Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić wąską ściankę na telewizor?

Zbigniew Jankowski

Jeśli planujemy wymurować wąską ściankę sięgającą od podłogi do sufitu, a następnie obciążyć ją telewizorem lub meblami, koniecznie musimy posadowić ją bezpośrednio na stropie.

UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA WYLACZNIE ZA ZGODA WLASCICIELIWARSZAWA , MIESZKANIE , WLASCICIELKA MIESZKANIA - MAGDALENA FIJALKOWSKA , WNETRZA - POKOJ DZIENNYPROJEKT MAGDALENA FIJALKOWSKASTYLIZACJA AGNIESZKA OSAK-REJMERFOT. SYLWESTER REJMERPUBLIKACJA CZTERY KATY NR 3 (258) - 3 2013
wąskie lub niskie ścianki, częściowo rozdzielające pomieszczenie na strefy, są bardzo przydatne, gdyż dają wiele możliwości ciekawej aranżacji wnętrza
Fot. Sylwester Rejmer
Ścianka musi być też odpowiednio usztywniona. Pręty zbrojeniowe lub rury o średnicy 20-25 mm należy zamocować w górnym i dolnym stropie; w tym celu najpierw trzeba przygotować w nich otwory (u góry głębsze, by dało się wsunąć w nie rury). Budowa ścianki będzie jednak bardzo kłopotliwa, gdyż trudno muruje się pomiędzy prętami zbrojeniowymi. Będzie to wymagało na przykład odpowiedniego przycinania bloczków. Dlatego, jeśli ścianę planujemy później otynkować na gładko, nie ma sensu jej murować - łatwiej będzie zrobić ją z płyt g-k.

Na posadzce stawiamy wówczas ramę z profili stalowych grubościennych (2 mm), którą okładamy płytami OSB, przykręcając je do blachy wkrętami samonawiercającymi, a następnie mocujemy na tym płyty gipsowo-kartonowe i szpachlujemy. W takiej ścianie należy zrobić wzmocnienia, wstawiając dodatkowe słupki stalowe w miejscach mocowania (zawieszenia) mebli czy ciężkich przedmiotów.

Uwaga! Jeśli na ściance stojącej "luzem" pośrodku pomieszczenia planujemy powiesić telewizor z zestawem kina domowego, pomyślmy przed wykończeniem ściany i ułożeniem podłogi o schowaniu przewodów. W ścianie można zamurować tunel, w którym poprowadzone zostaną kable zasilające i łączące telewizor z kinem domowym (zwróćmy uwagę, by nie był za wąski - inaczej nie przejdą przez niego wtyczki). Pod podłogą chowamy przewody do głośników umieszczonych w rogach pomieszczenia.

Ściana jak parawan

Jeśli chcielibyśmy mieć niską ściankę-parawan, która nie łączy się ze ścianami bocznymi ani nie sięga do sufitu, musimy wiedzieć, że wymaga ona bardzo solidnej konstrukcji.

Ścianka taka musi być posadowiona bezpośrednio na stropie. Jej zbrojenie w postaci grubych stalowych prętów zbrojeniowych musi być w nim zakotwione na sztywno. Najlepiej zrobić to za pomocą kotwy chemicznej, czyli specjalnego kleju dwuskładnikowego do betonu, sprzedawanego w kartuszach ze specjalnym mieszaczem (taki klej jest szybkowiążący, więc po kilkunastu minutach takie połączenie jest gotowe).

Generalnie jednak ścianka-parawan połączona tylko z podłogą, nie jest dobrym pomysłem - będzie ona zbyt wiotka. Jeśli chcemy, by była wyższa, musimy trwale związać ją ze stropem również na górze, dzięki czemu cała konstrukcja będzie sztywniejsza. W tym celu najpierw należy trwale osadzić w podłodze i suficie grube pręty zbrojeniowe (jak w jednym z poprzednich rozwiązań), a następnie "obudować" je ścianą (także i tu łatwiej będzie zrobić ją z płyt niż wymurować) do oczekiwanej wysokości. Zamiast prętów można użyć cienkich rurek (równie sztywnych).

Ciekawym rozwiązaniem jest pozostawienie widocznych rurek na górze i na dole zawieszonej na nich ściany. Najwygodniej zbudować ją wtedy z płyt, opierając je na kątownikach. Można użyć podwójnej warstwy płyt (w środku umieścić płyty OSB, a na wierzchu - gipsowo-kartonowe) - dzięki temu ściana będzie sztywniejsza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić wąską ściankę na telewizor?