Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym

Jan Wrześniak

Źle zrobione tarasy szybko się niszczą, zwłaszcza te wykończone płytkami ceramicznymi. Najpierw pojawiają się na nich wykwity i pęknięcia, później odspaja się okładzina. A jednak ich poprawne wykonanie wcale nie jest takie trudne.

taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym da się zrobić bez błędów. Pomoże w tym dobry projekt, właściwe ułożenie kolejnych warstw i zastosowanie nowoczesnych materiałów
Fot. Bartosz Makowski
Konstrukcję nośną (płytę) tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym stanowi strop. Trzeba ułożyć na nim izolację przeciwwilgociową (jak na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym); nie jest natomiast konieczna izolacja termiczna (choć można ją zastosować).

Teoretycznie rozwiązanie to wygląda bardzo prosto, choć jak wynika z praktyki, awarie zdarzają się dość często. Trzeba bowiem wiedzieć, że taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym jest narażony na szkodliwe działanie wody opadowej i topniejącego śniegu oraz duże zmiany temperatury (od -30° do +60°C). Najczęstszym powodem szybkiego niszczenia takich tarasów są błędy popełniane na etapie ich wykonania. Niestety, nie zawsze fachowcy pamiętają o wszystkich detalach - dylatacjach, obróbkach blacharskich i odpowiednim mocowaniu balustrady.

Oczywiście, taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym da się zrobić bez błędów. Pomoże w tym dobry projekt, właściwe ułożenie kolejnych warstw i zastosowanie nowoczesnych materiałów.

Przyczyny niszczenia tarasu

Chociaż obecnie stosowane do wykańczania tarasów okładziny i zaprawy klejowe są lepszej jakości niż kiedyś, ciągle zdarzają się awarie. Ich powodem jest najczęściej niewłaściwe wykonanie: ułożenie płytek ze zbyt małymi fugami lub - jeszcze gorzej - na styk, pozostawienie pod okładziną pustych przestrzeni, niewyprowadzenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu oraz mocowanie barierek w tradycyjny sposób, powodujący nieszczelność izolacji przeciwwilgociowej. Duże zmiany temperatury i obciążenie (chodzimy po tarasie, ustawiamy na nim meble itp.) powodują odkształcanie się i pękanie okładziny co ułatwia wnikanie pod nią wody opadowej i niszczenie warstw.

Bywa też, że na tarasie nie da się wykonać wszystkich warstw w odpowiednich grubościach, ponieważ ekipa, która montowała wcześniej drzwi tarasowe, wstawiła je zbyt nisko. W efekcie płytki ceramiczne często przykleja się do cienkiej wylewki na jednej warstwie papy. Taki taras (schemat) będzie wymagał ciągłych napraw.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym