Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogowe ogrzewanie elektryczne: cieplejsza łazienka

Bartłomiej Krawczyk

Aby w remontowanej łazience było cieplej, można zastosować w niej dodatkowe elektryczne ogrzewanie podłogowe, które będzie wspomagać działanie grzejnika drabinkowego. Do wyboru mamy matę lub przewody grzejne.

Maty grzejnej nie układa się pod elementami stałej zabudowy np. wannami, brodzikami
Maty grzejnej nie układa się pod elementami stałej zabudowy np. wannami, brodzikami
Fot. Devi/Danfoss
Dostępne rozwiązania

Decyzja, czy ułożyć przewody, czy matę grzejną, zależy przede wszystkim od tego, o ile w remontowanej łazience można zwiększyć grubość podłogi.

Jeżeli zastosujemy przewody grzejne, poziom podłogi podniesie się o co najmniej 3-5 cm. Natomiast, gdy zamontujemy matę grzejną, której grubość wynosi zaledwie 3- -4 mm, wówczas poziom podłogi zwiększy się o grubość maty. Z tego powodu w remontowanych pomieszczeniach stosuje się najczęściej ten drugi sposób.

Aby poprawić komfort cieplny w łazience, a także by móc w niej chodzić po ciepłej podłodze, zwykle wystarcza ułożenie maty grzejnej o mocy 150 W/m2. Jeśli pomieszczenie jest bardzo zimne (bo na przykład dwie ściany są zewnętrzne), fachowcy zalecają montaż maty o większej mocy - 200 W/m2.

Montaż maty grzejnej

Ważną zaletą maty grzejnej jest to, że można ją ułożyć samodzielnie, nie tracąc gwarancji producenta. Trzeba tylko postępować zgodnie z instrukcją montażu i pamiętać, aby do sieci podłączył ją elektryk z uprawnieniami.

Najpierw należy określić, ile maty będzie potrzebne. W tym celu najlepiej wykonać szkic łazienki, zaznaczając na nim elementy stałej zabudowy (wannę, brodzik itp.), pod nimi bowiem nie układa się ogrzewania. Dobór mat nie sprawia kłopotu, bo mają stałą szerokość - 0,5 m, ale różną długość - od 2 do 24 m. Wygodniej montuje się maty samoprzylepne. Niezależnie jednak od ich rodzaju, pasy układa się równolegle.

Montaż rozpoczyna się od wykonania w podłodze kanału o głębokości 10 mm. W nim umieszcza się elastyczny przewód z czujnikiem mierzącym temperaturę w podłodze. Po wyrównaniu i odkurzeniu podłoża, można rozwinąć matę. Przy zmianie kierunku układania przecina się siatkę (nigdy wpleciony w nią kabel!) i obraca matę w przeciwnym kierunku. Na koniec pokrywa się ją zaprawą klejącą i układa płytki.

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Jego działaniem sterują termostaty. Najtańsze i najprostsze wyłączą ogrzewanie, gdy temperatura podłogi lub powietrza osiągnie zadaną przez użytkownika wartość.

Droższe i bardziej rozbudowane sterowniki z elektronicznym wyświetlaczem oraz odpowiednim programatorem, umożliwiają ustawienie czasu działania ogrzewania, pomiar zużytej energii elektrycznej w ciągu tygodnia, miesiąca i od początku pracy do chwili obecnej. Najnowsze modele wyświetlają też specjalny cyfrowo-literowy kod, który znacznie ułatwia serwisantowi diagnozę i naprawę ogrzewania w razie jego awarii.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogowe ogrzewanie elektryczne: cieplejsza łazienka