Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konserwacja kosiarki po sezonie

Tekst: Paweł Rozstalski

Kosiarka jest jednym z ciężej pracujących sprzętów ogrodowych - w sezonie wyjeżdżamy nią na trawnik przynajmniej 30 razy. Jeśli chcemy, by urządzenie pracowało niezawodnie, zadbajmy o nie jesienią. Proste czynności konserwacyjne możemy przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak przynajmniej raz do roku oddać kosiarkę do profesjonalnego serwisu, w którym wyregulują silnik i wyważą noże.

Paliwo w kosiarce spalinowej najlepiej wypalić do końca lub zmieszać paliwo ze specjalnym dodatkiem
Paliwo w kosiarce spalinowej najlepiej wypalić do końca lub zmieszać paliwo ze specjalnym dodatkiem
Fot.:BRIGGS&STRATON
Kosiarki, ale także inne ogrodowe narzędzia mechaniczne, takie jak piły, glebogryzarki, czy podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia albo naprawy. To także dobry moment, by oddać urządzenia do wyspecjalizowanego serwisu na profesjonalny przegląd, bo wiosną nigdy nie ma na to czasu.

Pamiętajmy, że kosiarki zawsze powinny być zabezpieczane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji może być różny, w zależności od urządzenia. Niektóre modele są wyposażone w funkcję, która informuje użytkownika o tym, kiedy powinny zostać poddane przeglądom serwisowym.

Kosiarki elektryczne

Posiadacze kosiarek elektrycznych mają przed sobą mniej obowiązków niż osoby, które wybrały sprzęty spalinowe. Część tych prac jest zresztą wspólna dla obu typów urządzeń.

W każdej kosiarce najważniejsza jest konserwacja spodu. W tym miejscu korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu (jeśli mocno przywarły, możemy posłużyć się myjką ciśnieniową), a metalowe części zabezpieczyć przed korozją.

Noże tnące dokładnie czyścimy i ostrzymy oraz pokrywamy środkiem konserwującym. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych dobrze jest nasmarować preparatem chroniącym je przed zawilgoceniem, by nie skorodowały. Te zabiegi wystarczą, by kosiarka elektryczna przezimowała bez uszczerbku.

Kosiarki spalinowe

Poza oczyszczeniem urządzenia, trzeba poświęcić czas na konserwację silnika. Dzięki regularnym przeglądom nie będzie spadać moc silnika, zmniejszają też zużycie paliwa nawet o 30% i redukują emisję szkodliwych substancji nawet o 50%.

* Podstawowe czynności. Jeśli kosiarka pracuje bez zarzutu, nie widać też żadnych uszkodzeń, po sezonie powinniśmy wykonać przynajmniej "program minimum". Składa się on z następujących czynności:

* odłączenia przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej;

* oczyszczenia lub wymiany filtra powietrza;

* wymiany oleju;

* wypalenia pozostałego w zbiorniku paliwa i nalanie świeżego, wzbogaconego specjalnym dodatkiem, dzięki którym benzyna zachowa swoje właściwości przez kilka miesięcy.

Uwaga! Podczas wykonywania tych czynności, kosiarki nie wolno odwracać ani przechylać na boki.

Konserwacja cylindra silnika. To już trudniejsza praca, wymagająca pewnego doświadczenia w pracach mechanicznych.

Aby oczyścić cylinder, wykręcamy świecę, wstrzykujemy około 5-10 cm3 świeżego oleju silnikowego, wkręcamy świecę z powrotem i kilka razy obracamy powoli wałem silnika, bez uruchamiania go. Wiosną, po pierwszym "odpaleniu" kosiarki olej ten wypali się - silnik zadymi przez kilkanaście sekund, po czym będzie pracował normalnie.

Pamiętajmy, że kosiarka powinna zawsze stać w pozycji roboczej, czyli poziomo - inaczej może zostać zalany filtr powietrza lub nastąpi wyciek oleju do tłumika. W czasie czyszczenia można pochylać kosiarkę tylko do tyłu, świecą do góry.

Przechowywanie kosiarki. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegów konserwacyjnych kosiarkę, zanim silnik zdąży ostygnąć, powinniśmy wstawić do suchego i wentylowanego pomieszczenia. W ten sposób zapobiegniemy skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych urządzenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Konserwacja kosiarki po sezonie