Numer 4/2008

red.

W kwietniowym numerze: *Wynajem domu zgodnie z prawem, *Kredyty na domy niskoenergetyczne, *O oknach od środka i od zewnątrz, *Naprawa różnych elewacji, *Powrót mody na płaską blachę, *Jak się podłączyć do gazu - samemu i z sąsiadami, *Oszczędne baterie do łazienki i kuchni, *Obudowa poddasza bez rys i pęknięć, *Wanny dla rozsądnych, *Zobacz ile zyskujesz budując dom o małym zapotrzebowaniu na energię, *Salon firmowy: 154 dachówki ceramiczne, cementowe, bitumiczne i z blachy

NOWOŚCI

Okno zasilane słońcem, remont bez pyłu, nadproża w systemie, podłoga piękna i trwała, grzejniki z podłączeniem środkowym, drzwi bezpieczne, ciepła woda w pięć minut.

MĄDRY BUDUJE LEPIEJ

Akcja z prawem budowlanym w tle

Coraz więcej osób dało się przekonać, że lepsze budowanie domów niż tego wymagają przepisy budowlane to czysty zysk, a wynikające z tego korzyści będą się tylko powiększać z powodu rosnących cen energii.

Historie prawdziwe

Trzy falstarty do domu

Po własnych błędach - najpierw próbowali "uciec" od budowy własnego domu. Gdy jednak nie wypaliły inne pomysły na powiększenie przestrzeni życiowej, kupili działkę i rozpoczęli inwestycję, którą udało się bez problemów doprowadzić do końca. Inaczej bohaterowie drugiego artykułu - od początku chcieli mieć dom, ale zanim udało się to osiągnąć, przeszli przez polskie piekiełko budowlane. Nieuczciwość pośrednika-oszusta kosztowała ich stracony czas i pieniądze.

Kredyty

Mniej dwutlenku węgla - lepiej dla banku - kredytobiorca budujący dom energooszczędny jest wiarygodnym klientem dla dobrego banku. Nie tylko potrzebuje większego kredytu, ale daje też większą nadzieję na terminowe spłaty rat - będzie bowiem mniej płacił na późniejsze utrzymanie domu.

WIZYTY

W nowym domu

U pilota, który buduje domy - kiedy właściciel prezentowanego domu utracił w stanie wojennym pracę pilota, wydawało się, że wszystkie najwspanialsze chwile w życiu ma już za sobą. Tymczasem był to początek innej, równie ciekawej drogi. Z powodzeniem zajął się budownictwem. Po latach mógł wykorzystać zdobyte doświadczenie podczas budowy własnej, efektownej siedziby w podwarszawskiej miejscowości.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dom z kinem - duży ekran i dźwięki kina domowego mogą skutecznie popsuć komfort przebywania w dziennej części domu. Gdy nie da się ich "wyrzucić" do osobnego pomieszczenia, warto chociaż sprawdzić, czy architekt przewidział na te atrakcje specjalny kąt.

ABC dobrego domu

Dookoła okna - oceniając projekt domu pod kątem wyglądu okien, powinniśmy stale pamiętać o tym, że mają one jeszcze swoją drugą stronę - tę oglądaną z perspektywy mieszkańca, od środka. To komplikuje sprawę, ale zmniejsza ryzyko późniejszych rozczarowań.

NA BUDOWIE

Chemia budowlana

Diabeł tkwi w spoinie ...i tylko czeka na to, by zepsuć nam przyjemność z ułożenia długo wybieranych płytek ceramicznych. Uprzedźmy go i wykonajmy fugi zgodnie ze sztuką budowlaną.

Dachy

Moda na płaską blachę - w dzisiejszych czasach każdy może mieć własny pałac pod blachą. Albo choćby pałacyk. Blacha płaska stała się bowiem nie tylko powszechna, ale przede wszystkim ładna, elegancka i trwała.

Armatura

Baterie, które szanują wodę - jak dowodzą badania, po kilkunastu latach życia w wolnej Polsce nauczyliśmy się całkiem nieźle oszczędzać wodę. Pomagają nam w tym nowoczesne baterie, które nie tylko ułatwiają racjonalne zużycie wody, ale mogą nawet przejąć za nas nad nim kontrolę.

Okna

Ciepłe i kolorowe - współcześnie stosowane technologie pozwalają bez większych problemów odejść od standardowych rozwiązań kolorystycznych przy produkcji okien. Zapewniają również wyższe parametry cieplne niż przewidują obowiązujące normy.

Przyłącze gazowe

Z sieci do domu - podłączenie budynku do sieci gazowej to spory wydatek i konieczność załatwiania wielu formalności. W dodatku gaz ziemny wciąż drożeje. Mimo to pozostaje najpopularniejszym źródłem ciepła. Radzimy, co trzeba zrobić, by mieć go w swoim domu.

W DOMU

Elewacje

Stary dom jak nowy - zwykle po kilkunastu latach elewacja wymaga odświeżenia. Sposób naprawy zależy od rodzaju elewacji oraz stopnia zniszczenia. Pamiętajmy jednak, że czasem skromnie zaplanowane prace mogą skończyć się generalnym remontem.

Podłogi

Parkiet na ogrzewanej podłodze - drewno na ogrzewaniu podłogowym? Czemu nie, trzeba tylko starannie wybrać materiał i znaleźć dobrego wykonawcę. Jeśli to zrobimy, będziemy mieli podłogę równie bezawaryjną, jak te wykonane z gresu, terakoty lub kamienia.

Zabudowa poddasza

Tynk podwieszony do dachu - wykończenie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi to sposób stosowany od lat. Od pewnego czasu zaszły w nim jednak istotne zmiany, i to na korzyść budującego. Dzięki nowej technologii montażu połączenia płyt obudowy poddasza przestały pękać.

Kominek

Ogień potrzebuje powietrza - kominek działa poprawnie, jeśli ma odpowiednią ilość powietrza do spalania - najlepiej dostarczanego oddzielnym kanałem. Gdy nie zadba się o to podczas budowy, późniejsze jego doprowadzenie jest znacznie trudniejsze. Ale możliwe.

Łazienka

Wanny dla rozsądnych - kupując wannę, musimy przede wszystkim określić jej wielkość i kształt. Pamiętajmy tylko, że im większą wybierzemy, tym wyższe rachunki będziemy płacić za wodę i ścieki.

WOKÓŁ DOMU

Ogród

Rzeźbiony z rzeźbami - czy łatwo sobie wyobrazić kogoś, kto mozolnie, samodzielnie, przez dwa lata drąży we własnym ogrodzie jaskinię w skale? I jeszcze mu się to udaje!

Urządzenia

Pieniądze znalezione w zbiornikach - w tych, w których da się gromadzić deszczówkę i śmieci. Możemy na tym całkiem sporo zarobić...

GORĄCA LINIA

Co z odpadami

Stara rynna cieknie

Nowa, lepsza brama

Kiedy zbadać grunt

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Umowy

Dom wynajmę - obie strony chcą tego samego: wynająć dom. Tylko że jedna - komuś, a druga - od kogoś. Właśnie ta różnica sprawia, że ich interesy nie są takie same.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Dachówki

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Co miesiąc nowe projekty domów

Prezentujemy 23 projekty z 9 pracowni architektonicznych.Do kwietniowego numery miesięcznika "ŁADNY DOM" dołączony jest numer specjalny pt. "ŁADNY OGRÓD"    Więcej o:

Skomentuj:

Numer 4/2008