Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Psychologia koloru

Beata Kostrzewska

Wybór konkretnych kolorów farb wiele mówi o naszych skłonnościach i upodobaniach. Psychologia kolorów pozwala zrozumieć preferencje przy ich doborze.

 • Czerwony pobudza psychikę, wzmaga funkcje życiowe, podnosi ciśnienie krwi i wprowadza w dobry nastrój, choć może też wywoływać agresję lub złość. Zdecydowanie odrzucają go osoby wyczerpane psychicznie, zmęczone albo nadmiernie pobudzone; wybierają - osoby o obniżonej w danej chwili aktywności życiowej. Kolor czerwony często stosowany jest w jadalniach i restauracjach - jako pobudzający apetyt.

 • Niebieski wycisza i zwalnia funkcje życiowe oraz zaspokaja psychiczną potrzebę wyciszenia się. Preferują go osoby żyjące w nadmiernym stresie, unikają natomiast - te o obniżonej aktywności psychicznej. Może wprowadzać nastrój melancholii oraz przygnębienia.

 • Zielony zaspokaja psychiczną potrzebę samorealizacji. Wybierają go najczęściej osoby ustatkowane, pragnące ugruntować swoją pozycję rodzinną i zawodową. Odrzucają ekstrawertycy i ekscentrycy. To kolor, który relaksuje i odpręża; zalecany jest do pokojów dzieci nadpobudliwych i szpitali, gdzie ważne jest obniżenie poziomu stresu.

 • Żółty zaspokaja psychiczną potrzebę spokoju i przemiany. Choć potocznie jest uważany za kolor zazdrości, wiąże się go z dążeniem do szczęścia i radości. Preferowany jest przez osoby odczuwające radość życia i spełnienie, oraz takie które stale pragną się rozwijać. Odrzucają go natomiast osoby w stanie napięcia psychicznego oraz o obniżonej aktywności zawodowej.

 • Fioletowy łączy pobudzającą czerwień i uspokajający niebieski - to kolor niejednoznaczny. Z jednej strony zaspokaja psychiczną potrzebę spełnienia, z drugiej odrzucany jest przez racjonalistów. Wybierają go ludzie, którzy przeżywają jakąś fascynację lub pozytywne zmiany w życiu. Lubią go kobiety w ciąży oraz młodzież.

 • Pomarańczowy stanowi połączenie czerwieni i żółci. Im więcej żółtego, tym bardziej jest pobudzający. Wybierają go osoby potrzebujące twórczego pobudzenia, a odrzucają te o uporządkowanym życiu wewnętrznym.

 • Szary jest neutralny - nie pobudza i nie uspokaja, nie jest ciepły ani zimny. Nie jest też kolorowy, co oznacza, że stanowi doskonałe tło dla innych barw. Sięgają po niego osoby w stanie gotowości i pobudzenia, a ciemniejsze odcienie wybierają osoby dążące do wyciszenia i bezpieczeństwa.

 • Brązowy to pomarańczowy z lekką domieszką czerni. Zaspokaja silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa oraz dążenie do wygody i przytulności. Nie lubią go osoby pochłonięte karierą zawodową, zaniedbujące potrzeby cielesne i duchowe, odporne na stres i zmęczenie. Stosowany jest w sytuacji, gdy trzeba wywołać ciepły nastrój i wrażenie przytulności.

 • Biały i czarny to kolory idealne, mieszanka wszystkich innych kolorów. Nie zaspokajają żadnych potrzeb psychicznych. Kolor biały wybierają osoby wolne od wszelkich napięć psychicznych, czarny zaś osoby uciekające przed pobudzającymi bodźcami.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Psychologia koloru