Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5

Andrzej Król

Najmniej kosztowne jest posadowienie domu na ławach fundamentowych, na których wykonywane są ściany fundamentowe. Muszą one mieć dużą wytrzymałość, mrozoodporność i małą nasiąkliwość.

Ściany fundamentowe z bloczków betonowych
Ściany fundamentowe z bloczków betonowych
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Przede wszystkim jednak nie powinniśmy upierać się przy wybranej technologii. Tu wiele zależy też od ekipy budowlanej. Warto wybrać technologię, którą robotnicy umieją wykonać.

Ściany fundamentowe murowane

Najmniej zapłacimy za ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Cena materiału wynosi 55-65 zł/m2, a wymurowanie ścian - 20-25 zł/m2. Ściany takie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią.

Droższe od nich będą ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Za same pustaki trzeba wprawdzie zapłacić niewiele więcej niż za bloczki betonowe (40-75 zł/m2), ale do tego należy jeszcze doliczyć koszt materiału do ich wypełnienia - betonu klasy C12/15 (170-190 zł/m3). Decydując się na taką technologię, zapłacimy więcej za wykonanie - 30-40 zł/m2, niż gdybyśmy robili ściany monolityczne. Nie jest to jednak reguła i zależy od tego, jaką ekipę zatrudnimy.

Do budowy ścian fundamentowych można stosować także pełne bloki silikatowe. Za materiał zapłacimy 60-115 zł/m2, a za robociznę - 20-25 zł/m2. Muruje się je tak jak bloczki betonowe, wypełniając zaprawą spoiny poziome i pionowe. Dzięki gładkiej powierzchni nie wymagają natomiast wyrapowania (wyrównania zaprawą cementową).

Warto przy tym pamiętać, że wykonawcy kupują materiał taniej nawet o 20%, a cenę robocizny można negocjować.

Ściany fundamentowe monolityczne

Wykonuje się je zwykle z betonu klasy C16/20 (dawniej B20). Zapłacimy za niego 200-210 zł/m3. Będzie droższy, jeżeli jego wytwórnia jest daleko od naszej budowy. Płacimy wtedy nie tylko za beton, ale też za każdy kilometr drogi, jaką musi pokonać betonowóz i samochód z pompą do betonu (120-180 zł/h).

Do wykonania ścian monolitycznych potrzebne są szalunki. Najlepiej i najtaniej będzie, gdy wykonawca ma gotowe szalunki wielokrotnego użytku. Wtedy mamy większą pewność, że jego pracownicy umieją się nimi posługiwać.

Jeśli wykonawca nie dysponuje takim szalunkiem, można go znaleźć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Koszt wynajęcia wynosi 1,8 zł/m2 za dobę. Trzeba jednak pamiętać, że takie deskowanie można rozebrać najwcześniej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze twardnienie betonu może trwać nawet 12 dni. A to oznacza całkiem spory wydatek na deskowanie.

Nie ma sensu wykonywać monolitycznych ścian fundamentowych w tradycyjnym deskowaniu. Jego złożenie jest czasochłonne, a drewno na deskowanie - drogie (35-52 zł/m2). Nie mamy też gwarancji uzyskania ścian o gładkiej i równej powierzchni.

Na koszt fundamentów monolitycznych będzie mieć wpływ dosyć wysoka cena robocizny. Całkowity koszt wykonania takich ścian dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi 15-25 tys. zł.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5