Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja

Stefan Żuchowski

Aby nowo zainstalowane urządzenia do przygotowywania ciepłej wody działały prawidłowo, należy przestrzegać zasad ich montażu. Równie istotne będą systematyczne przeglądy i zaprogramowanie pracy urządzenia.

podgrzewacz
Komfort korzystania z podgrzewacza zapewni regularna konserwacja.
fot. Atlantic
Błąd: niezaizolowanie rur z ciepłą wodą

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na koszty eksploatacji podgrzewacza ma to, że rury z ciepłą wodą są niezaizolowane. Woda w nich więc bardzo szybko stygnie.

Rozwiązanie:

Decydując się na montaż nowego podgrzewacza, należy zadbać o izolację termiczną nowych odcinków przewodów. A jeśli będziemy przeprowadzali remont w większym zakresie, wówczas trzeba ocieplić pozostałe rury z ciepłą wodą. Aby straty ciepła były skutecznie redukowane, to zgodnie z nowymi przepisami otuliny muszą mieć odpowiednią grubość. Przykładowo: do rur o średnicy do 22 mm należy stosować izolację o grubości 20 mm, pod warunkiem że jej współczynnik przewodzenia ciepła x wynosi 0,035 W/(mK). Przy większej średnicy, wynoszącej 22-35 mm, grubość ta wzrasta do 30 mm.

Błąd: nowy podgrzewacz w starej instalacji

Zdarza się, że kupując podgrzewacz przepływowy wiele osób sądzi, że będzie można go podłączyć do starej instalacji elektrycznej, nie dbając o zachowanie odpowiednich wymagań. Niestety, może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Rozwiązanie:

Zanim podłączymy podgrzewacz przepływowy o dużej mocy - powyżej 12 kW (a takie są niezbędne, aby wziąć kąpiel w kabinie prysznicowej lub wannie), musimy się upewnić, że:

- mamy wystarczający przydział mocy. Jeśli nie, trzeba złożyć wniosek w zakładzie energetycznym i za to zapłacić. Większy przydział mocy podnosi niektóre opłaty za prąd - stałą i zmienną przesyłową;

- w skrzynce rozdzielczej zastosowano odpowiedni rodzaj zabezpieczeń. Oznacza to montaż przynajmniej jednego wyłącznika różnicowoprądowego (na prąd 30 mA), który w razie nieprawidłowości w instalacji, odłącza zasilanie w bardzo krótkim czasie.

Błąd: brak konserwacji bojlera podgrzewacza

Czasami użytkownicy narzekają, że zaledwie po kilku latach eksploatacji elektryczny podgrzewacz pojemnościowy skorodował i cieknie z niego woda.

Rozwiązanie:

Większość bojlerów jest wykonana ze stali pokrytej wewnątrz kilkoma warstwami emalii. Dodatkowo są one chronione umieszczoną w nich anodą magnezową. Wytwarza ona niskie napięcie, które przeciwdziała korozji zbiornika. Po pewnym czasie się więc zużywa, więc co 2-3 lata trzeba ją wymienić. Z tego powodu tak ważna jest regularna konserwacja zasobnika. Zgodnie z przepisami należy to robić przynajmniej raz w roku. Na rynku znajdziemy również podgrzewacze zabezpieczone anodami o dłużej żywotności (magnezowo-tytanową lub tytanową). Natomiast najdroższe podgrzewacze wykonywane są w całości ze stali nierdzewnej.

Uwaga! Również podgrzewacze przepływowe gazowe i elektryczne trzeba systematycznie poddawać przeglądom.

Błąd: brak zaprogramowania pracy podgrzewacza

Zdarza się, że użytkownicy korzystający z drugiej, tańszej taryfy codziennie w określonych godzinach włączają i wyłączają elektryczny podgrzewacz pojemnościowy, by obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody do mycia. Taka obsługa jest bardzo uciążliwa.

Rozwiązanie:

Można tego uniknąć, montując programator (nie musi być skomplikowany). Jest on wyposażony w zegar, zatem możemy wybrać godziny, w których podgrzewacz będzie pracował. W pozostałym okresie programator automatycznie odetnie dopływ energii elektrycznej do urządzenia. Należy przy tym pamiętać, aby od czasu do czasu sprawdzić, jaką godzinę wskazuje zegar programatora. Jest to związane z tym, że gdy nie ma prądu, większość sterowników przestaje działać, a zegar rusza dopiero po przywróceniu zasilania, wskazując jednak nieprawidłowy czas. W efekcie programator może włączać bojler w innym czasie niż w godzinach, w których możemy korzystać z tańszej energii elektrycznej.

Uwaga! Czas należy również sprawdzać na liczniku energii. Jeśli zegar będzie się spieszył lub spóźniał, to po pewnym okresie może się okazać, że korzystamy z podgrzewacza według droższej taryfy. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej zgłosić usterkę w zakładzie energetycznym.

Uwaga na powietrze!

Korzystając z podgrzewacza elektrycznego, a w szczególności z modelu przepływowego, musimy pamiętać o tym, aby grzałka była cały czas zanurzona w wodzie. Nawet niewielka ilość powietrza, która trafi do urządzenia, może spowodować uszkodzenie grzałki, a w konsekwencji konieczność jej wymiany. Dlatego podczas wykonywania prac w instalacji wodnej lub w czasie przerwy w dopływie wody należy odciąć dopływ prądu do podgrzewacza. Po przywróceniu przepływu wody, najpierw trzeba odpowietrzyć podgrzewacz otwierając kran z ciepłą wodą, aż do momentu, kiedy nie będzie płynęło z nią powietrze. Dopiero wtedy możemy ponownie włączyć podgrzewacz. Chociaż wiele modeli ma wbudowane odpowiednie zabezpieczenia chroniące je przed tego typu uszkodzeniem, to warto zachować ostrożność, by nie zniszczyć przypadkowo drogiego urządzenia.

Producenci i dystrybutorzy podgrzewaczy

Podgrzewacze gazowe oferują m.in.:

Ariston, www.ariston.com

Atlantic, www.atlantic-polska.pl

BSH/Siemens, www.siemens-home.pl

Clage, www.clage.pl

Kospel, www.kospel.pl

Stiebel Eltron, www.stiebel-eltron.pl

Podgrzewacze gazowe oferują m.in.:

Junkers, www.junkers.pl

Termet, www.termet.com.pl

Vaillant, www.vaillant.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja