Numer 6/2009
W tym numerze: *Ściany i dach w nowych kolorach, *Solidne okna odporne na włamania, *Pożytki z gazu w butli, *Prysznice z brodzikiem i bez, *4 rodzaje ogrzewania podłogowego w łazience, *Solidne nadproża do różnych ścian, *Na czym wiszą sedes i bidet, *Ocieplenia ścian z gzymsami i boniami, *Nietypowe pokrycia z dachówek, *Informator rynkowy - 183 baterie łazienkowe
Nowa rodzina pap, system do kompleksowego wykonywania ścian, okno dachowe w rozmiarze XXL, lakierobejca ochronna i dekoracyjna, gipsowa gładź szpachlowa, kotły grzewcze, pistolet do malowania natryskowego, ceramika sanitarna w czterech kolorach, przeciwpoślizgowy ornament do dna brodzika, opryskiwacz ogrodowy.
MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ
Pierwsza debata Akademii Budowlanej
Pod koniec marca w siedzibie Agory odbyła się pierwsza z debat zorganizowanych w ramach naszej nowej redakcyjnej Akcji "MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ". Trzech zaproszonych przez "Ładny Dom" ekspertów przedstawiło swoje poglądy na temat budowania domów energooszczędnych. Treść ich wystąpień zamieszczamy w numerze.
Historie prawdziwe
Z wieloma widokami - Najpierw mieszkali w segmencie z małym ogródkiem w podwarszawskim Józefosławiu. Liczba mieszkańców tej miejscowości zaczęła jednak gwałtownie rosnąć, więc postanowili rozejrzeć się za czymś w spokojniejszej okolicy. Szukali dwa lata, by wreszcie natrafić na zaniedbane siedlisko z sadem i stawem. To było to! Czują się tu świetnie, choć okazało się, że muszą nieco rozbudować dom.
WIZYTY
W nowym domu
Dom otwarty - Decydując się na postawienie domu niemal całkowicie przeszklonego, odważni właściciele zaryzykowali utratę prywatności, ale zyskali za to imponującą łączność z otaczającą przyrodą. Budynek wprost nawiązujący do jednego z najbardziej znanych dzieł architektury modernizmu nie tylko odbija w sobie drzewa, trawy i niebo, ale niejako staje się ich częścią, niemal dosłownie daje się im wchłonąć.
Trudny detal
Ściany ze szkła - Ściany zewnętrzne z przezroczystych szklanych tafli tylko wtedy nie wyziębią całkowicie domu, jeśli użyje się do ich wykonania odpowiedniego rodzaju szkła.
PRZED DECYZJĄ
Projekty
Dom z zacienionym tarasem - Kto wie, czy to właśnie nie zadaszony taras jest jedną z największych korzyści z posiadania własnego domu - zwłaszcza tego postawionego w zielonym i spokojnym otoczeniu. Szybko przekonamy się, że dzięki niemu będzie gdzie odpocząć podczas upalnego popołudnia, albo schronić głowę przed letnią ulewą, nie tracąc łączności z ogrodem. Prezentujemy dwa projekty współczesnych domów z zadaszonym tarasem.
ABC dobrego domu
Sposób na zatrzymanie lata - Wybudowanie ogrodu zimowego zapewni całoroczną zieleń na wyciągnięcie ręki - nie tylko tę rodzimą, ale również egzotyczną. Niegdyś na taką ekstrawagancję stać było tylko najbogatszych. Dziś jest wręcz odwrotnie! Oranżerię warto polecać inwestorom mniej zamożnym, bo dzięki niej obniżą się wydatki na ogrzanie domu.
NA BUDOWIE
Dachy
Dachówki inaczej - Mimo że są jednymi z najstarszych materiałów budowlanych, wciąż dotrzymują kroku nowym czasom - ich producenci potrafią zaskoczyć nas oryginalnymi kształtami i kolorami, a także nietypowymi możliwościami ich układania. Oferta stale rośnie, dzięki czemu da się tworzyć dachy o niespotykanych dotąd formach. A nawet kłaść dachówki... na elewacjach.
Okna, których nie lubią włamywacze - Według policyjnych statystyk złodzieje dostają się do naszych domów głównie przez okna. Niechętnie jednak wybijają szyby, bo hałas zwraca uwagę. Najczęściej po cichu wyważają skrzydło okienne. Jakie okna kupić, by zminimalizować ryzyko włamania?
Ściany
Nadproża z ceramiki i betonu - Zwykle mamy ograniczony wpływ na zastosowany rodzaj nadproża. Czasami jednak pojawia się możliwość wyboru. Nie może być to samodzielna decyzja inwestora czy wykonawcy. Wszelkie zmiany należy skonsultować z konstruktorem. Samowola może skończyć się katastrofą budowlaną.
Ogrzewanie
4x ciepła podłoga w łazience - Nawet małej łazienki nie ogrzeje dobrze typowy grzejnik do tego rodzaju pomieszczeń. Warto więc pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Do wyboru mamy wariant wodny lub elektryczny. Decyzja w dużej mierze zależy od tego, jaką rolę będzie pełniło owo ogrzewanie w reszcie domu - podstawowe czy uzupełniające.
Prysznic
Z brodzikiem lub bez - Komuś wychowanemu w typowym peerelowskim mieszkaniu trudno to przyjąć do wiadomości, ale taka jest prawda - woda z prysznica może lać się bezpośrednio na podłogę, nie powodując żadnych szkód. Planując kabiny natryskowe, coraz częściej decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie.
W DOMU
Odnawianie
Ściany i dach w nowych barwach - Odmalowanie domu z zewnątrz to poważna sprawa. Nie tylko wymaga wiedzy o tym, jak i czym je przeprowadzić, ale jego efekt będzie widoczny dla wszystkich i wpłynie na pierwsze wrażenie, jakie wywoła dom na gościach czy zwykłych przechodniach.
Elewacje
Ocieplenie z ozdobami - Ściany domu ociepla się dziś najczęściej wełną mineralną lub styropianem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Taka elewacja jest przeważnie monotonna, są jednak sposoby na jej ożywienie.
Instalacje
Na czym wiszą sedes i bidet - Stelaże do powieszenia sedesu i bidetu powoli wchodzą już do standardowego zestawu budowlano-remontowego łazienki. Dzięki nim wszystko, co zbędne, "ląduje" w ścianie, a łazienka staje się ładniejsza, cichsza i łatwiejsza do sprzątania.
Wejście do domu
Ruchome płytki na schodach i ganku - Nie opłaca się zwlekać z naprawą pękniętych lub odpadających płytek na ganku i schodach zewnętrznych. Nie tylko narażamy się bowiem na uszczypliwe uwagi współmałżonka, ale przede wszystkim zwiększamy niebezpieczeństwo groźnego w skutkach upadku.
Gaz płynny
Pożytki z butli - W ponad czterech milionach polskich gospodarstw domowych znajduje się przynajmniej jedna butla z gazem. Wykorzystywane są one głównie do gotowania. Coraz częściej można je jednak spotkać w ogrodach i tarasach, podłączone do parasoli grzewczych lub grillów ogrodowych.
WOKÓŁ DOMU
Kostka na pokolenie albo dłużej - Od tego, czy kostka jest ładna i dobrana do kolorystyki elewacji, będzie zależeć wygląd posesji. Nie mniej ważne jest jednak to, co znajduje się pod nią - właściwe ułożenie zdecyduje o trwałości nawierzchni.
GORĄCA LINIA
Sos dla trawnika
Altana od nowa
Markiza na taras
INFORMATOR RYNKOWY
Loża ekspertów
Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy rozmawiają na temat rynku baterii łazienkowych w Polsce.
Baterie łazienkowe
Przegląd produktów
DOM DLA CIEBIE
Katalog projektów
Prezentacja 15 projektów z 10 pracowni architektonicznych.
- Więcej o: