Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konserwacja nasady kominowej

Tekst: Łukasz Darłak Beata Zielińska

Nasady kominowe i mechaniczne wyciągi powinny być przeglądane przez uprawnionych kominiarzy minimum raz w roku, najlepiej przy okazji czyszczenia przewodu dymowego lub spalinowego.

nasady kominowe,komin
Nasady kominowe chronią kominy dymowe i spalinowe przed niekorzystnym działaniem wiatru i poprawiają w nich ciąg.
Fot. Darco
W czasie przeglądu fachowiec czyści urządzenia z nalotów stałych, a w nasadach samonastawnych i wyciągach mechanicznych sprawdza i smaruje części obrotowe (jeżeli tego wymagają). Kosztuje to minimum 60 zł.

Zgodnie z przepisami budowlanymi, kominiarz musi mieć swobodny dostęp do otworu przewodu kominowego. Nie ma przy tym mowy o każdorazowym demontażu nasady. Dlatego wymagane jest, żeby wszystkie nasady i mechaniczne wyciągi spalin były otwierane lub wykonane w taki sposób, aby umożliwiały przeprowadzenie prac konserwacyjnych (na przykład dały się przesuwać).

Uwaga! W domach jednorodzinnych przepisy nakładają na właściciela obowiązek czyszczenia przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym 4 razy w roku, a od palenisk opalanych gazem - 2 razy w roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Konserwacja nasady kominowej