Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt gotowy: wady i zalety

Iwona Mere

Projekt gotowy to rozwiązanie dla oszczędnych i samodzielnych. Ogromny rynek projektów typowych tworzy wrażenie obfitości, w której każdy - bez względu na gust czy zasobność portfela - znajdzie coś odpowiedniego.

wybór projektu
Przed wyborem projektu, koniecznie zapoznajmy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może to zrobić każdy, nie tylko właściciel działki
Fot. Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta
Ponieważ mamy tu do czynienia gotowymi domami, oglądamy plany, elewacje, a przede wszystkim kolorowe wizualizacje budynków, najmocniej zapadające w pamięć. Obrazki są pełne życia, oddanych z fotograficzną dokładnością detali, zieleni itp. A to, niestety, utrudnia krytyczny osąd. Mało kto zastanawia się nad kształtem bryły budynku (dopasowaniem do otoczenia, kosztami budowy i eksploatacji), bo stają nam przed oczyma lukarny, pelargonie, okiennice słowem: znane i lubiane drobiazgi kierują uwagę odbiorców w zupełnie inną stronę.

Do sprawnego poruszania się w gąszczu ofert potrzebny jest przewodnik (pracownie architektoniczne oferują czasem taką usługę - konsultacje przy wyborze projektu) albo "kompas", czyli sporządzona wcześniej lista wymagań: orientacyjna wielkość i typ domu, ilość i rozkład pomieszczeń, relacje między strefą dzienną i prywatną, niezbędne zaplecze: sanitarne (łazienki, pralnia), techniczne, magazynowe (garderoby, schowki, spiżarnia), garaż. Warto pamiętać także o trudniejszych do samodzielnej oceny sprawach, np. podatności na zmiany (dzieci dorastają i wyfruwają z gniazda, pojawia się konieczność pracy w domu czy opieki nad seniorem), kosztach itp. Dodatkowe utrudnienie stanowią zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzja o warunkach zabudowy), określające graniczne parametry domu, m.in. maksymalną powierzchnię (poprzez wskazanie wielkości biologicznie czynnej, czyli wolnej od zabudowy powierzchni parceli), wysokość, usytuowanie na działce. Zalecenia mogą dotyczyć nawet koloru dachu, elewacji, geometrii dachu czy szerokości elewacji frontowej!

Do zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania czy złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie trzeba być właścicielem działki, każdy może to zrobić.

Szukasz działki? Poznaj wady i zalety różnych rozwiązań



Adaptacja projektu gotowego: lokalizacja

Dopiero zestawienie własnych oczekiwań i rozmaitych ograniczeń (m. in. lokalizacyjnych czy finansowych) pokaże, jaki mamy wybór. Bo choć autorzy powtarzalnych projektów przeważnie dopuszczają pewien margines zmian, to "poprawianie" zwykle psuje całą koncepcję a w dodatku słono kosztuje! (lepsze jest wrogiem dobrego - trzeba znaleźć dobry projekt).

Nie należy bagatelizować sąsiedztwa. Bo najistotniejsza dla nieruchomości jest... oczywiście lokalizacja! (specjaliści wymieniają ja na pierwszym miejscu, a potem na kolejnych i choć subiektywnie decydujemy, gdzie i na jakich warunkach chcemy zamieszkać, budynek da się przebudować a nawet rozebrać i wybudować od początku, a jedyne, co się nie zmieni, to właśnie działka. Jej kształt, orientacja i otoczenie wpływają na dom w stopniu co najmniej porównywalnym z preferencjami przyszłych gospodarzy. Ważną rolę ma tu do odegrania architekt dokonujący adaptacji projektu.

Zaangażowany do tej pracy (niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę) specjalista powinien obejrzeć parcelę i doradzić, jak najlepiej wyeksponować atuty a zminimalizować wady lokalizacji (np. jak osłonić się przed sąsiadami, jak ukształtować taras czy gdzie umieścić miejsce parkingowe, gdy dom jest bez wbudowanego garażu).

Kontakt z architektem dokonującym adaptacji warto wykorzystać do wyjaśnienia rozmaitych wątpliwości dotyczących zarówno spraw projektowych (nie wszyscy dobrze sobie radzą z odczytywaniem rysunków architektonicznych), jak i wykonawczych czy instalacyjnych. Zgodnie z prawem budowlanym, autorem projektu domu zostaje architekt adaptujący projekt i sporządzający plan zagospodarowania nieruchomości, a nie projektant "wersji katalogowej".

Zalety projektu gotowego

- Niewygórowana cena, nawet z uwzględnieniem kosztów adaptacji projektu i dopasowania go do potrzeb gospodarzy, jest niższa niż za projekt indywidualny.

- Duży wybór i dostępność projektów pozwala na szybki przegląd możliwości, określenie własnych preferencji.

- Kupno kompleksowego przepisu na dom zdejmuje z inwestorów konieczność podejmowania wielu decyzji; dom ma określony kształt (zmiany mogą mu szkodzić!).

- Starannie opracowane wizualizacje domów a ostatnio także wnętrz są pomocne dla osób, które nie czytają rysunków architektonicznych.

- Wiele popularnych projektów zostało już zrealizowanych, niektóre można obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami, skorzystać z ich doświadczeń; budujący chętnie dzielą się swoimi opiniami np. na forach internetowych.

Wady projektu gotowego

- Trudno znaleźć projekt spełniający wszystkie wymagania inwestorów. Najczęściej projekt jest prawie idealny, a jak wiemy "prawie" robi wielką różnicę

- Potrzeba kompromisu sprawia, że to przyszli gospodarze dopasowują się do domu, a nie on do nich.

- Kontakt z architektem następuje dopiero przy zleceniu adaptacji projektu do wymogów działki. Może się zdarzyć, że na jaw wyjdą wtedy rozmaite wady "towaru".

- Projekty typowe mają się podobać jak najszerszej grupie odbiorców, dlatego są przeważnie mało oryginalne, schlebiają popularnemu gustowi lub hołdują modom.

- Brak fachowego doradztwa może doskwierać na wszystkich etapach budowy. Ani wykonawcy ani życzliwi znajomi czy forumowicze nie zastąpią czuwającego nad całością przedsięwzięcia architekta.

Zobacz największą bazę projektów gotowych



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt gotowy: wady i zalety