Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominy dla kotłów kondensacyjnych i z zamkniętą komorą spalania

Rafał Dydak, Beata Zielińska

Gdy w domu zamontowane są kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjne, do odprowadzania spalin najczęściej są wykorzystywane specjalne przewody powietrzno-spalinowe. Innym rozwiązaniem jest montaż kominów prefabrykowanych.

komin do kotła na gaz
Poziomy przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony przez ścianę na zewnątrz
Fot. Tomasz Kaminski
Obecnie kominy muszą być wykonane z materiałów kwasoodpornych; zwykle jest to stal kwasoodporna lub ceramika. Temperatura spalin z nowoczesnych urządzeń grzewczych jest bowiem niewysoka - rzadko przekracza 120°C. Często spaliny są jeszcze chłodniejsze, na przykład gdy zamontujemy kocioł kondensacyjny (60-80°C), co sprzyja wykraplaniu się pary wodnej na wewnętrznych ściankach przewodu kominowego. Po wejściu w reakcję ze związkami siarki, tworzy ona agresywne skropliny, które bardzo szybko zniszczyłyby cegłę i zaprawę murarską.

Przewody powietrzno-spalinowe

Większość producentów oferuje urządzenia grzewcze razem z dopasowanymi przewodami wykonanymi ze stopu aluminium i krzemu. Ich szczelność gwarantuje połączenie kielichowe i silikonowa uszczelka. Przewody te mogą być prowadzone na kilka sposobów.

System poziomy. Stosuje się go, gdy kocioł jest zawieszony lub ustawiony w pomieszczeniu przy ścianie zewnętrznej domu. Wtedy wystarczy podłączyć do niego krótki poziomy przewód przechodzący przez ścianę. Składa się on z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej (taki układ fachowcy nazywają również współśrodkowym lub koncentrycznym): wewnętrzną wypływają spaliny, a przestrzenią między tą rurą a rurą zewnętrzną napływa powietrze w kierunku kotła.

Jest to z jedno z najtańszych i najprostszych w montażu rozwiązań, ale niepozbawione wad. Przede wszystkim, na elewacji po jakimś czasie może powstać ciemna smuga od spalin i kurzu. Wielu domowników - a jeszcze częściej ich sąsiadów - obawia się również napływu spalin wyrzuconych na zewnątrz z powrotem do budynku poprzez uchylone okna lub otwarte nawiewniki. Aby tego uniknąć, wyrzut spalin należy umieszczać jak najdalej od okien (minimum 0,5 m) oraz od granicy sąsiada.

Uwaga! Zgodnie z przepisami, poziomy system odprowadzania spalin można stosować tylko w wolno stojącym domu jedno- rodzinnym, jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW.

System pionowy. Analogicznie jak poprzednio, do kotła podłącza się przewód koncentryczny, ale tym razem wyprowadza się go do góry, ponad dach. Zaletą takiego układu jest możliwość zbudowania nowego komina, gdy istniejący nie nadaje się do wykorzystania. Rozwiązanie to chętnie też wybierają inwestorzy, którzy zamierzają zamontować kocioł na poddaszu. Dzięki temu przewody będą stosunkowo krótkie, więc cały montaż nie okaże się ani skomplikowany, ani drogi.

System szachtowy. W tej odmianie na odcinku pomiędzy kotłem a kominem prowadzi się przewód koncentryczny typu "rura w rurze". Dalszą część systemu stanowi metalowy wkład o niewielkiej średnicy (z reguły 80 mm), wstawiony w istniejący murowany (lub prefabrykowany ceramiczny) przewód kominowy (3c x). Rurą tą spaliny odprowadzane są na zewnątrz, a powietrze do spalania dopływa w przeciwnym kierunku - przez przestrzeń między murowanym kominem a metalową rurą.

System rozdzielczy (inaczej połączenie dwururowe). Gazowy kocioł połączony jest z dwoma oddzielnymi rurami - powietrzną i spalinową . Z uwagi na ich niedużą średnicę (80 mm) oraz małe opory przepływu, tak wykonana instalacja pozwala na stosowanie dość długich przewodów.

Uwaga! Planując budowę i rozmieszczenie kominów w domu, trzeba pamiętać, że do jednego przewodu spalinowego można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze.

Prefabrykowane kominy ceramiczne

Producenci mają w swojej ofercie gotowe systemy ceramiczne, przystosowane do współpracy zarówno z kotłami tradycyjnymi, jak i kondensacyjnymi. Do tych ostatnich wykorzystuje się kominy wyposażone w przewód powietrzno-spalinowy. O tym, do jakiego paleniska nadaje się konkretny komin, informują oznaczenia, które powinny być umieszczone na każdym prefabrykowanym elemencie.

Montaż komina polega na połączeniu na zaprawę lub kit kwasoodporny segmentów wkładu wewnętrznego, następnie włożeniu ocieplenia i połączeniu elementów obudowy zewnętrznej. Oprócz tych elementów, do zbudowania komina potrzebne są między innymi jeszcze: prefabrykowany trójnik do połączenia komina z kotłem, wyczystka ze szczelnie zamykanymi drzwiczkami i zbieracz kondensatu z odprowadzeniem na zewnątrz kanału. Dzięki temu, że wszystkie niezbędne segmenty są do siebie odpowiednio dopasowane, komin taki buduje się dość szybko.

Od niedawna na rynku dostępne są systemy ceramiczno-stalowe. Mają one wkład wewnętrzny wykonany z elementów ceramicznych izolowanych, natomiast obudowę stanowi płaszcz ze stali kwasoodpornej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominy dla kotłów kondensacyjnych i z zamkniętą komorą spalania