflewska

Jest wiele form odprężenia i regeneracji umysłu, ale jedną z najpopularniejszych jest kino domowe

Regeneracja umysłu może przyjmować rozmaite, czasem zadziwiające formy. Niektórzy pogrążają się w leniwym "nicnierobieniu", inni sklejają modele statków lub samolotów, malują, lepią z gliny, z zapałem grają w brydża, albo siedząc przy kominku, prowadzą filozoficzne dysputy... Centrum rekreacji ducha trudno więc ująć w sztywne ramy. Wszystkie wymienione wyżej aktywności są możliwe w domu jednorodzinnym pod jednym warunkiem: jeśli miejsce na to pozwala. We współczesnych domach najczęściej znajdujemy miejsce na urządzenie aneksu do wygodnego oglądania telewizji i filmów. To chyba najbardziej dziś popularny sposób na rekreację i spędzanie wolnego czasu na siedząco.

Kino domowe

Najlepiej, by do oglądania udało się stworzyć warunki zbliżone do tych oferowanych do niedawna jedynie przez kina publiczne. Dziś możliwości techniczne urządzeń - ich niewielkie gabaryty, a także prostota obsługi - ułatwiają przenoszenie sal kinowych w przestrzeń prywatną.

Wielkość i proporcje pokoju. Oczywiście już na 10 m2 można słuchać muzyki czy oglądać film, ale wówczas może być kłopot z prawidłowym ustawieniem sprzętu pod kątem jakości dźwięku i obrazu. Wymagania wybrednych użytkowników mają szanse zaspokoić pomieszczenia 20-30-metrowe. Istotne są ich proporcje. Długie i wąskie lub idealnie kwadratowe są uważane za mniej korzystne. Na szczęście rynek oferuje sporo rozwiązań poprawiających akustykę pokoju - m.in. specjalne panele akustyczne (o ich rozmieszczeniu powinien zadecydować specjalista), które na dodatek nadadzą pomieszczeniu "profesjonalny" wygląd.

Wystrój. Ma wpływ na prawidłowe brzmienie dźwięku i łatwo może je zakłócić. Na szczęście typowe wnętrza (z dywanem na podłodze, zasłonami w oknach, otwartymi półkami i miękką tapicerką) nie powodują tłumienia bądź rozpraszania dźwięków. Gorzej z niektórymi nowoczesnymi aranżacjami ze szkłem i przewagą twardych powierzchni. Choć mogą cieszyć oko, przynoszą fatalne rezultaty pod względem akustycznym.

Wyposażenie. Zazwyczaj w skład zestawu kina domowego wchodzą: odtwarzacz DVD, zestaw głośników przestrzennie odtwarzających dźwięk, wzmacniacz i telewizor (lub specjalny projektor cyfrowy) oraz ekrany - kiedyś bardzo kosztowne - dziś stosunkowo dostępne. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać ekran, tak aby w pełni wydobywał możliwości projektora.

Pokój z kinem domowym warto wyposażyć w rolety do zaciemnienia pomieszczenia. Jeżeli ma być on jednocześnie domową biblioteką, trzeba wziąć pod uwagę, że regały na książki ze względów akustycznych powinny być otwarte.

Lokalizacja. Osobny pokój telewizyjny pojawia się dziś nie tylko w projektach indywidualnych, opracowywanych na konkretne zamówienie, ale także w ofercie firm opracowujących katalogi z projektami. Zwykle pokoje telewizyjne planuje się bądź to w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego - jako jego uzupełnienie, bądź w strefie prywatnej domu, gdzie mogą pełnić zarazem funkcje pokoju rodzinnego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Rekreacja umysłu - kino domowe, bilard i inne umilacze