Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dla pracujących w domu

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Nawet jeśli na razie nie mamy zamiaru pracować w domu, warto przewidzieć w nim miejsce na taką ?roboczą? przestrzeń. Dziś, w dobie multimedialnej łączności, pracę do domu przenieść jest bardzo łatwo.

Widok elewacji wejściowej
Widok elewacji wejściowej
Wizualizacja: Assa Design
Główne założenia

- dom z przestrzenią przewidzianą na urządzenie wygodnego miejsca do pracy

- orientacyjna wielkość domu: powyżej 160 m2

- stali mieszkańcy: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci

Główna zaleta

Piętrowy budynek o prostej bryle, z bardzo regularnym układem okien i drzwi, wygląda schludnie i dostatecznie oficjalnie, by pod jednym dachem mogły w nim funkcjonować część mieszkalna oraz otwarta dla interesantów pracownia projektowa, krawiecka czy biuro rachunkowe.

Duży pokój ulokowany na parterze, na wprost wejścia, można wykorzystać do urządzenia w domu miejsca pracy z prawdziwego zdarzenia. Odpowiednio zaaranżowana sień i szerokie (np. dwuskrzydłowe) drzwi do gabinetu umożliwią pracę "na pełny etat" przynajmniej jednemu z domowników.

Dom z piętrem

Powierzchnia użytkowa: 203,7 m2

Powierzchnia zabudowy: 122 m2

Minimalna szerokość działki: 21,3 m

Autor: architekt Paweł Puchała

Kontakt: 071 343 15 31

Usytuowanie na działce

Dom na planie prostokąta o wymiarach 13,3×9,2 m ma niewielką powierzchnię zabudowy - zajmie zaledwie 122 m2 terenu. Wejście ulokowane jest na jednej z dłuższych ścian, dlatego najwygodniej będzie umieścić budynek wzdłuż drogi, tak by kalenica dachu była równoległa do frontowej krawędzi parceli. Potrzeba na to kawałka ziemi o minimalnej szerokości około 21,5 m.

Na węższej, ale dostatecznie głębokiej działce da się też wznieść dom szczytem do ulicy, z drzwiami wejściowymi na bocznej elewacji. Zaplanowane przy ścianie szczytowej na parterze kotłownia i pracownia mogą posłużyć jako bufor izolujący bardziej prywatne obszary przed ulicznym hałasem lub wzrokiem przechodniów - zwłaszcza że od strony wejścia i wjazdu przewidziano tylko smukłe portfenetry ograniczające wgląd we wnętrza.

Ponieważ pod wspólnym dachem brak przestrzeni dla samochodów, trzeba jakoś rozwiązać kwestię parkowania. Najlepiej, by z miejsc postojowych we frontowej części parceli mogli korzystać zarówno domownicy, jak i potencjalni klienci. Elegancką oprawę zapewni obszerna, ażurowa wiata, którą da się jednocześnie wykorzystać do osłonięcia głębiej położonych części działki: prywatnego ogrodu, tarasu wypoczynkowego itp. Uporządkowany, funkcjonalny przedogródek będzie doskonałą wizytówką nie tylko gospodarstwa, ale i działającej przy domu firmy.

Dobrą orientację zagwarantuje większości pomieszczeń działka z dojazdem od północy lub północnego zachodu.

Elewacje

Płaskie, pozbawione uskoków ściany zostały podzielone w poziomie: do wysokości parapetów okien na piętrze pokrywa je jasny tynk, a wyżej - deskowanie. Dzięki takiemu zróżnicowaniu budynek wygląda smukło, ale nie przytłoczy wysokością sąsiednich zabudowań ani ogrodowej zieleni.

Drewno pojawia się również w otoczeniu drzwi wejściowych. W miejscu najbardziej narażonym na uszkodzenia znakomicie ochroni ścianę i jest o wiele przyjemniejsze w dotyku niż tynk. Warto chociaż w ten skromny sposób wyróżnić wejście, nie zapominając o odpowiednim oświetleniu, podeście oraz chodniku. Takie rozwiązanie znosi dystans, sugeruje bliskie, bezpośrednie relacje - powinno więc sprzyjać zawodowym kontaktom właścicieli.

Część dzienna

Parter składa się z dwóch części rozdzielonych ścianami konstrukcyjnymi i szybem klatki schodowej. W pobliżu wejścia znajdują się obszerne pomieszczenie gospodarcze (od ulicy) i duży pokój (od ogrodu), w centrum - schody na piętro oraz toaleta, a dopiero na końcu, w głębi domu usytuowano jednoprzestrzenną strefę dzienną z kuchnią i obszarem wypoczynkowym. Duże przeszklenia od podłogi do sufitu doświetlające wnętrze nadają mu reprezentacyjny charakter. W podstawowej wersji projektu wielkie tafle szkła umieszczono we frontowym narożniku i w ścianie szczytowej; tylko na tyły domu wychodzi wąskie, poziome okno z wysoko uniesionym parapetem. Jednak rozmieszczenie otworów warto dopasować do lokalizacji. I tak na przykład w domu stojącym blisko drogi nie sprawdzi się zupełnie otwarta kuchnia wymagająca specjalnej aranżacji (pod szklanymi ścianami nie da się ustawić mebli i potrzebna będzie wyspa). Niewielka ilość miejsca czy nieatrakcyjne sąsiedztwo mogą z kolei skłaniać do ograniczenia przebić w szczycie na rzecz większego przeszklenia otwierającego się na ogród za domem. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przyjrzeć się otoczeniu, najlepiej w towarzystwie architekta dokonującego adaptacji projektu.

Osobny pokój na parterze, dosyć luźno związany z przestrzenią dzienną, wydaje się zbyt duży, by odgrywać jakąś drugoplanową rolę (np. gościnnej sypialni - zwłaszcza że na tym poziomie nie ma porządnej łazienki). Drzemiący w nim potencjał wykorzystamy, przeznaczając go na pracownię. Na 25 m2 da się wykonywać rozmaite prace zlecone, a nawet przyjmować interesantów, czyniąc z tego obszaru centralny punkt gospodarstwa zarabiający na utrzymanie pozostałej powierzchni. Aby dodatkowo podnieść jego rangę, można poszerzyć i doświetlić sień, przesuwając nieco ścianę kotłowni. Wtedy na wprost szafy na okrycia zmieści się ławka lub nieduża sofa, a w głębi - eleganckie dwuskrzydłowe drzwi do gabinetu, które usuną na dalszy plan (lub przewyższą rangą) przejście do prywatnych rejonów domu.

Część prywatna

Piętro mieści trzy obszerne sypialnie (27, 25 i 16 m2), duży pokój kąpielowy oraz niewielki schowek. Przestrzeń wspólna ogranicza się do schodów i małej platformy, z której wchodzi się do wszystkich pomieszczeń. Całe życie na tym poziomie będzie się więc toczyć za zamkniętymi drzwiami prywatnych pokojów.

Jasne, przestronne wnętrza można dosyć swobodnie wyposażać i aranżować. W pokojach łatwo zainstalować szafy garderobiane, a nawet wydzielić osobne, widne garderoby. Przy odrobinie zręczności miejsca wystarczy na dodatkowe meble wypoczynkowe (fotele lub kanapy) albo na jakieś hobbystyczne zajęcia. Ponieważ korzystanie z części dziennej może się wiązać z różnymi ograniczeniami, przyda się rekompensata w postaci dodatkowych metrów prywatnej powierzchni, niedostępnej dla postronnych osób.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom dla pracujących w domu