Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co warto wiedzieć o świetle LED

Małgorzata Krośnicka

Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że jedną z najważniejszych zalet lamp LED jest niski pobór energii. Ale to nie wszystko. Zanim kupimy oprawę LED, lepiej sprawdźmy, jakie światło emitują diody.

oświetlenie LED
Oprawa z diodami LED
Fot. Osram
To, czy światło jest ciepłe czy zimne, dobrze oddające naturalne barwy, odpowiednio jasne opisują to parametry podane na opakowaniu oprawy.

Skuteczność świetlna. Ten parametr określa, jaki strumień świetlny uzyskamy z jednego wata mocy (lumen/W). Skuteczność diod LED wynosi 25 lm/W. Dla porównania, zwykłe żarówki osiągają 12 lm/W, natomiast żarówki halogenowe - 16 lm/W. Producenci szacują, że w ciągu 20 lat diody LED mogą osiągnąć skuteczność świetlną 200 lm/W.

Współczynnik oddawania barw. Oznacza on, jak wiernie odwzorowywane są kolory w świetle lampy. Diody LED mogą mieć współczynnik oddawania barw na poziomie 95, czyli niewiele mniejszym niż zwykłe żarówki (Ra 100). Porównując, świetlówki kompaktowe mają współczynnik oddawania barw na poziomie Ra 80-90.

Temperatura barwowa. Światło może być ciepłe lub zimne, a jego temperaturę mierzy się w stopniach Kelvina (K). 2700 K oznacza barwę ciepłą białą, a 6400 i więcej - barwę zimną. Białe diody LED najczęściej występowały w wersji 6000 K, ale na rynku coraz częściej pojawiają się diody o temperaturze barwowej 3000 K.

Strumień świetlny. Opisuje jasność wytwarzanego światła i podawany jest w lumenach. Diody LED emitują około 25 lumenów na 1 W mocy. Żeby wytworzyć strumień światła o takiej samej jasności, jaką ma tradycyjną żarówka o mocy 100 W (1200 lm), diodowe źródło światła potrzebowałoby tylko 48 W mocy, czyli dwa razy mniej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Co warto wiedzieć o świetle LED