Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komin z cegły czy gotowy?

red.

Dopiero co rozpoczęliśmy budowę domu, a już pojawił się problem, jaki wybrać komin. Architekt zaprojektował podłączenie kotła, do tradycyjnego komina murowanego z wkładem stalowym. Wykonawca zachęca nas, byśmy zastąpili go gotowym - prefabrykowanym. Inga i Robert z., Wrocław

DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI
Wybierając komin, powinno się wiedzieć, jakie urządzenie grzewcze będzie do niego podłączone.
Fot. LEIER
1. Jaki kocioł, taki komin

Wybierając komin, powinno się wiedzieć, jakie urządzenie grzewcze będzie do niego podłączone. Nie każdy komin nadaje się bowiem do każdego kotła.

- Kominy dymowe - do kotłów na paliwa stałe (węgiel, koks, drewno) - muszą być przede wszystkim żaroodporne, bo w razie zapalenia się nagromadzonej w nich sadzy temperatura może dochodzić nawet do 1000°C. Do budowy kominów dymowych używa się ceramicznych cegieł pełnych oraz rur ceramicznych i szamotowych w obudowie z cegły lub z blocz- ków betonowych.

- Kominy spalinowe - do kotłów na gaz i olej - nie muszą być żaroodporne, ponieważ kotły te są niskotemperaturowe: temperatura spalin z takich kotłów rzadko przekracza 100°C. Kominy te muszą być jednak kwasoodporne, ponieważ ze spalin bardzo łatwo wykrapla się woda, która w połączeniu z zawartymi w spalinach tlenkami siarki tworzy agresywny chemicznie kwas. Wystarczająco odporne na jego działanie są jedynie rury z odpowiedniego gatunku stali oraz szamotowe i ceramiczne.

2. Bezpieczny i dobry komin spełnia właściwie swoją funkcję, jeśli jest:

- dopasowany pod względem przekroju do mocy kotła,

- szczelny, dobrze zaizolowany termicznie i oddalony od elementów palnych (na odległość co najmniej 16 cm od wewnętrznej ściany komina),

- prowadzony pionowo i bez przewężeń,

- wyprowadzony na właściwą wysokość ponad dach.

Tylko komin spełniający wymienione warunki zapewnia odpowiedni ciąg i bezpiecznie wyprowadza na zewnątrz produkty spalania.

3. Komin murowany czy gotowy

Jeśli komin ma służyć do odprowadzania dymu z kotła na paliwo stałe, może być wymurowany z pełnej cegły ceramicznej. Potrzebny jest do tego jednak dobry, staranny i znający się na rzeczy murarz, który zadba o to, by konstrukcja była szczelna, a wewnętrzne ścianki komina gładkie. Jeśli do komina murowanego ma być podłączony kocioł gazowy lub olejowy, trzeba do niego koniecznie wstawić wkład z rur ze stali kwasoodpornej. W przeciwnym razie agresywny kondensat będzie wnikał w cegły, co szybko doprowadzi do zniszczenia komina.

Alternatywą dla komina murowanego z wkładem stalowym jest komin prefabrykowany z gotowych elementów. Kupuje się go jako kompletny zestaw, na który składają się: kwasoodporne rury szamotowe lub ceramiczne, gotowe elementy izolacji cieplnej z wełny mineralnej, pustaki stanowiące obudowę komina oraz elementy uszczelniające. Taki zestaw zapewnia szybkie i właściwe wykonanie komina - trwałego i odpornego na działanie agresywnych spalin.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Komin z cegły czy gotowy?