Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybierać grzejniki pokojowe i łazienkowe?

Tekst: Anna Grunwald

Różnorodność typów grzejników przeróżnych producentów może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik stanowi część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.

Różnorodność typów grzejników przeróżnych producentów może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik stanowi część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość. Dlatego sprzedawcy należy powiedzieć:

Z jakich rur wykonana jest instalacja c.o

Do instalacji z rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych można podłączyć praktycznie każdy grzejnik. W stosunku do instalacji miedzianych istnieją już pewne ograniczenia, bo połączenie w jednej instalacji miedzi z aluminium sprzyja korozji instalacji. Niektórzy lekceważą to zagrożenie, stosując co najwyżej przekładki z tworzyw sztucznych, które uniemożliwiają bezpośrednie stykanie się różnych metali. Jednak do instalacji miedzianej pewniej jest dobrać grzejnik inny niż aluminiowy.

Jaki kocioł będzie zasilać instalację

W domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe instalacja musi być otwarta i pracować zabezpieczona otwartym naczyniem w zbiorczym. W takim układzie woda w instalacji ma stały kontakt z tlenem, a ten przyspiesza korozję. Dobrze wówczas sprawdzają się grzejniki żeliwne, bo są na nią bardzo odporne. Duża bezwładność cieplna tych grzejników jest w instalacji z takim kotłem dodatkową zaletą.

Do instalacji zasilanych innymi kotłami można zastosować dowolne grzejniki, ale najlepiej o małej pojemności wodnej.

Jaką moc musi mieć grzejnik

Oczywiście najlepiej zapytać o to projektanta instalacji c.o. Często jednak to wykonawca, a nawet sam inwestor obliczają przybliżoną moc grzewczą potrzebną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Moc ta zależy od strat ciepła przez ściany, okna i inne przegrody budowlane, od miejsca zainstalowania grzejnika, przeznaczenia ogrzewanego pomieszczenia, jak również od temperatury wody krążącej w instalacji.

W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że w dobrze izolowanych domach potrzeba 70-85 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o standardowej wysokości 2,7 m (w tych słabiej izolowanych 100-130 W/m2). W łazience jest to zwykle 120 W/m2, a w kuchni - 70-80 W/m2. Wybierając grzejnik, należy sprawdzić, przy jakich parametrach osiąga daną moc (parametry te to: temperatura wody zasilającej, temperatura wody powracającej oraz temperatura w pomieszczeniu). W instalacjach ogrzewanych tradycyjnymi wysokotemperaturowymi kotłami grzejniki pracują zwykle przy parametrach 90/70/20 st., w instalacjach ogrzewanych kotłami niskotemperaturowymi lub kondensacyjnymi - odpowiednio 75/60/20 st. lub 55/45/20 st.. Grzejniki do takich "chłodniejszych" instalacji powinny więc być odpowiednio większe od tych, które przeznaczono do współpracy z tradycyjnymi kotłami (90/70/20 st.):

- około 1,5 raza, gdy działają w temperaturze 75/60/20 st.,

- 2,5 razy, gdy działają w temperaturze 55/45/20st.

Producenci zwykle mają tabele do przeliczania mocy grzejników w zależności od parametrów pracy.

Typ zasilania

Jest to sposób podłączenia grzejnika do instalacji.

Dolne, najczęściej stosowane w nowych domach i instalacjach remontowanych - to takie, w którym woda jest doprowadzana do grzejnika, a także odprowadzana z niego króćcami umieszczonymi na dole grzejnika - najczęściej po prawej stronie. Grzejniki z zasilaniem po lewej stronie są zwykle dostępne na zamówienie i trzeba na nie dłużej czekać. Są też grzejniki z połączeniem dolnym środkowym, czyli z króćcami umieszczonymi w połowie długości grzejnika.

Boczne - to takie, w którym woda jest doprowadzana i odprowadzana z boku.

Na skos (krzyżowe) - to takie, w którym woda doprowadzana jest górą, a odprowadzana z przeciwległej strony dołem.

Podłączenie boczne i na skos stosuje się najczęściej w instalacjach remontowanych, z których wymontowuje się grzejniki żeliwne. Jeśli grzejnik ma być montowany w remontowanej instalacji, w której rury nie będą wymieniane, należy sprawdzić również rozstaw pomiędzy środkiem króćca doprowadzającego ciepłą wodę do grzejnika a środkiem króćca odprowadzającego ją z grzejnika.

Rodzaj grzejnika

W sprzedaży jest kilka podstawowych rodzajów grzejników:

- członowe (żeberkowe) żeliwne i aluminiowe,

- podobne do członowych grzejniki stalowe,

- płytowe - stalowe,

- panelowe - stalowe,

- konwektorowe - wykonane z różnych metali,

- rurkowe - stalowe lub miedziane zwane często łazienkowymi,

- z konglomeratów kamiennych.

Grzejniki panelowe, rurkowe i z konglomeratów zalicza się do ozdobnych.

Oprócz tego warto też określić maksymalne wymiary grzejnika (żeby nie zajmował zbyt dużo miejsca na ścianie - bo grzejniki zbliżonej mocy mogą mieć różne wymiary), jego kolorystykę i ewentualnie rozważyć potrzebę zainstalowania grzałki elektrycznej. Z reguły też (zwłaszcza w instalacjach nowych) lepiej wybierać grzejniki o małej pojemności wodnej. Im mniej bowiem wody jest w instalacji, tym szybciej układ reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu i lepiej współpracuje z automatyką kotła.

Jak grzejniki oddają ciepło

Przez konwekcję, czyli podgrzewanie powietrza opływającego grzejnik. Ciepłe powietrze unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu zimne. W tak ogrzewanym pomieszczeniu zwykle najcieplej jest pod sufitem, a najchłodniej przy podłodze. Grzejniki tak oddające ciepło są bardzo wydajne, dzięki czemu mogą być mniejsze niż grzejniki ogrzewające przez promieniowanie. Niestety, krążące powietrze unosi ze sobą kurz.

Przez promieniowanie fal elektromagnetycznych (radiację). Wypromieniowane ciepło odbija się od sufitu, podłogi i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, a następnie łagodnie i równomiernie rozchodzi się po wnętrzu. Ogrzewanie takie nie powoduje wzniecania kurzu. Ze względu na ograniczoną wydajność ogrzewanie radiacyjne wymaga grzejników o większych gabarytach.

Duża część grzejników dostępnych na rynku łączy te dwa typy ogrzewania.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Jak wybierać grzejniki pokojowe i łazienkowe?