Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Praktyczne akcesoria kominkowe

Patrycja Sobień, Beata Zielińska

Pogrzebacze, zmiotki, pojemniki na popiół czy stojaki na drewno to przybory, które zapewniają wygodną obsługę kominka. Co ważne, ich producenci dbają o to, by były one nie tylko praktyczne, ale i bardzo efektowne.

Stojak na drewno ze stali lakierowanej, firma Mopo. Cena: 389 zł
Stojak na drewno ze stali lakierowanej, firma Mopo. Cena: 389 zł
Fot. Mopo
Decydując się na kominek, rozpoczynamy nasze poszukiwania od wyboru jego mocy i wielkości. Równie istotne jest także jego wzornictwo (nowoczesny stalowy, a może żeliwny w stylu retro), czy będzie prosty, czy narożny, jak go obudujemy i jakimi materiałami wykończymy. A kiedy nasze marzenia się spełnią i kominek stanie w salonie, pozostaje tylko cieszyć się blaskiem ognia i ciepłem, jakie daje. Ale czy na pewno? Bardzo szybko okazuje się, że konieczne są jeszcze różne narzędzia i akcesoria.

Zestawy narzędzi

Bez nich codzienna obsługa wkładu byłaby uciążliwa. W skład typowego zestawu wchodzą: miotełka, łopatka, szczypce i pogrzebacz. Miotełka i szufelka pomocne są przede wszystkim przy oczyszczaniu wkładu z popiołu. Pogrzebacz służy do poruszania i rozgarniania drewna oraz popiołu, a także do udrażniania samego rusztu. Szczypce (nazywane też kleszczami) umożliwią nam przeniesienie rozgrzanego polana.

Aby akcesoria łatwo było przechowywać, umieszcza się je na stojaku lub w pojemniku. Ale można też znaleźć osprzęt przeznaczony do zawieszenia na ścianie. Niekiedy zestawy są bogato wyposażone i zawierają także pojemnik na drewno.

Biorąc pod uwagę materiały, z jakich są wytwarzane narzędzia, to dominuje stal - malowana proszkowo na różne kolory (zwykle czarny, srebrny, złoty, ale też czerwony i biały) lub nierdzewna. Rączki narzędzi mogą być wykończone drewnem, szkłem, a także metalem w kolorze złota lub srebra.

Nowoczesne zestawy mają proste, geometryczne formy. Ale te przeznaczone do wnętrz utrzymanych w stylu reto mogą być wykonane z mosiądzu i przypominać kształtem harfę, a nawet przybierać postać... rycerza.

Parawany

Ogradzają palenisko od pomieszczenia i chronią przed strzelającymi iskrami, a jednocześnie pozwalają obserwować palący się płomień. Dlatego nazywane są też ekranami. Spotyka się je niezbyt często, gdyż coraz rzadziej montuje się kominki z otwartymi paleniskami. Na rynku nie ma więc tak dużego wyboru i unikalnych wzorów parawanów, jak pozostałych akcesoriów. Królują formy retro oraz z ornamentowymi zdobieniami, najczęściej uzupełnianymi siatką o drobnych oczkach.

Dla klientów poszukujących nowoczesnej formy, oferowane są ekrany ze szkła hartowanego. Rodzice, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie dzieci, mogą nabyć rozbudowaną wersję ekranu, przyjmującą formę ochronnego płotka.

Kosze, pojemniki i stojaki na drewno

Niektóre służą zarówno do przynoszenia, jak i i składowania opału w pobliżu kominka. Dzięki temu jest ono zawsze w jednym miejscu i "pod ręką". Jeszcze nie tak dawno najpopularniejsze były kosze z wikliny, stali lub mosiądzu z wyprofilowanymi brzegami, ułatwiającymi wyjmowanie polan. Ale obecnie wybór jest znacznie szerszy. Stojaki ze stali nierdzewnej, zapewniające staranne ułożenie i wyeksponowanie drewna, mogą mieć kształt prostopadłościanu. A niespotykane wcześniej w tych produktach materiały, takie jak skóra, len czy filc, sprawiają, że czasami trudno odróżnić kosz od dużej damskiej torebki czy gazetnika.

Odkurzacze, separatory oraz inne urządzenia i gadżety

Odkurzacze kominkowe i separatory popiołu to zbiorniki z metalu z mocnymi i szczelnymi zapięciami oraz uchwytem ułatwiającym ich przenoszenie. Wyposażone są w specjalny filtr wielokrotnego użycia oraz rurę ssącą, zakończoną najczęściej aluminiową końcówką. Oba urządzenia różnią się tym, że odkurzacze mają zamontowany własny silnik elektryczny (o mocy 800-1200 W), nie są więc potrzebne żadne dodatkowe urządzenia. Natomiast do separatora należy podłączyć tradycyjny domowy odkurzacz, żeby usunąć popiół z paleniska.

Rozpalenie drewna ułatwi miech (dmuchawa) oraz gazowa zapalarka z długim uchwytem lub zapałki kominkowe i rozpałka. Drewno zgromadzone na dworze pod wiatą przeniesiemy w pobliże wkładu znacznie szybciej i wygodniej, gdy użyjemy na przykład specjalnego fartucha.

Kratki kominkowe

Kratki to ważny element wystroju kominka. Montuje się je w obudowie wkładu lub na ścianie - mogą być kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. Najczęściej wykonane są ze stali i mają wypełnienie z siatki. Taka tradycyjna forma powoli zaczyna być wypierana przez nowoczesne wzory podłużnych modeli typu tunel i luft (czyli wąskie i długie prostych lub narożnych). Oprócz nich możemy także znaleźć designerskie rozwiązania, na przykład wycinane laserem specjalne kształty bądź stylizowane na retro. Bardziej wymagający klienci mogą również zamówić kratkę według własnego pomysłu i w wybranym kolorze z palety RAL.

Galeria akcesoriów i gadżetów do kominkaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Praktyczne akcesoria kominkowe