Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż wentylacji mechanicznej w zamieszkałym domu - koszty

Maciej Kosowski

Wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w starym domu jest trudniejsze niż w nowym. Nie jest jednak niemożliwe.

+Clean empty swept interior suburban garage.
Dostęp do centrali powinien być zapewniony ze wszystkich stron - ułatwi to serwisantowi dokonanie naprawy bądź konserwacji
Fot. Rekuperatory.pl
Montaż instalacji wentylacji mechanicznej w zamieszkałym domu wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia remontu i ułożeniem kanałów nawiewnych oraz wywiewnych tak, aby były jak najmniej widoczne. Należy przy tym liczyć się z utrudnieniami "czyhającymi" ze strony innych instalacji znajdujących się w domu. Trzeba też wygospodarować miejsce na centralę wentylacyjną.

Jakie urządzenia mamy do wyboru?

Dobre urządzenie powinno się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, niedrogą eksploatacją (praca wentylatorów, filtry) oraz cichą pracą. Dostępne na rynku rekuperatory różnią się między sobą rodzajem zamontowanego w nich wymiennika ciepła. Cena urządzeń zależy od zamontowanego w nich fabrycznie wyposażenia oraz rodzaju zastosowanej automatyki. Najtańsze są modele krzyżowe (od 4000 zł netto), a najdroższe - przeciwprądowe (nawet do 12 500 zł netto).

- krzyżowy(zdjęcie) - zbudowany z ułożonych prostopadle względem siebie kanałów, którymi przepływają strumienie powietrza - wywiewany i nawiewany. Nie mieszają się one ze sobą, więc nie przenoszą wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń. Jego sprawność, czyli stopień odzysku ciepła, dochodzi do 70%.

- krzyżowo-przeciwprądowy(zdjęcie) - różnica w jego działaniu polega na tym, że przepływ strumienia powietrza nawiewanego oraz wywiewanego jest częściowo krzyżowy, a częściowo przeciwprądowy. Dzięki temu powietrze pokonuje dłuższą drogę, więc sprawność jest wysoka - sięga 90%.

- obrotowy(zdjęcie) - zbudowany jest z rurek o niewielkiej średnicy, które ułożone są w formie walca. Wymiennik obracając się podczas pracy, przechodzi kolejno przez zimny i ciepły strumień powietrza (dochodzi do ich niewielkiego mieszania się). Jego sprawność wynosi 80%.

Wygodną obsługę wentylacji mechanicznej zapewniają sterowniki. Do wyboru mamy modele ręczne i automatyczne. Umożliwiają one regulację wielkości przepływu powietrza - na przykład inne można ustawić w dzień, inne nocą oraz w czasie dłuższej nieobecności domowników.

Jakie będą koszty zakupu systemu wentylacji mechanicznej?

Za zakup i montaż dobrej klasy systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w domu o powierzchni około 150 m2 zapłacimy od 14 do nawet 25 tys. zł. Cena zależy od typu rekuperatora, długości i rodzaju kanałów wentylacyjnych (stalowe czy z polietylenu), wybranego sterowania oraz elementów dodatkowych (np. urządzenia jonizującego nawiewane powietrze). Dla nowo budowanego domu kwota ta może być niemal nieodczuwalna, kiedy instaluje się system wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej, której koszt wykonania może być porównywalny z kosztem zainstalowania rekuperatora. W budynku istniejącym jest to inwestycja, która zwróci się w ciągu 4-8 lat, w zależności od zamontowanego w nim systemu grzewczego.Jakie będą koszty eksploatacji systemu wentylacji mechanicznej?

Dla domu o powierzchni 150 m2 średnie koszty eksploatacji nowoczesnego rekuperatora wynoszą 1000-1200 zł rocznie.

Za filtry (najczęściej 3-4 razy w ciągu roku) zapłacimy co najmniej 300 zł. Nie warto jednak na tym oszczędzać, ponieważ możemy stracić gwarancję na urządzenie. Poza tym doprowadzamy do znacznego zabrudzenia wentylatorów i wymiennika ciepła w rekuperatorze - za ich czyszczenie też przecież trzeba będzie zapłacić - do 350 zł.

Na roczne koszty utrzymania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wpływa też ilość pobieranej przez rekuperator energii elektrycznej. Nowoczesne urządzenia - oprócz wymienników zapewniających odzysk ciepła nawet do 95% - wyposażone są w wentylatory prądu stałego, które zużywają mniej energii elektrycznej. Duże znaczenie ma też sposób zabezpieczenia rekuperatora przed zamarzaniem. W nowoczesnych urządzeniach nagrzewnice wstępne (chronią wymiennik przed zaszronieniem) pobierają znacznie mniej prądu, gdyż mają moc nie większą niż 2 kW i włączają się na krótko. Przegląd raz w roku rekuperatora przez fachowca kosztuje około 350 zł.

Co zyskamy dzięki wentylacji mechanicznej?

Pierwszym, zauważalnym już po kilku godzinach, efektem sprawnie działającej wentylacji z odzyskiem ciepła jest pozbycie się nieprzyjemnego zaduchu oraz brzydkich zapachów w pomieszczeniach. Klimat w domu dobrze wentylowanym jest komfortowy - łatwiej się w nim wypoczywa, a alergicy czy astmatycy czują się o wiele lepiej.

Koszty ogrzewania takiego domu mogą być kilkakrotnie niższe od kosztów ogrzewania budynku z wentylacją grawitacyjną. Porównując koszty ogrzewania, musimy jednak pamiętać, by dotyczyły one domów, w których powietrze wymieniane jest w podobnej ilości, ale za pomocą innego systemu wentylacyjnego. Dopiero takie porównanie będzie miarodajne. Zestawianie ze sobą rachunków za ogrzewanie domu wentylowanego i domu przypominającego zamkniętą torbę foliową zawsze wypadnie na niekorzyść tego pierwszego, ze względu na całkowity brak strat ciepła w budynku absolutnie szczelnym. Pozostaje jeszcze kwestia wartości zdrowia i dobrego samopoczucia, którą raczej ciężko przełożyć na pieniądze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Montaż wentylacji mechanicznej w zamieszkałym domu - koszty