Rynny, ale jakie?
Dach nie musi mieć rynien, ale z rynnami jest lepiej dla ścian domu, ogrodu i... bezpieczeństwa mieszkańców
Orynnowanie warto zabezpieczyć dodatkowym osprzętem (patrz rozdział: "Co jeszcze do rynien"). Jeśli woda z orynnowania będzie gromadzona w zbiorniku na deszczówkę, potrzebne też będą urządzenia wyłapujące zanieczyszczenia.
Materiał
Popularne do niedawna rynny stalowe ocynkowane obecnie zastępuje się najczęściej rynnami z PVC lub ze stali ocynkowanej powlekanej albo lakierowanej, a także z aluminium. Czasem stosuje się też droższe orynnowania z tytanocynku lub miedzi. Do dachów krytych gontem, wiórem, strzechą lub trzciną stosuje się rynny drewniane, które trzeba zamówić u stolarza. Większość dostępnych rynien z wyjątkiem miedzianych można stosować do wszystkich pokryć dachowych.
Z blachy stalowej ocynkowanej. Tanie, ale najmniej trwałe (około 25 lat). Dość trudne w montażu, bo wymagają lutowania specjalną techniką. W miejscach uszkodzenia szybko rdzewieją, dlatego wymagają częstego doglądania i starannej konserwacji. Nowe mają metaliczny połysk, później szarzeją i matowieją. Można je malować specjalnymi farbami do powierzchni ocynkowanych.
Z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej lub lakierowanej. Najczęściej stosowane powłoki to pural, plastizol oraz poliester. Rynny te są trwałe (około 50 lat) - odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Montuje się je na złączki (zatrzaski) ze specjalną uszczelką gumową. Można je montować samodzielnie, byleby to zrobić zgodnie z instrukcją. Dostępne w kilku kolorach - nietrudno je dopasować do barwy dachu.
Z blachy aluminiowej. Blacha jest zabezpieczona przed korozją i powleczona lakierem, farbą, poliestrem albo akrylem. Producenci dają na te rynny 20-letnią gwarancję. Rury i kształtki aluminiowe sprzedaje się w odcinkach gotowych do montażu lub tłoczy od razu na żądaną długość na placu budowy. Elementy orynnowania łączy się na nity i uszczelnia klejem do aluminium. Taką produkcję i montaż wykonują wyspecjalizowane firmy.
Z blachy tytanowo-cynkowej. Odporne na korozję i bardzo trwałe (90-100 lat). Najczęściej łączy się je przez lutowanie, dlatego montaż najlepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Nie wymagają konserwacji. Mają metaliczno-szary kolor, z czasem pokrywają się szaroniebieską patyną. Można też kupić rynny patynowane.
Z blachy miedzianej. Z czystej miedzi lub z miedzi powleczonej cynkiem albo akrylem. Są bardzo trwałe (150-300 lat) i odporne na korozję, ale też najdroższe. Początkowo w naturalnym kolorze miedzi, z czasem pokrywają się patyną i zmieniają kolor na zielonkawoturkusowy.
Uwaga! Rynien miedzianych nie można stosować na dachach krytych blachą stalową, bo woda spływająca z takich pokryć będzie powodowała korozję miedzi.
Plastikowe. Z utwardzonego polichlorku winylu (PVC). Są trwałe (około 40 lat), odporne na oddziaływania atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają konserwacji. Tworzywo jest barwione w masie, dzięki czemu na rynnach nie widać zarysowań. Są łatwe w montażu - łączy się je na złączki z uszczelką lub na klej. Są też systemy z rynnami ze stali powlekanej i rurami spustowymi z plastiku, a więc wykorzystujące najlepsze właściwości zastosowanych materiałów.
Co jeszcze do rynien
Siatki do rynien i koszyczki do lejów - polecane, gdy w okolicy rosną drzewa liściaste. Chronią przed wpadaniem do rynien i rur spustowych większych zanieczyszczeń, które źle się spłukują. Zabezpieczają też przed uszkodzeniami mechanicznymi od uderzeń szyszek, kasztanów i żołędzi. Siatka przepuszcza jednak igły i drobne nasiona drzew, a więc nie zwalnia z konieczności okresowego czyszczenia rynien.
Filtry i łapacze wody - przydatne, gdy woda ma być zbierana do zbiornika na deszczówkę - mają siateczki, na których zatrzymują liście i igły, a dodatkowo umożliwiają skierowanie wody do zbiornika ustawionego obok rury spustowej.
Rewizja zwana czyszczakiem oraz wpust deszczowy z osadnikiem - montowane na zakończeniu rury spustowej, umożliwiają usuwanie liści i zanieczyszczeń spływających rurami. Są potrzebne, jeżeli woda ma być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub do zbiornika na deszczówkę.
Kable grzejne - zapobiegające tworzeniu się sopli. Jeszcze niezbyt popularne, bo dość drogie.
Aby orynnowanie długo służyło
Należy regularnie czyścić rynny i rury spustowe - najlepiej jeden lub dwa razy w roku. Liście zalegające wewnątrz można usuwać plastikową łopatką lub grabkami albo szczotką, a następnie całość należy spłukać wodą pod ciśnieniem (np. za pomocą węża ogrodowego z odpowiednią końcówką).
Uwaga! Do czyszczenia nie wolno używać narzędzi metalowych z ostrymi krawędziami, bo łatwo nimi uszkodzić powłoki ochronne orynnowania.
Podczas czyszczenia rynien warto sprawdzać, czy mają odpowiedni spadek. Jeśli uległ zniekształceniu, poprawia się go przez odpowiednie wygięcie haków.
Ile rynien, a ile rur spustowych?
Materiał oraz kształt rynien i rur spustowych można wybrać samemu. Do domu o nieskomplikowanym dachu nietrudno też dostosować wielkości przekroju elementów orynnowania. Jeśli jednak dach ma dużo załamań, lepiej poprosić o pomoc specjalistę dekarza lub doradcę z firmy rynnowej.
Wielkość rynien trzeba bowiem dobrać do następujących parametrów dachu:
efektywnej powierzchni dachu EPD, obliczonej ze wzoru:
EPD = (b+c/2)×l (1).
Producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić dana rynna;
- liczby i długości koszy, czyli wklęsłych miejsc przecięcia dwóch połaci dachowych (im są one dłuższe, tym więcej wody napełnia rynnę w jednym miejscu);
- liczby i umiejscowienia rur spustowych - rura usytuowana w środku długości dachu (ściany) może przyjąć prawie dwa razy więcej wody niż rura na końcu ściany. Jedna rura spustowa może zbierać wodę z rynny nie dłuższej niż 10-12 m.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu