Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologia w domu - jak sortować śmieci

Tekst Aneta Demianowicz

Sortować śmieci warto - i to nie tylko dlatego, że zapłacimy dzięki temu mniej za ich wywóz. Okazuje się, że po rozpoczęciu segregacji ilość śmieci... maleje.

Zabudowany w szufladzie kuchennej sortownik na śmieci
Zabudowany w szufladzie kuchennej sortownik na śmieci
Fot. Blanco
Sortowanie śmieci jest nie tylko kwestią mody - dzięki niemu oszczędzamy też pieniądze i chronimy środowisko. W wielu gminach stanowi już obowiązek mieszkańców. Niestety, w większości miast w Polsce zbiórka odpadów wciąż odbywa się przez gromadzenie ich w pojemnikach lub kontenerach oraz wywóz na wysypiska, bez odzyskiwania surowców wtórnych.

Każdy z nas produkuje rocznie około 260 kg odpadów: plastikowych i szklanych opakowań, puszek, makulatury, resztek kuchennych. Z tego, poprzez system zbiórki selektywnej, odzyskiwane jest i poddawane recyklingowi jedynie 5,2 kg surowców wtórnych, co stanowi zaledwie 2% masy produkowanych przez każdego z nas śmieci. Reszta prawie w całości trafia na wysypiska.

Wyznaczenie miejsca

Aby segregowanie odpadów było mało uciążliwe, trzeba wyznaczyć miejsca:

- na zewnątrz - na ustawienie pojemników lub worków na posegregowane śmieci oraz kompostownik na odpady organiczne,

- w domu - na sortownik.

Domowe centrum segregacji

Do segregowania śmieci w domu są potrzebne przynajmniej trzy pojemniki (komory) na:

- śmieci przeznaczone do recyklingu;

- odpady nadające się na kompost;

- odpady niebezpieczne i higieniczne.

Im takich pojemników jest więcej, tym skuteczniejsza segregacja i większy z niej pożytek, zwłaszcza gdy posegregowane odpady trafią następnie do właściwych kontenerów lub punktów zbiórki. Producenci prześcigają się w udogodnieniach ułatwiających montaż i korzystanie z pojemników do gromadzenia śmieci.

Kosze. Najprostsze są otwarte, ale istnieją też modele z pokrywą (polecane do gromadzenia odpadków organicznych lub do stawiania w widocznym miejscu). Pokrywa może być otwierana ręcznie lub za pomocą pedału albo dzięki mechanizmowi mocowanemu do drzwiczek szafki (pokrywa unosi się podczas otwierania drzwiczek). Kosze przeznaczone do stawiania w pomieszczeniach są estetycznie wykończone.

Sortowniki. To zestawy pojemników, które zabudowuje się w szafkach kuchennych, najczęściej pod zlewozmywakiem. Ich liczbę i pojemność dobiera się do potrzeb domowników. Mogą mieć pokrywy z wyprofilowanymi przegrodami na drobne przedmioty (np. na zużyte baterie), a także stelaże lub przegródki do ustawiania środków czystości, szczotek i innych akcesoriów, ułatwiające utrzymanie porządku w domu. Zestaw sortowników najlepiej zamówić, kupując meble do kuchni. Ich kształt będzie pasował do wymiarów mebli.

Sortowniki wysuwają się po otwarciu lub podczas otwierania drzwiczek szafki. Mogą też wyjeżdżać jak szuflada - na prowadnicach montowanych do boków szafki - po pociągnięciu ręką, po naciśnięciu kolanem (lekki nacisk frontu szafki uruchamia mechanizm otwierania) lub po naciśnięciu pedału.

Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać sortowniki z cichszymi prowadnicami i hamulcami chroniącymi przed przytrzaśnięciem palców. Są też modele przeznaczone do montowania w istniejącej szufladzie. Oprócz sortowników umożliwiających bezpośrednie wrzucanie odpadów produkuje się też takie z wlotem umieszczanym pod przykrywanym otworem w zlewozmywaku lub blacie. Aby odpadki nie rozsypywały się na boki, między otwór a wlot do segregatora wstawia się kołnierz osłaniający.

Uwaga! Pamiętajmy, że zanim wyrzucimy śmieci do odpowiednich pojemników lub worków, wcześniej trzeba:

- usunąć kapsle, nakrętki i papierowe etykiety ze szklanych słoików i butelek;

- usunąć etykiety i zgnieść plastikowe butelki i pojemniki, aby zajmowały mniej miejsca;

- zgnieść kartony po mleku, sokach oraz aluminiowe i metalowe puszki.

Odpady organiczne

Można je zagospodarować w dwojaki sposób: gromadząc na kompoście albo rozdrabniając za pomocą specjalnych młynków i usuwając następnie wraz z wodą do kanalizacji.

Kompostowanie. Po oddzieleniu tych "pożytecznych" śmieci okazuje się, że te, które muszą trafić na wysypisko, stanowią niewielką część wszystkich domowych odpadów. Oddzielanie odpadków organicznych oraz gromadzenie ich na kompoście powinno być dla właścicieli domów jednorodzinnych oczywistym nawykiem. Istnieją ku temu przynajmniej trzy powody:

- ogranicza to objętość śmieci, a zatem także koszt ich pozbywania się - bo resztki organiczne stanowią ok. 35% domowych odpadów;

- redukuje wydzielanie przez śmieci nieprzyjemnych zapachów, bo w śmietniku gromadzimy tylko to, co się nie rozkłada;

- kompost jest cennym nawozem, który zawsze przyda się do użyźnienia gleby w ogrodzie.

Argumenty, że kompost szpeci i śmierdzi, nietrudno obalić - wystarczy przysypywać resztki organiczne ziemią, liśćmi lub torfem, a problemy te znikają. Podobnie z brzydkim widokiem - kompost można ukryć za gęstą zasłoną z krzewów czy też za drewnianym płotkiem pokrytym pnączem. Na małych działkach można ustawić termokompostownik - z wyglądu przypominający pojemnik na śmieci - i też tak go usytuować, by był jak najmniej widoczny.

Młynek do odpadów. Montuje się go w odpływie zlewozmywaka. Rozdrabnia wszystkie miękkie odpady organiczne, które później spływają do kanalizacji. Do zlewozmywaka można wrzucać obierki jarzyn i owoców, ości ryb, skorupki jaj, torebki od herbaty, fusy kawy, łupiny melonów, kości drobiowe itp. Nie można natomiast wrzucać tam folii, szmat czy sznurków.

Najbardziej popularne są młynki elektryczne - uruchamiane hermetycznym przełącznikiem elektrycznym lub pneumatycznym. Inne rozwiązanie stanowią młynki wodne, pracujące znacznie ciszej od elektrycznych, ale wymagające większej ilości wody i odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Wywóz śmieci

Właściciele nieruchomości mają obowiązek podpisania umowy z firmą wywożącą śmieci, co urząd gminy może w dowolnym czasie skontrolować. Za jej brak grozi kara grzywny. Jeśli ktoś samodzielnie wywozi śmieci na wysypisko, powinien zachowywać rachunki - w przeciwnym razie może być posądzony o wyrzucanie ich do lasu.

Odbiór śmieci segregowanych. Warto skorzystać z oferty takiej firmy, która odbiera od właścicieli śmieci segregowane. Zwykle firmy wywozowe zabierają je bez dodatkowej opłaty. Trzeba liczyć się jednak z tym, że będą to robić po zebraniu się większej ilości "towaru".

* * *


W segregowaniu śmieci Polacy plasują się na końcu Europy. Rocznie powstaje u nas 12 mln ton odpadów, z czego tylko 5% nie trafia na wysypisko i jest ponownie wykorzystane. Dla porównania, w Belgii do recyklingu trafia aż 90% odpadów.

Polska, wchodząc do Unii Europejskiej, zobowiązała się do zmniejszenia odpadów na wysypiskach. Do końca 2010 r. ma na nie trafiać nie więcej niż 75% odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2013 r. nie więcej niż 50%, a w 2020 r. maksymalnie 35%.

Eksperci podkreślają, że główną przyczyną złego stanu segregacji śmieci jest niewydolny ekonomicznie i ekologicznie system gospodarki odpadami, w którym praktycznie tylko się je zbiera, ale już ich nie przetwarza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Ekologia w domu - jak sortować śmieci