Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki łazienkowe i pokojowe - Informator rynkowy - loża ekspertów

(red.)

Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy przedstawiają swoje opinie na temat grzejników łazienkowych i pokojowych. W spotkaniu ekspertów wzięli udział: Jolanta Kreczmańska - właścicielka sieci salonów sprzedaży KALMAR, Jerzy Stosiek - dyrektor handlowy w firmie Zehnder, oraz Roman Strzelczyk - kierownik działu technicznego w firmie RETTIG HEATING.

Jolanta Kreczmańska
Jolanta Kreczmańska
Fot. Filip Klimaszewski/AG
Jakie rodzaje grzejników pokojowych sprzedają się najlepiej?

 • Roman Strzelczyk:

  Polacy najczęściej wybierają typowe grzejniki płytowe stalowe, z wyprofilowaną blachą w kształcie fali. Stanowią one około 70% grzejników instalowanych w domach jednorodzinnych, a reszta to pozostałe grupy asortymentowe.

  Jednak coraz częściej producenci standardowych modeli spotykają się z pytaniami kupujących o produkty o charakterze dekoracyjnym. Starając się sprostać wymaganiom klientów, wprowadzają do oferty nowoczesne formy tradycyjnych grzejników, na przykład z gładkimi płytami czołowymi.

 • Jerzy Stosiek:

  Jest to trend, który będzie się cały czas rozwijał. Kupujący są zainteresowani coraz bardziej indywidualnymi rozwiązaniami. Jeszcze kilka lat temu stalowe grzejniki żeberkowe były postrzegane jako produkty najwyższej klasy. Dzisiaj sięgają po nie nabywcy produktów ze średniej półki cenowej. Coraz więcej osób kupuje grzejniki dekoracyjne, konwektorowe, w tym kanałowe, częściej też decydujemy się na ogrzewanie płaszczyznowe, głównie podłogowe.

  W domach o powierzchni użytkowej do 140 m2 dominują stalowe grzejniki płytowe, z karbowanym frontem. Jednak w takich powyżej 140 m2 częściej montuje się grzejniki dekoracyjne.

 • Jolanta Kreczmańska:

  Dla każdego budowa własnego domu jest dużym przeżyciem, a często realizacją marzeń. Wybieramy przede wszystkim to, na co nas stać - co nie przeszkadza w tym, że zwracamy również uwagę na wygląd grzejników. Niezależnie bowiem od tego, jaki mamy budżet, na poziomie każdej półki cenowej możemy znaleźć ciekawe wzorniczo produkty.

  Kupując gotowy projekt domu jednorodzinnego, w projekcie instalacji centralnego ogrzewania wciąż zobaczymy wpisane tradycyjne grzejniki płytowe. Jednak część nabywców takich projektów, zwłaszcza tych współpracujących z architektami wnętrz, szuka swoich własnych rozwiązań. Znajdują je w segmencie grzejników dekoracyjnych.

  W ciągu kilku ostatnich lat modele dekoracyjne uważane do tej pory za ekstrawagancję stały się częstym widokiem w pomieszczeniach reprezentacyjnych takich jak salon, kuchnia i przedpokój. W pozostałych pomieszczeniach - w garażu, gabinecie, sypialni czy pomieszczeniu gospodarczym - poprzestajemy na typowych grzejnikach płytowych.

  Co wybieramy do łazienki?

 • Roman Strzelczyk:

  W łazienkach nowo budowanych domów jednorodzinnych często spotykamy instalację mieszaną - ogrzewanie podłogowe oraz typowy grzejnik drabinkowy. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, a na drabince dzięki jej konstrukcji można wysuszyć lub po prostu zawiesić ręcznik. Należy jednak pamiętać, że taka funkcja zmniejszy przekazywanie ciepła i trzeba wówczas zwiększyć moc grzejnika łazienkowego.

 • Jolanta Kreczmańska:

  Przy produktach z wyższej półki cenowej obserwujemy znaczący rozwój wzornictwa, który nie ogranicza się już tylko do barwy i faktury wykończenia, ale dotyczy też formy oraz materiału, z którego został wykonany grzejnik. W łazienkach coraz częściej spotykamy modele dekoracyjne, które z powodzeniem mogłyby znaleźć się w kuchni czy salonie naszego domu. Taki grzejnik różni się od pokojowego tylko dodatkową funkcją wieszaka czy półki na ręcznik.

  W jaki sposób klienci kupują grzejniki?

 • Roman Strzelczyk:

  Budujący dom lub modernizujący starą instalację grzewczą zazwyczaj powierzają zakup grzejników instalatorowi, który dokładnie dobierze moc urządzenia, uwzględniając wszystkie czynniki wpływające na efekt ogrzewania. Mogą przy tym zaoszczędzić pieniądze na podatku VAT, który przy zakupie z usługą montażu, wynosi jedynie 7%.

 • Jerzy Stosiek:

  W salonach sprzedaży i hurtowniach czołowych producentów inwestor szukający indywidualnych rozwiązań może zasięgnąć porady u przeszkolonego handlowca. Taki handlowiec współpracuje z branżowymi projektantami oraz instalatorami i coraz częściej z projektantami wnętrz. Wszyscy oni współdziałają, żeby znaleźć odpowiednie do danego wnętrza rozwiązanie, nawet to niestandardowe. Producenci grzejników dekoracyjnych chętnie podejmują wyzwania, wykonując modele w niemalże dowolnym rozmiarze, kształcie czy kolorze.

  Ile kosztuje grzejnik?

 • Roman Strzelczyk:

  Standardowy model dwupłytowy o wysokości 60 cm oraz długości 100 cm z podłączeniem od dołu - najbardziej popularnym w nowych budynkach - kosztuje około 600 zł.

 • Jolanta Kreczmańska:

  Oferta grzejników drabinkowych w klasycznej bieli zaczyna się od 100 zł, w chromie od 300 zł, a w stali kwasoodpornej od około 1 tys. zł. Przy bardziej wyrafinowanych wzorach i kolorach cena wzrasta. Dużo ciekawych grzejników pokojowych znajdziemy w przedziale 1500-2500 zł, w którym zaczyna się segment modeli dekoracyjnych. Kolejna grupa grzejników, powyżej 3 tys. zł, to wysmakowane wzorniczo produkty, zarezerwowane dla odważnych i wymagających inwestorów.

  Czy można kupić grzejnik przez internet?

 • Jolanta Kreczmańska:

  Oczywiście można. Mając parametry grzejnika obliczone przez projektanta, można kupić przez internet tradycyjny grzejnik, o którym wiemy, jak wygląda. Należy się przy tym wystrzegać produktów niewiadomego pochodzenia. Obawiałabym się jednak zakupu modelu dekoracyjnego, którego kolor, formę i jakość wykonania trzeba zobaczyć na własne oczy. Nie warto kupować kota w worku.

 • Jerzy Stosiek:

  Staramy się monitorować zakup naszych produktów w sieci. Jeśli ktoś chce korzystać z naszej marki w internecie, musi przede wszystkim poinformować klienta końcowego o hurtowni, w której nabywa grzejniki. Kupujący musi wiedzieć, gdzie może się zgłosić w razie awarii urządzenia. Jednocześnie hurtownia, która sprzedaje produkty do sklepów internetowych, jest zobowiązana do przestrzegania tej zasady wiążącą umową.  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Grzejniki łazienkowe i pokojowe - Informator rynkowy - loża ekspertów