Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Źle zadeklowane pustaki stropowe

Iwona Szczepaniak

Mam w projekcie domu strop Teriva. Część pustaków wykonawca deklował. Gdy przyjechałem na budowę, zastałem niektóre z nich zniszczone. Co zrobił źle? Jan O.

Zniszczone przez niewłaściwe dekowanie pustaki stropowe
Zniszczone przez niewłaściwe dekowanie pustaki stropowe
Fot. Andrzej Maćkowiak
Widoczne na zdjęciu zniszczenia są spowodowane niewłaściwym deklowaniem pustaków. Ułożenie ich na betonie spowodowało trwałe związanie dekli z zaprawy z podłożem. Dlatego podczas próby podnoszenia część pustaków została zniszczona.

Przygotowanie pustaków stropowych

W stropach gęstożebrowych wszystkie skrajne pustaki - przylegające do wieńców stropowych, żeber rozdzielczych i kominów - trzeba zadeklować, czyli zaślepić z jednej strony ich otwory. W przeciwnym razie mieszanka betonowa mogłaby się dostać do ich wnętrza, zwiększając tym samym obciążenie stropu. W dodatku za ten zmarnowany beton trzeba będzie zapłacić.

Choć czasem na budowach spotyka się wypełnianie otworów papierowymi workami po cemencie lub kawałkami styropianu, to do deklowania najlepiej stosować zaprawą cementową. Jedynie wtedy mamy pewność, że podczas wykonywania stropu, nie będzie trzeba więcej betonu.

Deklowania nie wymagają jedynie pustaki wypełniające strop gęstożebrowy z betonu komórkowego. Nie są one drążone, lecz pełne.

Właściwe deklowanie pustaków stropowych

Deklowanie pustaków stropowych właściwie nie jest trudne. Powinno się je ułożyć na równym podłożu z folii budowlanej (w najgorszym razie na tekturze). Pustaki ustawia się otworami pionowo, a następnie dno wypełnia zaprawą cementową na grubość około 2 cm. Następnego dnia pustaki są gotowe do ułożenia na belkach stropowych.

Niestety, zdarza się - z pośpiechu lub niewiedzy wykonawcy - że pustaki przeznaczone do deklowania są układane na przykład na warstwie betonu podkładowego podłogi na gruncie. Tak zapewnie byo na budowie domu naszego Czytelnika. Nic więc dziwnego, że denka pustaków mocno związały z podłożem. To dlatego przy podnoszeniu pustaki uległy zniszczeniu.

Jeśli więc nie mamy pewności, że zatrudniony przez nas wykonawca umie deklować pustaki stropowe na budowie, możemy kupić pustaki skrajne fabrycznie zamknięte z jednej strony. Wystarczy w zamówieniu podać ich liczbę. Różnica w cenie jest niewielka, ale zyskujemy gwarancję właściwego zadeklowania pustaków.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Źle zadeklowane pustaki stropowe