Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Zbigniew Jankowski

Takie drzwi - w przeciwieństwie do zawieszanych na ścianie - nie zabierają miejsca. Najlepiej przewidzieć je na etapie projektowania wnętrza lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.

drzwi przesuwne
Większość producentów drzwi przesuwnych produkuje kasety, w których stosuje się standardowe skrzydła o wysokości 2025-2040 mm
Fot. Eclisse
Do montażu drzwi przesuwnych służą systemy składające się ze specjalnej kasety wmontowanej w ścianę lub do niej dostawionej, albo też ramy wykonane z materiałów stosowanych do suchej zabudowy (na przykład szkieletowych ścian działowych).

Z kasetą. Jest ona kompletną metalową konstrukcją wyposażoną w prowadnicę z wózkami, dzięki którym skrzydło przesuwa się i "znika" wewnątrz ściany. Kasety takie są produkowane w rozmiarach dopasowanych do typowych skrzydeł drzwi i specjalnie przygotowane do wykończenia płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem. Większość kaset przeznaczona jest do zwykłych skrzydeł prostokątnych. Można jednak zamówić kasety do ścian półokrągłych. Są one produkowane na podstawie podanego promienia oraz szerokości i wysokości przejścia.

Kasety mieszczące pojedyncze skrzydło mają szerokość 60, 70, 80, 90 i 100 cm i grubość 100, 125, 150 mm. W zależności od zastosowanych uchwytów, otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy dwukrotnej szerokości skrzydła lub szerszy o 10 cm. System z podwójnymi skrzydłami składa się z dwóch kaset połączonych ze sobą górną prowadnicą.

Z systemów do suchej zabudowy. Drzwi chowane w ścianie można także wykonać w wersji bez kasety, budując dwie ściany obok siebie ze szczeliną na drzwi, albo dostawiając cienką ściankę działową do już istniejącej ściany z drzwiami przesuwnymi. Na takich ścianach można nawet powiesić telewizor lub szafki (jeśli do montażu użyjemy odpowiednio mocnych profili, zwanych ościeżnicowymi, o grubości blachy 2 mm). Wymaga to jednakże zachowania szczególnej kolejności wykonania. Najpierw buduje się jedną ścianę, następnie montuje szynę sufitową i zawiesza na niej skrzydło, a dopiero na końcu dobudowuje drugą ścianę. Należy przy tym zachować odpowiednią odległość między ścianami a drzwiami, ponieważ one lekko "chyboczą się" na prowadnicach.

Na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi przesuwnych

Dobrze jest, gdy system drzwi przesuwnych umożliwia ich demontaż, a wielkość otworu drzwiowego - regulację skrzydła. Dlatego otwór powinien być nieco wyższy od skrzydła, aby można było tak wyregulować jego zawieszenie by nie szorowało o podłogę, i minimalnie węższy, aby można było je zdjąć po uprzednim odkręceniu ograniczników i wózków jeżdżących po szynie prowadzącej, delikatnie, aby nie uszkodzić ściany.

Drzwi chowane w ścianie mogą się otwierać na całą szerokość otworu drzwiowego, pod warunkiem że są wyposażone w specjalne uchwyty. Jest to często połączone z pokrętłem z zamkiem zwanym hakowym, łapiącym bolec w ościeżnicy lub drugiej połówce drzwi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Drzwi przesuwne chowane w ścianie