Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kabina prysznicowa - w zestawie z brodzikiem czy osobno

Monika Wolska

Wiele firm oferuje możliwość zakupu obu urządzeń w zestawie. Nie ma jednak problemu, aby dopasować je, gdy pochodzą od różnych producentów.

kabina prysznicowa
Kabiny narożne wśród gotowych zestawów cieszą się dużą popularnością, gdyż zajmują w łazience niewiele miejsca
Fot. Cersanit
Zanim kupimy kabinę prysznicową, najpierw musimy zdecydować, gdzie ona stanie. Inne modele montuje się w narożu łazienki, inne przy ścianie, a jeszcze inne we wnęce. W dużych salonach kąpielowych bardzo efektownie wyglądają kabiny wolno stojące, które można ustawić w dowolnie wybranym miejscu.Kiedy oglądamy przykładowe aranżacje natrysku w salonach łazienkowych lub na stronach internetowych, widzimy oba produkty - natrysk i brodzik - idealnie dopasowane do siebie wymiarami i kształtami. Tak będzie na pewno, jeśli firma oferuje gotowe zestawy. Często jednak bywa tak, że brodzik i kabinę wolimy kupić osobno. Powody mogą być różne, na przykład oryginalny kształt lub kolor, bądź atrakcyjna cena któregoś z produktów. Wówczas trzeba tylko sprawdzić u sprzedawcy lub w instrukcji montażu serię wybranego przez nas elementu, aby dobrać do niego drugi.

Gotowy zestaw

Brodzik i kabina wybrane z oferty tej samej firmy i z tej samej linii wzorniczej to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu, że oba urządzenia są do siebie dopasowane, gwarantuje nam to nieskomplikowany montaż i szczelność wszystkich połączeń. A nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza że w modelach pół-okrągłych kształt brodzika może być inny niż natrysku. Jednak każda kabina ma możliwość regulacji (zwykle w zakresie około 1 cm), co pozwala optymalnie ustawić ją względem brodzika i krzywizn ścian.Istotną zaletą gotowego zestawu jest również to, że często można go kupić w promocyjnej cenie. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektórzy producenci proponują do jednej kabiny nie jeden, a kilka opcji brodzików. Mają one taki sam kształt i wymiary co kabina, ale różnią się między sobą wysokością, kolorem i wzornictwem.

Dowolny zestaw

Jeśli żaden z gotowych zestawów nam się nie podoba lub chcemy mieć inny brodzik niż z akrylu (taki jest najczęściej proponowany w kompletach), możemy oba urządzenia kupić oddzielnie. Nie jest to trudne, gdyż wiele firm specjalizuje się wyłącznie w jednym lub drugim asortymencie. Trzeba jednak wtedy sprawdzić bezpośrednio u sprzedawcy lub przeczytać w instrukcji obsługi, z jakiej serii wzorniczej pochodzi dane urządzenie, aby dobrać drugie. Można też skorzystać ze specjalnych konfiguratorów, które znajdziemy na stronach internetowych producentów. Do tego samego modelu brodzika można zwykle dokupić od kilku do kilkudziesięciu różnych kabin wielu producentów (od tanich po luksusowe). Pamiętajmy jednak o tym, że w popularnych wymiarach i kształtach wybór jest dość duży, natomiast w niestandardowych - niewielki.

Na zamówienie

Wiele kabin oraz brodzików można kupić na indywidualne zamówienie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli na przykład łazienka znajduje na poddaszu i ścianki kabiny trzeba dopasować do kąta nachylenia połaci dachu, czy też potrzebujemy kabiny znacznie wyższej niż standardowa, bowiem niektórzy domownicy mają wzrost koszykarzy. A czasami po prostu chcemy zagospodarować nietypową wnękę, bądź kabina będzie opierać się na obudowie wanny i jedna ze ścianek musi być krótsza. Coraz częściej można też stworzyć własne dekoracje szklanych ścianek natrysku i nanieść na nie inicjały lub fotografie. Oczywiście, we wszystkich tych sytuacjach musimy liczyć się z wyższą ceną i dłuższym czasem oczekiwania.

Jak dopasować wysokość kabiny

Standardowa wysokość kabiny wynosi 175-190 cm. Można też zamówić model niższy - 165-170 lub wyższy - 205-220 cm. Do tego wymiaru trzeba jeszcze doliczyć wysokość brodzika. Krawędź płytkich nieznacznie wystaje ponad posadzkę lub montuje się je na równi z podłogą. Można je kompletować z kabinami tradycyjnymi lub podwyższonymi. Brodzików głębokich (mających około 30 cm) nie powinno się łączyć z bardzo wysokim kabinami. Taki zestaw nie zawsze bowiem zmieści się pod sufitem, będzie też w tym miejscu utrudniona wentylacja. Poza tym straci na tym estetyka pomieszczenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Kabina prysznicowa - w zestawie z brodzikiem czy osobno