Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Technologia - jednowarstwowe

red.

Buduje się je z nowoczesnych bardzo ciepłych bloczków i pustaków.

Taką ścianę wykańcza się tylko przez tynkowanie - nie trzeba natomiast wykonywać warstwy ocieplenia. Ścianę wznosi się więc szybko, zwłaszcza, że elementy z których się ją buduje, są zwykle większe niż materiały na ściany warstwowe.

  • Czy ściana jednowarstwowa jest ciepła? Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U takich ścian nie może być wyższy niż 0,5. W praktyce ściany te są budowane z cieplejszych materiałów, na przykład: ściany jednowarstwowe z najcieplejszych bloczków Ytong grubości 40 cm mają U = 0,23, ściany z keramzytobetonu z wkładką styropianową - nawet U = 0,2.

  • Jak buduje się ścianę jednowarstwową. Bardzo szybko, co jednak nie zwalnia z dokładności, bo nie będzie tu przecież warstwy ocieplenia, które zakryłoby ewentualne błędy murarza. Ważną sprawą jest zatem wybór wykonawcy - należy znaleźć dobrą ekipę, która budowała już takie ściany i wie, jak unikać błędów.

    Większość materiałów, z których buduje się ściany jednowarstwowe, ma boki profilowane w pióra i wpusty, co znacznie ułatwia prace. Ma też jednak pewne wady: na przykład większość z nich to materiały kruche (ceramika poryzowana, beton komórkowy), łatwo więc je uszkodzić, na przykład podczas nieostrożnego przenoszenia na placu budowy.

  • Plusy i minusy:

    + Wystarczy je tylko wymurować - nie jest potrzebne ocieplenie ani drogi tynk cienkowarstwowy. Skraca to czas budowy i pozwala oszczędzić na robociźnie.

    + Inwestorowi łatwo jest kontrolować jakość prac - nic nie zostaje przykryte kolejną warstwą.

    - Do murowania trzeba zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Technologia - jednowarstwowe