Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 3/2009

(red.)

W tym numerze: *Wymień stary piecyk gazowy na nowy, bezpieczny, *Jak skutecznie poprawić wentylacje naturalną, *Pokój dziecięcy podzielony na dwa, *Gotowe więźby dachowe, *Odkurzacz centralny na dwa domy, *Nowy automat do bramy garażowej, *Systemy ociepleń ścian na mokro i bez spoin, *Drenaż wokół domu - sposób na suche fundamenty, *78 kolekcji płytek ceramicznych

Okładka numeru 3/2009
Okładka numeru 3/2009
NOWOŚCI

Środki do gruntowania podłoża, tapety z włókna szklanego, panele dekoracyjne jak płytki ceramiczne, kominki niczym planety, pompy ciepła wykorzystujące ciepło wnętrza domu, metaliczne płytki gresowe, wygodne pędzle, żaluzje na wysoki połysk, matowa farba do wnętrz, zmywarka na dwanaście kompletów naczyń, uszczelniacz do kominków, meble łazienkowe w nowej kolorystyce.

WIZYTY

W nowym domu

Z otwartym wnętrzem nie na pokaz- Czasami architekt musi przypominać sztukmistrza: projektować tak, by to, co wielkie, wydało się mniejsze, to, co niskie, było wyższe, a to, co wąskie, stało się szerokie. Takie właśnie czary-mary udały się w tym domu. W jego niewysokiej bryle świetnie wykorzystano przestrzeń i zaadaptowano ją do różnych funkcji. Decydującą rolę odegrało w tych zabiegach szkło. W efekcie powstał nowoczesny i komfortowy dom.

Trudny detal

Schody ze szkła - Są, a jakby ich nie było. Z jednej strony, zapewniają wygodną i bezpieczną komunikację między parterem a piętrem. Z drugiej, nie dzielą optycznie wnętrza i pozwalają maksymalnie je doświetlić. Trzeba wykonać je ze szkła hartowanego.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dom z pokojem na wszelki wypadek - Zastanawiając się nad projektem przyszłego domu, warto pomyśleć nie tylko o jego stałych mieszkańcach, ale także o gościach. Niektórzy z nich będą się zatrzymywać u nas z rzadka i tylko na jedną noc, ale inni mogą zostawać na dłużej - na przykład rodzice czy opiekunka dla dzieci. Przewidując to zawczasu, stworzymy komfortowe warunki nie tylko im, ale również sobie.

ABC dobrego domu

Taras na trzy sposoby - Trudno sobie wyobrazić współczesny dom jednorodzinny bez tarasu. Nie ma lepszego miejsca na niedzielne śniadanie czy obiad niż to pod gołym niebem, z widokiem na ogród. Taras urządzony na styku domu i ogrodu powinien łączyć wnętrza z otoczeniem, służąc domownikom od wiosny do jesieni jako ganek, jadalnia lub letni salonik.

NA BUDOWIE

Ściany

Ocieplenie bez spoin - Bezspoinowy system ociepleń (BSO) to najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób zaizolowania i wykończenia ścian zewnętrznych. Mimo to wciąż wykonuje się go z błędami.

Konstrukcja dachu

Więźba spod igły - Prefabrykowana więźba dachowa, czyli taka przygotowana w wytwórni, pod wieloma względami przewyższa tę wykonaną tradycyjnie, na budowie. Jej elementy - wyprodukowane w suchej i ciepłej hali fabrycznej - mają lepsze parametry. Są znacznie lżejsze, więc nie obciążają nadmiernie konstrukcji domu. Można z nich budować dachy o większej rozpiętości, i to bez dzielenia poddasza słupami. A stworzone na nich połacie dachu mają idealnie równe powierzchnie.

Chemia budowlana

Na trudne miejsca - Są takie miejsca domu, wykończone płytkami ceramicznymi, w których zastosowanie zwykłych zapraw do spoinowania nie wystarczy. Jeśli nie sięgniemy po lepszy materiał, narazimy się na trwałe przebarwienia fug, a nawet pękanie i odspajanie spoin od płytek.

Stelaże

Wersja lekka i lekkopółciężka - Zarówno stelaże do obmurowania, jak i te do zabudowy płytą gipsowo--kartonową wyglądają podobnie. Montując je, uzyskujemy ten sam efekt - na ścianie widać tylko ładny przycisk. A jednak różnią się one ciężarem i sposobem montażu. Bez względu jednak na to, na jaki rodzaj się zdecydujemy, wybierzmy stelaż dobrej jakości.

Instalacje

Odkurzacz centralny dla dwóch domów - Zakup i montaż odkurzacza centralnego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak mieszkamy w bliźniaku lub szeregówce, możemy dogadać się z sąsiadem i wykonać tę instalację wspólnie, dzieląc koszty po połowie.

W DOMU

Dzielenie pomieszczeń

Dzieci razem i osobno - Wspólny pokój dla dwojga maluchów w podobnym wieku bardzo ułatwia nadzór nad nimi. Gdy jednak dzieci podrosną, każde chciałoby mieć własne terytorium. Warto wtedy podzielić pomieszczenie na dwa oddzielne. Nie będzie to trudne, jeśli przewidzimy taką ewentualność już na etapie projektowania domu.

Drenaż

Sucho wokół domu - Drenaż opaskowy świetnie zabezpiecza budynek przed wilgocią. Szkoda tylko, że zwykle robi się go zdecydowanie za późno - gdy dom tonie już w wodzie.

Garaż

Stara brama na nowego pilota - Jeśli ręczne uchylanie i zamykanie bramy do garażu zaczyna nas męczyć i irytować, warto zamontować do niej siłownik sterowany automatycznie.

Wentylacja grawitacyjna

Z pomocą naturze - Zaparowane szyby, plamy pleśni nad oknami i w narożach pokoi czy zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne to objawy źle działającej wentylacji. Czas temu zaradzić.

Ciepła woda

Stary piecyk na nowy - Plaga tragicznych zatruć tlenkiem węgla, jaka przetoczyła się ostatnio przez Polskę, przypomina o tym, że wymiana starego piecyka gazowego może stać się kwestią życia lub śmierci.

WOKÓŁ DOMU

Rekreacja

Trawa, bunkier i trzy dołki - Nie, to nie przepis na minipoligon, ale na małe boisko treningowe do golfa, które można stworzyć sobie we własnym ogrodzie.

Prąd w ogrodzie

Z głową i bez porażenia - Nowe ogrody pozbawione instalacji elektrycznej to już rzadkość. Bez niej oświetlenie terenu wokół domu i korzystanie z szeregu urządzeń jest bardzo ograniczone. Jak ją jednak rozsądnie rozplanować?

Ogród

Wyrównywanie wcale nie jest proste - Głównym problemem, z jakim zmierzyli się właściciele tego ogrodu, była konieczność wyrównania terenu. Niestety, zamówili do tego celu ziemię gliniastą, nienadającą się dla roślin.

GORĄCA LINIA

Problemy ze schodami

Schody na poddasze

Dach od nowa

Nie tylko kolektory

PARAGRAFY

Własność

Właściciel w krótkich spodenkach - Zdarza się, że majątek rodzinny na skutek umowy darowizny czy testamentu przechodzi w ręce kilkuletniego dziecka. Co wtedy?

Przepisy: Dojazd przez działkę sąsiada - Do każdej działki budowlanej musi być dostęp z drogi publicznej. Jeśli go nie ma, trzeba ustanowić służebność drogi koniecznej.

INFORMATOR RYNKOWY

Loża ekspertów

Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy przedstawiają swoje poglądy na temat rynku płytek ceramicznych w Polsce.

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów: Prezentacja 15 projektów z 8 pracowni architektonicznych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Numer 3/2009