Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany - funkcjonalne wnęki. ABC dobrego domu

Architekt Iwona Mere

Wnęki coraz częściej pełnią funkcję nie tylko dekoracyjne, ale również użytkowe. Warto, więc wcześniej zaplanować wymiary, jak i usytuowanie wnęk.

Wnęka na tyle obszerna, by mogła pomieścić samodzielny aneks: kuchnię, miejsce do pracy (a więc stół czy biurko) bądź łóżko musi powstać na etapie projektowania domu. Ważne będą zarówno jej wymiary, jak i usytuowanie. Uwzględniając przy planowaniu wnęki wielkość typowych sprzętów, pozostawiamy sobie swobodę wyboru między gotowymi elementami a meblami wykonywanymi "pod wymiar", na zamówienie (zwykle znacznie droższymi niż te dostępne od ręki).

 • Wnęka na łóżko: minimum to 210×90-100 cm. W większą bez trudu da się wstawić dowolny, ozdobny lub rozbudowany model łóżka, a nawet dodatki w rodzaju nocnego stolika, skrzyni na pościel itp.; do mniejszej - o ile tylko pomieści materac - można dopasować podest. W kąciku warto zaplanować specjalne oświetlenie.

  Aby w wydzielonym aneksie ustawić podwójne łóżko, trzeba znacznie więcej miejsca - prócz wymiarów posłania (200×140-160 cm), warto uwzględnić także przejście po jego obu stronach.

 • Wnęka do pracy: powinna pomieścić przeciętnych rozmiarów blat (150×80 cm). Dysponując większą powierzchnią, możemy ulokować w aneksie kompletne stanowisko - obszerne biurko z wygodnym fotelem, kontenerowymi szafkami na dokumenty itp. Wyposażenie kąta mogą stanowić sprzęty o bardzo zróżnicowanych gabarytach (sekretarzyk, stół, biurko) i choć powinny być dopasowane do rodzaju pracy, to da się je też dostosować do miejsca, którym dysponujemy. W płytkiej niszy można zamocować do ścian blat--półkę, w małym wykuszu - wykorzystać rozbudowany parapet itp.

  Naturalne oświetlenie będzie pożądanym dodatkiem, ale nie można zapomnieć o odpowiedniej lampie.

 • Wnęka kuchenna: tworzy estetyczną oprawę dla zabudowy kuchennej. Nawet z zupełnie zwyczajnych szafek ujętych w ramę niszy powstaje efektowny "kombajn".

  To rozwiązanie idealne do otwartych przestrzeni - kuchni połączonej z jadalnią lub pokojem dziennym. Wnęka powinna mieć co najmniej 60-70 cm głębokości (szerokość dopasowana do potrzeb). Warto także nieco obniżyć sufit, by powstało ładne zwieńczenie mebli, a także miejsce do przeprowadzenia rozmaitych podłączeń (np. okapu). Blat roboczy wymaga dobrego, niezależnego od innych źródeł światła systemu oświetleniowego, którego elementy rozmieszcza się zwykle pod górnymi szafkami, a przy niskiej zabudowie - na ścianie albo pod sufitem wnęki.

  Do takiej wnękowej zabudowy pasuje większość urządzeń: lodówki, zmywarki, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, urządzenia do gotowania na parze, kawiarki itp. Wyjątek stanowi czasem lodówka side-by-side (dwudrzwiowa) - szersza niż inne sprzęty potrzebuje dużej wnęki o szerokości 90-120 cm.

 • Wnęki magazynowe: takie, które mają około 60-70 cm głębokości - pomieszczą porządne szafy garderobiane i gospodarcze schowki. Do przechowywania zastawy (kredens), książek i albumów (biblioteka), zapasów (spiżarnia) czy złożonej odzieży - koszulek, swetrów, strojów sportowych, a także ręczników, bielizny itp. - wystarczy ok. 40 cm głębokości. Jeszcze płytsze, mniej więcej 20-cm nisze nadają się na podręczne drobiazgi, a jeśli zaplanuje się je w odpowiednich miejscach, mogą się okazać bardzo użyteczne nad blatem kuchennym - pomieszczą stale używane przyprawy, pojemniki z kawą i herbatą czy ulubione kubeczki; wokół umywalki, przy wannie lub w kabinie prysznicowej będą idealnym miejscem na kosmetyki.

 • Wnęki dekoracyjne: to przeważnie płytkie zagłębienia utworzone na bazie elementów konstrukcyjnych budynku, przy obudowie pionów i stelaży instalacyjnych lub wyłącznie do ozdobienia wnętrza. Bez względu na rodowód, starannie ukształtowane wnęki będą ładną oprawą rozmaitych zbiorów i kolekcji, bibelotów, pamiątek z podróży i zdjęć. Chętnie planuje się je w reprezentacyjnych miejscach domu jako tło dla telewizora z płaskim ekranem czy miejsce na drewno przy kominku. Nawet niewielkie zagłębienia warto wyposażyć w osobne podświetlenie, dopasowane do wyznaczonych zadań.  Czytaj także inne artykuły o elewacjach i ścianach z cyklu ABC dobrego domu:

  Elewacje we współczesnych domach - ABC dobrego domu

  Elewacje - ryzality, wykusze, wnęki i nisze - ABC dobrego domu

  Ściany wewnętrzne, czyli jak uzyskać więcej miejsca? ABC dobrego domu  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Ściany - funkcjonalne wnęki. ABC dobrego domu