Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy cegły można konserwować impregnatem do drewna?

Andrzej Sawicki

Mam dom z czerwonej cegły, z okresu międzywojnia. Ponieważ planuję konserwację elewacji, rok temu spróbowałem zabezpieczyć jej niewielki fragment preparatem do impregnacji drewna Drewnochron, w kolorze ciemnobrązowym. Efekt okazał się nadspodziewanie trwały (zauważyłem, że wstrzymana została erozja cegły i zaprawy wapienno-piaskowej), a także bardzo korzystny wizualnie. Czy mogę zatem przystąpić do zabezpieczania całej elewacji tym środkiem? Marian F.

cegła, elewacja
Do impregnacji starych murów z cegły należy uzywać przeznaczonych do tego preparatów
Fot. archiwum
odpowiada Andrzej Sawicki, ekspert marki Drewnochron, PPG Deco Polska

Nie poleca się malowania elewacji z cegły preparatem do ochrony drewna. Skład oraz sposób działania impregnatu dyskwalifikują go bowiem jako odpowiedni do stosowania na materiałach mineralnych.

Impregnat Drewnochron ma stosunkowo niską lepkość i bez problemu może być aplikowany na tak chłonny materiał jak drewno. W trakcie wchłaniania preparatu w drewnie zachodzi fizyczny proces nawilżania jego miękkiej części (miękiszu). Znacząco wydłuża to trwałość impregnatu - zawarty w nim rozpuszczalnik jest bowiem tylko "nośnikiem" środków ochronnych i pigmentu.

Podłoża mineralne (czyli na przykład cegła ceramiczna i zaprawa wapienno-piaskowa) prawdopodobnie będą wchłaniać impregnat w podobny sposób jak drewno. Zarówno obrobione drewno w stanie powietrzno-suchym (czyli o wilgotności około 15%), jak i podłoża mineralne mają bowiem strukturę kapilarną - po naniesieniu impregnatu, kapilary się nim "napełniają"). Jednak w cegle nastąpi tylko fizyczne nasycenie kapilar, nie dojdzie natomiast do procesu nawilżania, o którym wspomniano wcześniej. Długofalowym skutkiem takiej impregnacji będzie więc powolne wypłukiwanie preparatu ze struktury materiału mineralnego. Nie da się określić, jak długo może to potrwać - na przykład jeden sezon jesienno-zimowy czy kilka - jednak jest to nieuniknione.

Do ochrony elewacji z cegły używa się przeznaczonych do tego preparatów hydrofobizujących, które produkowane są w postaci mlecznego płynu i po wyschnięciu chronią mur przed działaniem wody, zapewniając przy tym paroprzepuszczalność. Będzie to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy cegły można konserwować impregnatem do drewna?