Serwis kotła grzewczego - najważniejsze elementy podlegające kontroli

Tomasz Krakowczyk

Wymiennik ciepła, palnik oraz zabezpieczenia to jedne z najważniejszych elementów w kotłach gazowych i na paliwa stałe, które są odpowiedzialne zarówno za ich efektywną, jak i bezpieczną pracę.

Konserwację kotła najlepiej wykonać po zakończeniu sezonu grzewczego, kiedy fachowcy mają mniej pracy
Konserwację kotła najlepiej wykonać po zakończeniu sezonu grzewczego, kiedy fachowcy mają mniej pracy
Fot. Vaillant
Niespodziewana awaria kotła, zwłaszcza podczas mroźnej zimy, może nam poważnie skomplikować życie (wychłodzenie pomieszczeń, brak ciepłej wody). Jeśli zaś zadbamy o jego regularną konserwację, mamy wówczas większą szansę na to, iż urządzenie będzie poprawnie i bezpiecznie działać przez cały sezon grzewczy.

Wymiennik ciepła

Zużycie paliwa w kotle - niezależnie czy będzie to gaz, olej, węgiel, drewno bądź pelety - zależy w głównie od czystości wymiennika ciepła.

Ma on za zadanie przekazać ciepło ze spalin wodzie grzejnej krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Im więcej tego ciepła przeniknie, tym kocioł osiąga wyższą sprawność. Zużywa więc mniej paliwa, a my płacimy niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli zatem zaniedbamy regularnego czyszczenia wymiennika, to osady z sadzy i pyłu będą działać jak izolator. Wówczas spaliny zamiast oddać ciepło do wody grzejnej, odpływają nieschłodzone do komina. Zdaniem fachowców wynikające z tego powodu straty energii cieplnej mogą sięgać nawet 15%.

Palnik

We wszystkich rodzajach kotłów grzewczych podczas pierwszego uruchomienia, a później w trakcie każdego przeglądu, serwisant reguluje ustawienia palnika. Aby proces spalania przebiegał właściwie, musi być zapewniony odpowiedni skład mieszanki paliwa z powietrzem. Przykładowo, gdy tlenu będzie zbyt mało, palnik oraz wymiennik ciepła dość szybko pokryją się grubą warstwą osadów i sadzy.

Uwaga! W przeciwieństwie do gazu ziemnego, którego skład jest z reguły stabilny, parametry oleju opałowego oraz węgla (ekogroszku) czy pelet mogą być nieco inne w zależności od producenta. Dlatego po każdej dostawie paliwa konieczne będzie ponowne wyregulowanie palnika.

Zabezpieczenia

W kotłach gazowych chronią one przed przegrzaniem się urządzenia, niekontrolowanym wylotem spalin do pomieszczenia, zablokowaniem pompy obiegowej, zamarznięciem instalacji lub nadmiernym wzrostem w niej ciśnienia oraz nieszczelnością instalacji doprowadzającej gaz do palnika.

Kotły na paliwa stałe z automatycznym podawaniem węgla (ekogroszku) lub pelet mają dodatkowo wbudowane zabezpieczenie przed cofnięciem żaru z paleniska do zasobnika paliwa. Ponadto, jeśli chcemy zamontować kotły na węgiel lub drewno w instalacji z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, należy je wyposażyć w układ schładzający. Zapobiegnie on zagotowaniu się wody w urządzeniu i jego uszkodzeniu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Serwis kotła grzewczego - najważniejsze elementy podlegające kontroli