Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 8

Andrzej Król

Decydując się na bardzo ciepłą podłogę na gruncie, materiał izolacji termicznej należy ułożyć na całej powierzchni warstwą o grubości co najmniej 15-20 cm. Do wyboru mamy dwa warianty jej wykonania.

Izolacja termiczna połogi na gruncie
Izolacja termiczna połogi na gruncie
Fot. Tomasz Krakowczyk
Warstwę ocieplenia można ułożyć na izolacji przeciwwilgociowej i podkładzie betonowym lub pod podkładem betonowym. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, ponieważ grubość ocieplenia możemy wtedy znacznie zwiększyć bez zmniejszania wysokości parteru. Wbrew pozorom, nie będzie to bardzo kosztowne, a zwróci się dość szybko dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie domu. W pierwszym rozwiązaniu jest to niemożliwe, gdyż odbywa się kosztem wysokości pomieszczeń na parterze (chyba że już w projekcie zaplanowano odpowiednio wyższe ściany parteru).

Podłoga z warstwą styropianu

Na podsypce układa się izolację termiczną. Tę warstwę zwykle wykonuje się ze styropianu. Powinniśmy do tego użyć płyt oznaczonych jako "fundament". Najlepiej układać je w dwóch lub trzech warstwach, z przesunięciem miejsc ich styku. Zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych na połączeniach płyt styropianu.

Największy wpływ na izolacyjność termiczną podłogi ma grubość ocieplenia. Standardowo wynosi ona 10-15 cm. Abyśmy jednak stracili jak najmniej ciepła, podpodłogową izolację można zwiększyć nawet do 50 cm. Wbrew pozorom nie będzie to rozwiązanie bardzo drogie. Owszem, trzeba zapłacić za styropian, ale nie musimy już zamawiać piasku i układać go warstwami. A koszt piasku potrzebnego do ułożenia pod podłogą o powierzchni 100 m2, wraz z robocizną i wypożyczeniem maszyn, to około 3 tys. zł.

Jeśli całkowicie zrezygnujemy z piasku i ułożymy pod podłogą 50 cm styropianu o współczynniku przewodzenia ciepła x równym 0,038 W/ (mK), razem z robocizną zapłacimy za niego 5,5 tys. zł. Rzeczywisty koszt styropianu - po odjęciu ceny piasku - wynosi więc jedynie 2 tys. zł. Dzięki takiej inwestycji ilość energii traconej rocznie przez podłogę o powierzchni 100 m2 spadnie z 2517 kWh do 364 kWh. Oznacza to też, że w ciągu roku nie wydamy na ogrzewanie domu: węglem - 172 zł, gazem - 431 zł, olejem - 754 zł.

Podłoga z warstwą keramzytu

Inwestycja w lepsze ocieplenie podłogi na gruncie będzie opłacalna również wtedy, gdy zamiast styropianu, wybierzemy keramzyt. Musimy jednak wiedzieć, że materiał ten ma nieco gorsze właściwości izolacyjne niż styropian, bo ma dwuipółkrotnie większą przewodność cieplną. Dlatego wykonywana z niego warstwa izolacji musi być gruba i zwykle ma 40-50 cm. Keramzyt jest też droższy od styropianu - kosztuje około 270 zł/m3.

Jeśli przyjmiemy, że nasza podłoga na gruncie ma 100 m2, a keramzyt układamy warstwą o grubości 50 cm, to zapłacimy za niego wraz z ułożeniem około 13,5 tys. zł. Kalkulując koszty, musimy jednak wziąć pod uwagę, że przy zastosowaniu keramzytu nie jest konieczne ułożenie podsypki piaskowej (3 tys. zł) i podkładu betonowego (2,5 tys. zł), lecz jedynie zaczynu (szprycu) cementowego. Potrzebna będzie tylko geowłóknina (2,5-3,5 zł/m2), którą rozkłada się w wykopie, aby zapobiec mieszaniu się keramzytu z gruntem. Po rozłożeniu i zagęszczeniu keramzytu, przed dalszymi pracami spryskuje się wierzch zagęszczonej warstwy płynną mieszaniną cementu, piasku i wody (zaczyn cementowy). Na powstałej w ten sposób cementowej "skorupie" grubości około 0,5 cm, układa się izolację przeciwwilgociową. Gdy przeprowadzimy podobne jak przy styropianie obliczenia, okaże się, że dodatkowo za keramzyt zapłacimy około 8,5 tys. zł. Zysk z jego ułożenia będzie porównywalny ze styropianem.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 8