Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak założyć trawnik

Małgorzata Krośnicka

Do wyboru mamy tańsze, ale pracochłonne wysiewanie trawy z mieszanki nasion oraz droższe, lecz wygodniejsze ułożenie gotowej murawy z rolki. Obie metody mają swoje wymagania.

ZAKLADANIE TRAWNIKA ETAP IX WALOWANIE WAL NARZEDZIE OGRODNICZE MEZCZYZNA PRACA FOT. SERWIS PRASOWY FIRMA GRAMINA DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (52) - 8.2003 PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 2/2005 - TRAWNIK - 6.2005 PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (76) - 8.2005 PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (96) - 4 2007
Na zakładanie trawnika najlepsze są pierwsze ciepłe wiosenne dni lub koniec lata, gdy nie dokucza już upał.
Fot. Gramina
Założenie trawnika warto zaplanować na wiosnę. Najlepsze są stanowiska słoneczne. Wprawdzie trawnik można też założyć w półcieniu, jednak wówczas trzeba wysiać mieszankę traw, które dobrze znoszą takie warunki. Natomiast w głębokim cieniu (na przykład pod nisko wiszącymi gałęziami) lepiej zrezygnować z murawy, bo trawa tam nie urośnie.

Trawnik wysiewany czy z rolki?

To zależy, ile chcemy na niego przeznaczyć działki i pieniędzy, oraz ile czasu możemy poświęcić pielęgnacji młodej trawy.

Z rolki. Najlepszy, gdy zależy nam na szybkich efektach, a koszty są sprawą drugorzędną. Układanie trawnika trwa zwykle 1-2 dni. Później wymaga on nieco troski i nie powinien być zbyt mocno eksploatowany, ale jest gotowy. Koszt to 18-25 zł/m2.

Z siewu. Dla ambitnych. Po wysianiu nasion trzeba przez kilka tygodni pielęgnować wyrastającą trawę (podlewać, wałować uzupełniać nasiona wyjedzone przez ptaki). Koszt: około 7 zł/m2.

Rodzaj gleby

Odpowiednia jest każda średniej jakości gleba ogrodowa (na przykład piaszczysto-gliniasta) o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,0) lub zbliżonym do obojętnego.

Gdy odczyn gleby jest zbyt niski, wapnujemy ją (trzeba to zrobić wcześniej - jesienią), na przykład dolomitem lub kredą, w ilości około 10 kg/100 m2 trawnika.

Jeżeli podłoże jest gliniaste i ciężkie, warto je rozluźnić, przekopując z piaskiem albo torfem o lekkiej strukturze bądź z kompostem (warto go dodawać także do gleby zbyt piaszczystej).

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od wybranej technologii zakładania trawnika, trzeba najpierw przygotować glebę.

Jeśli na terenie przyszłego trawnika są zagłębienia, w których zbiera się woda, trzeba je wyrównać dosypując lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Glebę przekopujemy - zależnie od powierzchni - szpadlem lub glebogryzarką i grabimy, rozbijając grudy ziemi. Przy okazji usuwamy kamienie, gruz oraz wszystkie chwasty wieloletnie, takie jak perz, pokrzywa i podagrycznik. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie.

Ziemię po spulchnieniu warto pozostawić na parę tygodni, aby osiadła. Jeśli nie mamy czasu, trzeba ją zwałować.

Czym dokarmiać młody trawnik

Istnieją specjalne nawozy startowe do trawników, które mieszamy z glebą na głębokość około 15 cm w czasie przygotowania podłoża pod murawę.

Zamiast nich można również użyć nawozów o przedłużonym działaniu. Mają one postać granulek, które rozsypujemy na powierzchni ziemi bezpośrednio przed siewem nasion lub rozkładaniem murawy z rolki. Z takich nawozów składniki pokarmowe uwalniają się stopniowo przez długi czas, nie istnieje więc groźba spalenia roślin.

Ważne dla wygody

Zakładając trawnik, bierzmy pod uwagę to, że wymaga on częstego i regularnego koszenia. Z tego względu najlepiej zaprojektować go tak, by zabieg ten był łatwy i zabierał nam możliwie najmniej czasu. Pamiętajmy, że faliste, meandrujące obrzeże wygląda efektownie, ale trudno będzie je kosić; podobnie, gdy zechcemy brzeg gazonu wykończyć kamienną czy drewnianą palisadą. Bardziej praktyczne są płaskie wykończenia.

Wybór nasion

Jeśli trawnik ma pełnić funkcję reprezentacyjną, najlepsza będzie mieszanka nasion traw ozdobnych, zwanych też gazonowymi. Zawiera głównie nasiona kostrzew, wiechlin i mietlic, a mało rajgrasu. Wprawdzie rosną one powoli, ale uzyskujemy z nich równy, gęsty dywan o pięknym szmaragdowym odcieniu.

Gdy trawnik ma być miejscem zabaw dzieci, zdecydujmy się na mieszankę sportową, w której duży udział mają gatunki odporne na deptanie, i które szybko się regenerują.

Żeby trawnik zdobił, ale też nadawał się do deptania, kupmy mieszankę uniwersalną.

Kiedy wysiewać trawę

Najlepszym terminem do wysiewu jest kwiecień i maj oraz przełom sierpnia i września. Wybieramy dzień po deszczu, bo gleba jest wtedy wilgotna, a jeśli długo nie padało, teren przeznaczony pod trawnik obficie podlewamy.

Na dużym terenie trawę najlepiej rozsiewać przy użyciu siewnika. Na mniejszym można to zrobić ręcznie, równomiernie rozsypując ziarno. Z 1 kg nasion założymy około 40 m2 trawnika.

Trawa wschodzi w czasie 7 dni (chociaż jedne gatunki szybciej, inne wolniej). Podczas kiełkowania, jak również po ukazaniu się młodych siewek dbamy, by podłoże było stale wilgotne.

Wysiew trawy - krok po kroku



Wybór trawy z rolki

Gotową darń kupujemy w prostokątnych płatach o wymiarach 40 lub 50 cm na 200 cm. Płaty te składają się z rozkrzewionych kęp trawy i gęstego kożucha korzeni. Zdrowa darń powinna być zwięzła i jednolicie zielona, nieprzesuszona, bez przeżółceń i śladów chorób.

Dla ułatwienia transportu, płaty zwija się w rolki zwane balotami (są ciężkie i ważą 15-25 kg). Po załadowaniu okrywa się je folią, aby nie wysuszył ich pęd powietrza. Natomiast po przywiezieniu powinny być jak najszybciej rozwinięte.

Można je składować przez 2-3 dni, w miejscu cienistym, ułożone płasko, jeden na drugim, w taki sposób, by zielona trawa stykała się z trawą, a korzenie z korzeniami.

Zasady układania trawy z rolki

Najważniejsze jest poprawne rozłożenie rolek. Pasy trawy muszą ściśle przylegać zarówno do siebie nawzajem, jak i do podłoża - tylko wtedy murawa dobrze się ukorzeni i rozrośnie.

Jeżeli trawnik nie ma kształtu prostokąta, odcinamy z brzegów mniejsze kawałki darni, którymi wypełniamy potem miejsca na zakrzywieniach terenu.

Gdy okaże się, że pomiędzy płatami są szpary, dosypujemy w nie torfu lub ziemi, a wkrótce trawa je wypełni.

Darń po rozłożeniu wałujemy, a następnie podlewamy. Nie pozwalamy, by świeżo ułożony trawnik przesechł ani przez jeden dzień. Po 2-3 dniach, gdy źdźbła się podniosą, pierwszy raz kosimy murawę.

Trawa z rolki - krok po kroku



Co robić, gdy trawa usycha?

Trzeba wyciąć uszkodzone fragmenty i dosztukować odpowiednie kawałki z nowego płata, a następnie dokładnie do-cisnąć je do podłoża (wcześniej dobrze je spulchniamy). Takie "łaty" obficie podlewamy przez kilka najbliższych dni. Zamiast tego w pustych miejscach możemy dosypać trochę podłoża i wysiać mieszankę nasion.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Jak założyć trawnik