Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Problem z roszącymi się oknami

Maciej Janicki

Mieszkam w bloku. Mam problem z roszącymi się oknami. Kratki wentylacyjne działają. Dlaczego więc okna są zaroszone? Nie roszą się tylko te, które są zasypane, zalegającym na zewnętrznych parapetach śniegiem. Jeśli jest to problem zbyt szczelnych okien, to czy można zamontować na nich nawiewniki? Czy muszę wymieniać całe okna? Czytelnik

zaparowane szyby,zaparowane okna,wentylacja
Zaparowane okno
Fot. Ewa Staręga
Odpowiedź eksperta z firmy Aereco:

Parowanie okien (kumulacja i wykraplanie pary wodnej na szybach) związane jest z wysoką wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, wtedy przy niskiej temperaturze zewnętrznej para wodna wykrapla się na chłodnych powierzchniach, m.in. szybach. Sam śnieg jest izolatorem zatem w miejscach gdzie szyby są częściowo nim przysypane temperatura powierzchni jest wyższa niż w pozostałych miejscach i dlatego wykroplenie tam nie występuje! Zjawisko wykraplania się pary wodnej na szybach jest szczególnie widoczne przy braku wymiany powietrza w mieszkaniach czyli "złej wentylacji".

Wentylacja jest to zorganizowana wymiana powietrza czyli aby była ona skuteczna musimy spełnić 3 elementy:

- nawiew do pomieszczeń czystych (czyli pokojów),

- przepływ (przez podcięte drzwi do pokojów i kratki o powierzchni 220 cm2 do łazienki i WC)

- wywiew (przez kratki do przewodów wentylacyjnych).

Przy zakupie drzwi łazienkowych proszę pamiętać że jeśli są w nich wykonane 3 lub 4 otwory O 40 to nie odpowiadają one kratce o powierzchni 220 cm2. Podobnie jest z kratkami wywiewnymi, które mogą posiadać siatki czy dodatkowe żaluzje, co zdecydowanie zmniejsza pole powierzchni przepływu i pogarsza wywiew. Jeśli zakłócimy którykolwiek z w/w elementów to zdecydowanie zmniejszymy sprawność wentylacji w mieszkaniu.

Aby wentylacja działała sprawnie prawidłowe doprowadzenie powietrza do mieszkania zapewnić możemy poprzez nawiewniki okienne lub ścienne. Nawiewniki okienne można domontować do istniejących okien zlecając to certyfikowanym montażystom nawiewników. Ze względu na skomplikowany montaż, a dokładniej frezowanie otworów pod nawiewniki nie polecam wykonania tego we własnym zakresie albo przez firmy które tego wcześniej nie wykonywały.

Jeśli, jak to autor pytania określił, "Kratki wentylacyjne działają" czyli powietrze jest przez nie usuwane oznacza to że przewody grawitacyjne są sprawne (drożne) i wentylacja w naszym mieszkaniu będzie działać poprawnie.

Aby jednak dokładniej określić sprawność oraz możliwości wymiany powietrza w mieszkaniu autora pytania potrzebowałbym więcej informacji m.in.: Czy występuje ciąg wentylacyjny przy zamkniętych i otwartych oknach? Na którym piętrze znajduje się mieszkanie oraz ile kondygnacji w sumie posiada budynek?

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Problem z roszącymi się oknami