Salon i jego otoczenie
Powiązania salonu z innymi pomieszczeniami i otoczeniem
Położenie budynku na działce i jej uroda są ważne przy planowaniu układu i lokalizacji salonu. Dlatego zazwyczaj znacznie atrakcyjniej wypadają salony w domach, których projekty powstają na zamówienie, z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji, a nie te, których projekty są produktem gotowym - z katalogu, gdzie niemożliwe jest wzięcie pod uwagę walorów otoczenia.
Przeważnie salon w domu jednorodzinnym umieszczamy od strony południowej, ewentualnie południowo-zachodniej. Zapewnia to potrzebną ilość światła w pokoju dziennym i pozwala domownikom cieszyć się słońcem aż do późnych godzin popołudniowych, choć równocześnie przyczynia się do nadmiernego nagrzewania się wnętrz podczas upałów. Aby temu zapobiec, wykorzystuje się rozmaite przesłony (rolety, żaluzje, ściany pnączy i in.). Jako dobrą, sezonową osłonę przed słońcem można wykorzystać też drzewa liściaste, które zacieniają taras i okna latem, a zimą nie utrudniają dostępu światła do wnętrz. Jeśli wokół domu jest piękny ogród, starajmy się go pokazać poprzez liczne lub duże przeszklenia. Warto tak planować widokowe otwarcia, by kadrowały obraz i skupiały wzrok przebywających w salonie na najbardziej atrakcyjnych miejscach otoczenia. Zwykle salon jest połączony z tarasem, który traktuje się jako przedłużenie wnętrza. Można go przesłonić, aby skwar nie był dokuczliwy. A co zrobić, jeśli działka jest niezbyt atrakcyjnie położona? Starajmy się wtedy o kompozycję zamkniętą, bez wielu przeszkleń. Warto zaprojektować ogród w taki sposób, aby odgrodzić się zielenią od ruchliwej ulicy bądź wścibskiego sąsiada.
Powiązania z innymi pomieszczeniami
Pokój dzienny powinien znajdować się w pobliżu kuchni i jadalni lub być z nimi połączony. W tym ostatnim przypadku klimat, kolorystykę czy elementy wystroju pokoju dziennego dobrze jest przenieść również do kuchni i jadalni, uzyskując efekt spójności - w przeciwnym razie możemy się wielce rozczarować wrażeniem całości. Mimo połączenia, wizualnie da się rozdzielić przestrzeń salonu i kuchni (np. kuchenną wyspą). Minusem połączenia przestrzeni dziennej z kuchnią jest to, że zobowiązuje ono domowników do stałego utrzymywania porządku w strefie roboczej. Przebywającym w pokoju dziennym mogą również przeszkadzać dochodzące z kuchni zapachy. Aby nieco złagodzić niedogodności, układ pokoju dziennego planuje się w kształcie litery L, lokalizując kuchnię w jej krótszym ramieniu, lub rozdziela się aneksy wypoczynkowy i kuchenny jadalnią. Do częściowego wydzielenia aneksów wykorzystuje się też wąskie ścianki działowe, ciągi kominowe lub schody. Decyzja o tym, gdzie lokujemy schody na drugą kondygnację - w salonie, holu czy wydzielonej do tego klatce schodowej - może mieć duże znaczenie dla wrażenia przestrzenności. Lokując schody w przeznaczonej dla nich niszy, musimy poświęcić na nie ok. 5-6?m2 powierzchni użytkowej mieszkania - co w mniejszych domach stanowi spory procent całego metrażu.
Umieszczenie schodów w pokoju dziennym pozwala zminimalizować powierzchnię potrzebną do komunikacji, ale jest ryzyko, że cała przestrzeń dzienna będzie sprawiać wrażenie ciągu komunikacyjnego. Dlatego, zwłaszcza w małym salonie, trzeba podchodzić do tego rozwiązania z dużą ostrożnością i myśleć o schodach jak najprostszych, wręcz ażurowych - nieprzytłaczających przestrzeni. Dopasowane do wnętrza pomogą poprawić wizualną atrakcyjność pokoju.
Czytaj:
Salon w domu jednorodzinnym - najważniejsze zasady projektowania
Salon i jego otoczenie
Wyposażenie salonu
Najlepsze sąsiedztwo dla salonu
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- jadalnia
Najlepsi towarzysze salonu
Pokój dzienny zwany salonem
Planowanie domu: pokój rodzinny
Salon w domu jednorodzinnym - najważniejsze zasady projektowania
Salon: ważniejszy kominek czy telewizor?
Aranżacja jadalni - jaki stół i krzesła wybrać?
Jadalnia w małej i dużej kuchni
Jak dobrać do jadalni odpowiednie krzesła do stołu?