Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrze ocieplić ściany domu?

Odpowiada: Włodzimierz Krupa

Budowane obecnie w Polsce domy niemal powszechnie ociepla się metodą lekką mokrą. Zdecydowana większość tych ociepleń wykonywana jest z błędami. Zatem - jak dobrze ocieplić ściany domu?

Dom ocieplany styropianem, w systemie BSO
Dom ocieplany styropianem, w systemie BSO
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Przede wszystkim - w systemie opracowanym przez producenta. Daje to gwarancję, że materiały będą do siebie idealnie pasowały. Dobierając je samemu, łatwo popełnić błąd, a koszt naprawy takiej elewacji jest porównywalny z kosztem wykonania całej pracy od początku.

Trzeba zatem pamiętać, że ocieplenie to system i mieć - choćby podstawowe - pojęcie, z czego on się składa. Wbrew temu, co sądzi wielu inwestorów, to nie tylko tynk układany na ociepleniu. Ważnymi składnikami systemu są też: zaprawa klejowa, zaprawa zbrojąca, siatka, grunt, a także kołki mocujące i najrozmaitsze profile do stosowania w określonych miejscach elewacji. Jeśli dobrze policzymy, okaże się, że wszystkich składników systemu jest około 30; wokół samego okna potrzeba na przykład aż 7 różnych elementów (listew i uszczelnień), żeby dobrze osadzić parapet. Mało kto jest świadomy, że coś takiego istnieje, nie mówiąc już o tym, gdzie to kupić czy ile kosztuje.

Oczywiście kosztuje więcej niż "system" złożony z przypadkowych zapraw (pochodzących od rożnych producentów), własnoręcznie skomponowany przez wykonawcę na podstawie aktualnych promocji w markecie czy hurtowni. Jednak klient, który pozwoli ocieplić swój dom takim mieszanym systemem, musi wiedzieć, że traci kapitalną rzecz, a mianowicie partnera do rozmów w razie usterek.

Jeśli właściciel domu, w którym pojawiły się problemy z elewacją, zadzwoni do producenta tynku czy farby (został mu kubełek, więc zapamiętał nazwę) i powie, że nie wie wprawdzie, jakie materiały były użyte do ocieplania, ale tynk pęka - to producent odpowie, że może za pół roku doradca techniczny przyjedzie i sprawdzi, co się dzieje, ale generalnie jego produkt jest dobry, raczej zaprawa do klejenia (z innej firmy) była zła.

Jeżeli natomiast do firmy zgłosi się klient, który ma problem z elewacją wykonaną w jej systemie, usłyszy od jej przedstawiciela: Czy jeśli przyjadę za godzinę, nie będzie za późno?

Problem z mieszaniem systemów dobrze rozwiązali Niemcy: jeśli klient kupuje pojedynczy wyrób, ma gwarancję materiałową na 3 miesiące; jeśli system - gwarancję systemową na 3 lata; u nas taki sposób promowania systemu nie jest stosowany.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrze ocieplić ściany domu?