Aranżacja wnętrz - otwarta przestrzeń potrzebuje zamkniętej
Otwarte przestrzenie mają wiele zalet, ale i wady. Dokuczliwe są choćby problemy z akustyką czy ochroną prywatności. Aby wykorzystać dobre strony i ograniczyć mankamenty przestrzennych powiązań, warto pamiętać o kilku zasadach.
Otwarte przestrzenie idealnie nadają się do integrowania mieszkańców i gości. Jednak potrzebują przeciwwagi w postaci prywatnych pomieszczeń ulokowanych w głębi domu i chronionych przed hałasem czy wzrokiem postronnych osób. W rejon sypialni oraz towarzyszących im łazienek nie powinni się zapuszczać goście. Korzystającym z takiego azylu domownikom należy się pewna swoboda. Dlatego kłopotliwe jest na przykład lokowanie schodów na piętro czy poddasze w salonie. Bo wizyta gości potrafi uwięzić niedysponowanego mieszkańca na górze, ograniczając mu dostęp do kuchni czy innych powiązanych ze strefą dzienną pomieszczeń.
Rozpraszać i tłumić hałas
W otwartej przestrzeni trudno zapobiec rozchodzeniu się dźwięków. Do ograniczenia pogłosu przyczynią się masywne przegrody (ściany, stropy, żelbetowe schody i pełne balustrady), jak również miękkie tkaniny: grube dywany, mięsiste kotary i okienne zasłony, pełne książek biblioteczne regały. Niekorzystne zjawiska zneutralizuje także możliwie duża odległość między obszarami domu, które są potencjalnymi źródłami hałasu (garaż, kuchnia, pralnia, pokój telewizyjny itp.) a prywatnymi pokojami, gdzie szukamy odosobnienia, wyciszenia, spokoju i luzu.
Zadbać o zaplecze i maluchów
Dużym, otwartym obszarom powinny towarzyszyć zamknięte schowki, spiżarnie, garderoby, pralnie, suszarnie, miejsca do prasowania czy przechowywania narzędzi i mebli, w których znikną wszystkie przedmioty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, ale niereprezentacyjne.
Otwarta przestrzeń może się też okazać mniej bezpieczna dla najmłodszych niż tradycyjne osobne pomieszczenia. Otwarta kuchnia czy schody na antresolę będą dużą pokusą dla ciekawych świata kilkulatków, a znalezienie sposobu na tymczasowe zabezpieczenie takich rejonów wymaga od dorosłych sporej inwencji. To wprawdzie kwestia kilku sezonów, ale z pewnością warto pomyśleć o zastosowaniu w domu prostych zabezpieczeń - furtek, blokad itp.
- Więcej o:
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu
Elewacje domów - zdjęcia