Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka rura z kotła do komina

Odpowiada: Andrzej Strączek

Postanowiliśmy zamontować w kotłowni wiszący kocioł dwufunkcyjny i od razu powstał dylemat. Jeśli umieścimy nowy kocioł blisko komina, wydłuży to o 3 metry rury dostarczające ciepłą wodę do kuchni i łazienki, a więc po odkręceniu kranu dłużej trzeba będzie czekać na ciepłą wodę i zwiększą się jej straty. A po umieszczeniu kotła bliżej kuchni i łazienki, wydłuży się do 3 metrów rura spalinowa, którą go trzeba połączyć z kominem. Czy tak można?

Podłączając kocioł kondensacyjny, trzeba pamiętać o tym, że poziomy odcinek musi być zamontowany z lekkim spadkiem w kierunku kotła.
Podłączając kocioł kondensacyjny, trzeba pamiętać o tym, że poziomy odcinek musi być zamontowany z lekkim spadkiem w kierunku kotła.
1. Jak zgodnie z przepisami wykonać podłączenie kotła do komina?

2. Czy długość rury spalinowej między kotłem a kominem zależy od rodzaju kotła?

3. Jakie rury wolno stosować do odprowadzania spalin?

1. Od przepisów do zaleceń producenta

Do 15 grudnia 2002 roku zasady wykonywania kanałów i przewodów spalinowych odprowadzających spaliny z kotłów gazowych były określone w Rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 14 grudnia 1994 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim:

a) przekrój przewodu spalinowego powinien być stały na całej długości,

b) długość pionowych przewodów spalinowych powinna być nie mniejsza niż 22 cm, a przewodów poziomych - nie większa niż 2 m.

Obecnie obowiązuje inne rozporządzenie - z 12 kwietnia 2002 roku. Znosi ono te zasady i w zamian wskazuje, że zasady wykonania przewodów spalinowych powinny być określone przez projektanta (na podstawie DzU 02.75.690, paragraf 174 pkt 2), zgodnie z zaleceniami producenta kotłów.

2. Jaki kocioł, taki przewód spalinowy

Producenci uzależniają długość przewodu spalinowego między kotłem a kominem od rodzaju kotła:

- kotły z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (są to przede wszystkim kotły stojące, z palnikami atmosferycznymi) powinny mieć przewód spalinowy możliwie jak najkrótszy - maksymalnie 2-2,5 m. Ważne jest również to, aby pierwszy odcinek przewodu spalinowego (tuż za kotłem) miał przebieg pionowy i - tak jak mówiły wcześniejsze przepisy - minimum 22 cm długości. Niektórzy producenci zalecają nawet wydłużenie go do 50 cm. A skoro tak, to kocioł gazowy z palnikiem atmosferycznym można ustawić najwyżej w odległości 2 m od komina;

- kotły z wymuszonym wypływem spalin (tzw. kotły turbo). Tutaj nie jest konieczne prowadzenie tuż za kotłem kilkunasto- czy kilkudziesięciocentymetrowego odcinka pionowego. Po zamontowaniu kolana można od razu poprowadzić przewód poziomy. Jakiej długości? Różnej, w zależności od mocy zastosowanego w kotle wentylatora, a zazwyczaj taki przewód może mieć nawet około 3-4 m długości. Kocioł "turbo" będzie więc idealnym rozwiązaniem, kiedy kocioł trzeba umieścić z dala od komina.

Uwaga! Najlepiej, by przewód spalinowy miał przebieg prostoliniowy, a więc zmiany jego kierunków należy ograniczyć do minimum. Każde załamanie przewodu powoduje bowiem straty ciśnienia, które przelicza się na jego dodatkową długość w następujący sposób: kolano 90 stopni - 1 m, kolano 45 stopni - ok. 0,5 m. Przykładowo: przewód spalinowy z dwoma dodatkowymi kolanami po 90 stopni musi być krótszy o 2 m.

3. Stal - tak, aluminiuim - nie

Do odprowadzania spalin z kotła do komina wolno używać wyłącznie przewodów stalowych, najlepiej ze stali kwasoodpornej. Przewody aluminiowe nie są odpowiednie. Nie chodzi tu o ich wytrzymałość na wysoką temperaturę, bo - jak podają producenci - wytrzymują one temperatury do 200oC i więcej, a spaliny z kotłów gazowych są znacznie chłodniejsze. Problem w tym, że aluminium jest zupełnie nieodporne na zawarty w tych spalinach agresywny kondensat. Narażone na działanie kondensatu przewody aluminiowe szybko ulegają korozji: po dwóch-trzech latach użytkowania mogą być podziurawione jak durszlak.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaka rura z kotła do komina