Dom pod miastem czy w mieście?
Kto woli śpiew skowronka i zapach bzu od szumu i spalin miejskich arterii, niech przeniesie się za miasto. Ale... czy planując dom na długie lata życia, wystarczy kierować się tylko preferencjami co do krajobrazu i otoczenia?
Cena gruntu
Średnio zamożnym osobom nie jest łatwo kupić idealną działkę przeznaczoną na budowę domu. Teren, który spełni większość potrzeb i oczekiwań, sporo kosztuje. Wybór musi być więc kompromisem między możliwościami finansowymi rodziny a walorami lokalizacji.
W miejscach atrakcyjnych widokowo, z dobrze rozbudowaną infrastrukturą techniczną ceny działek są zwykle wysokie. I to bez względu na lokalizację -w mieście czy poza nim. Ale jedno jest pewne - im dalej od miejskiego centrum, tym łatwiej znaleźć stosunkowo atrakcyjny teren w dobrej cenie. Zwykle za cenę parceli miejskiej można kupić znacznie większy teren pod miastem. To zdecydowanie przemawia na korzyść działki podmiejskiej. Ale cena gruntu to jedynie część wydatków na dom. Trzeba ją zatem odnieść do pozostałych wydatków związanych z budową domu, a także z jego eksploatacją.
Jaka działka, taki dom
Od wielkości działki zależy forma, funkcja i wielkość domu, jaki można na niej postawić. Im działka mniejsza, tym większe ograniczenia.
Wysokie ceny działek miejskich przyczyniają się do dzielenia terenu na coraz mniejsze parcele. Żeby zbudować dom, wystarczy działka o powierzchni 450- 500 m kw. i szerokości nie mniejszej niż 18 m (parcele pod segmenty szeregówki mogą mieć nawet 250-350 m kw.). Ale w domu stawianym na niewielkiej działce trzeba się liczyć z bliskością sąsiadów, a wszystkie funkcje mieszkalne rozdzielić między kilka poziomów.
Dlatego na małych działkach miejskich przeważają droższe w budowie budynki kilkukondygnacyjne, podpiwniczone (by można było lepiej wykorzystać drogą powierzchnię), z niezbyt wygodnym i kłopotliwym w budowie garażem umieszczonym w podziemiu. A budowa piwnicy to niemały problem. Jest równie kosztowna jak pozostałych kondygnacji, wbrew ciągle pokutującemu mitowi, że buduje się ją przy okazji, bez dodatkowych inwestycji.
Piwnica wymaga wykonania głębszych wykopów, bardziej skomplikowanych fundamentów, izolacji termicznych i przeciwwilgociowych, dodatkowych instalacji c.o., wod.-kan., elektrycznych i antywłamaniowych, okien i dobrej wentylacji (by spaliny z garażu nie przedostawały się na wyższe kondygnacje) oraz zbudowania klatki schodowej i stropu nad piwnicą. W nowoczesnej piwnicy wykonujemy w.c. z prysznicem, ściany i podłogi wykańczamy płytkami. To wszystko sprawia, że 1 m kw. piwnicy jest tak samo kosztowny jak 1 m kw. kondygnacji nadziemnych, a więc za standardowe pieniądze mamy substandardowe pomieszczenia.
Większa powierzchniowo działka podmiejska zapewnia swobodę w tworzeniu bryły domu. Kto woli dom o charakterze bungalowu czy dworku i nie chce, by sąsiedzi zaglądali mu w okna, powinien zrezygnować z szukania działki w mieście lub w bezpośredniej jego bliskości. Na większych działkach można zbudować domy parterowe ze wszystkimi funkcjami mieszkalnymi i gospodarczymi na jednej kondygnacji. Niepotrzebne są kosztowne klatki schodowe ani stropy, zatem ze względów technologicznych budowa domów parterowych jest znacznie szybsza niż domów piętrowych. A kto szybko buduje, ten buduje taniej.
Uwarunkowania rodzinne
Czy w domu zamieszkają dzieci? Dla małżeństwa z małymi dziećmi lub dopiero planującego powiększanie rodziny dom za miastem jest idealnym miejscem do życia. Dzieci będą bezpiecznie korzystać ze świeżego powietrza, a dorośli wypoczywać po pracy z dala od miejskiego gwaru. Dla takiej rodziny zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest dom parterowy. Bez schodów - niebezpiecznych dla maluchów i uciążliwych dla rodziców. Dom parterowy jest również wygodniejszy dla osób niepełnosprawnych lub poruszających się na wózkach.
Kto gdzie pracuje. Osoby uprawiające wolne zawody, które mogą i chcą pracować w domu, najpełniej wykorzystają dobrodziejstwa domu za miastem, z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Kto musi codziennie dojeżdżać do pracy, powinien wziąć pod uwagę czas i koszty tych podróży. Warto pamiętać, że nie zawsze większa odległość jest bardziej uciążliwa. Liczy się czas dojazdu. Dobra, bezkolizyjna droga do odległej działki to ważniejszy atut niż krótki dojazd po stale zakorkowanej trasie w obrębie miasta.
Tryb życia rodziny. Jedni wpadają do domu tylko się przebrać i przespać, inni lubią celebrować wspólne posiłki i marzą o rodzinnym pielęgnowaniu własnego ogrodu. Rodzina, która stoi przed decyzją, czy wyprowadzić się z miasta i osiedlić na jego obrzeżach, musi sobie zadać wiele pytań o dotychczasowy i przyszły styl życia. Jak często chce korzystać z miejskich rozrywek? Czy prowadzi bogate życie towarzyskie i zawodowe? Jak często stołuje się w domu? Jak często podróżuje? Osobom bardziej mobilnym, spędzającym dużo czasu poza domem i pracującym w mieście łatwiej będzie zamieszkać z dala od centrum. W mieście - w którym można w pełni korzystać z infrastruktury kulturalnej i handlowej i gdzie dostępne są wszelkie miejskie usługi - i tak przebywają dostatecznie często. W domu spędzają tylko wieczory i weekendy, odpoczywając od miejskiego gwaru.
Dojazdy
Znaczne oddalenie domu od centrum miasta z jego handlem, centrami rozrywki, urzędami, szkołami, zakładami pracy może być uciążliwe i kosztowne. Jeśli obydwoje małżonkowie pracują w różnym wymiarze czasowym i muszą dojeżdżać do pracy, powinni mieć dwa samochody. Kiedy w domu mieszkają dzieci, w którymś momencie pojawi się problem dowożenia ich do przedszkola, szkoły, klubów i na spotkania. Warto więc sprawdzić jakość dróg dojazdowych do działki, a także inne niż samochód połączenia komunikacyjne z centrum. Trzeba dokładnie zbadać, czy w okolicy funkcjonuje komunikacja miejska lub podmiejska i czy ma ona szanse na rozwój, czy nadal powstają tam nowe domy, czy pojawiają się nowe inwestycje. Czasem świetny dojazd zapewnia pobliska linia kolejowa. Z komunikacji lokalnej będą też korzystać goście albo opiekunka do dziecka. W skrajnej sytuacji codzienne dojazdy mogą się okazać zbyt uciążliwe i zaczną pochłaniać tyle czasu, że nie będzie kiedy korzystać z pięknego domu z atrakcyjnym ogrodem.
Uzbrojenie terenu
Współczesny dom nie może funkcjonować bez prądu. Atutem działki jest również woda z wodociągu (miejskiego lub gminnego), świetnie, jeśli można też podłączyć dom do kanalizacji. Ważna jest możliwość zainstalowania telefonu i podłączenia do internetu. Choć to oczywistości, łatwo o tym zapomnieć pod wrażeniem uroku i niskiej ceny proponowanej parceli.
Kopanie studni, budowa szczelnego zbiornika na szambo czy minioczyszczalni albo, co gorsza, budowa na własny koszt stacji transformatorowej, żeby doprowadzić do domu prąd, komplikuje budowę domu i znacznie podnosi jej koszty. Dlatego czasem dobrze jest zrezygnować z bardzo atrakcyjnej działki, jeśli jest to samotna parcela na pustkowiu - a więc bez żadnej infrastruktury. Koszty jej zbudowania mogą bowiem skutecznie zniechęcić do inwestycji.
Pod tym względem zazwyczaj atrakcyjniejsze są działki miejskie lub w uzbrojonych osiedlach mieszkaniowych. Obecnie jednak wiele gmin związanych z aglomeracjami przygotowuje atrakcyjne tereny przeznaczone na osiedla mieszkaniowe z pełnym uzbrojeniem, miejscami rekreacyjnymi i dogodnym dojazdem do najbliższego miasta. Ich mieszkańcy mogą się więc bez większych przeszkód cieszyć swoimi podmiejskimi domami.
Hanna Borucińska-Bieńkowska, architekt, współwłaścicielka Autorskiej Pracowni Architektonicznej Hanny i Marka Bieńkowskich, w której powstało wiele projektów urbanistycznych oraz ponad 500 projektów domów jednorodzinnych i rezydencji
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: