Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne maty grzejne - koszty eksploatacji

Zbigniew Gałązka

Elektryczne maty grzejne kupuje się w gotowych zestawach, o odpowiedniej mocy i długości.

maty grzejne, ogrzewanie podłogowe, elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczna mata grzejna nie wymaga corocznych przeglądów
Fot. Raychem
Maty sprzedawane są w zwojach (rolkach) o stałej szerokości 50 cm, ale różnej długości. Mogą być one zasilane:

jednostronnie - są prostsze w montażu, gdyż mają jeden przewód zasilający;

dwustronnie - trudniej się je układa, bo mają dwa przewody zasilające, które trzeba doprowadzić do puszki elektrycznej, w której będzie regulator temperatury. Za to maty te są cieńsze niż jednostronnie zasilane, więc stosuje się je tam, gdzie zależy nam na jak najmniejszym podniesieniu poziomu podłogi.

Maty kupuje się w zestawach - im mniejszy zestaw, tym droższy jest metr kwadratowy maty. Więcej też zapłacimy, gdy będzie ona zasilana jednostronnie - od 250 do 450 zł/m2; zasilana dwustronnie kosztuje150-300 zł/m2.

Fachowcy liczą sobie za montaż około 30-40% kosztów zakupu. W zakres prac wchodzi: doprowadzenie prądu do puszki montażowej na ścianie, podłączenie termostatu do maty i czujnika podłogowego oraz ułożenie maty.

Montaż maty jest na tyle nieskomplikowany, że można spróbować ułożyć ją samodzielnie.

Uwaga! Gwarancji producenta nie stracimy tylko wtedy, gdy do instalacji elektrycznej podłączy ją elektryk z uprawnieniami.

Koszty eksploatacji elektrycznych mat grzejnych będą zależały od czasu korzystania z tego systemu ogrzewania. Załóżmy, że w łazience o powierzchni 3 m2 zastosujemy matę grzejną o mocy 150 W/m2. Zatem całkowita pobierana przez nią moc wynosi 450 W (3 m2 × 150 W/m2). Jeśli mata będzie działała przez 4 godziny na dobę, to przy cenie prądu 0,55 zł/kWh koszt ciepłej podłogi wyniesie około 1 zł dziennie (4 × 0,45 kWh × 0,55 zł/kWh).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne maty grzejne - koszty eksploatacji