Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dostosuj fundamenty do gruntu

Autor: Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Ostateczna decyzja o tym, jakie powinny być fundamenty domu, należy do projektanta konstrukcji. Warto jednak zgłębić wiedzę o warunkach gruntowych na działce, chociaż w stopniu podstawowym. Może być ona bardzo pomocna, gdyż może ustrzec nas od późniejszych problemów.

Głębokość posadowienia fundamentów powinna być dostosowana do poziomu wód gruntowych i rodzaju gruntu
Głębokość posadowienia fundamentów powinna być dostosowana do poziomu wód gruntowych i rodzaju gruntu
Fot. www.budowlany.pl
Warunki gruntowe, a także poziom wód gruntowych mają bardzo duży wpływ na rodzaj, wymiary i głębokość posadowienia fundamentów. Budując małe budynki, można nie wykonywać badań geotechnicznych, choć zawsze warto to zrobić. Zyskamy bowiem pewność, że fundamenty zostały dobrze zaprojektowane i nasz dom będzie dobrze posadowiony. Dobrze na pewno się zorientować, jak w okolicy posadowione są domy podobne do projektowanego: jakie wymiary mają fundamenty, czy ściany nie są popękane, na jakiej głębokości znajduje się woda gruntowa i czy jej poziom bardzo się podnosi w mokrych porach roku.

Na tej podstawie łatwiej ocenić, czy fundamenty nowego domu są właściwie zaprojektowane.

Wszystkie prace fundamentowe powinno się rozpocząć od usunięcia z obrysu budynku warstwy ziemi porośniętej roślinami. Trzeba też pamiętać, aby pod budynkiem nie zostawiać takiej ziemi. Przyda się ona po zakończeniu budowy do urządzania przydomowego ogrodu, a ponadto zawiera zarodniki, których pozostawienie grozi szybkim rozwojem grzybów pleśniowych i domowych w nowo wybudowanym domu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dostosuj fundamenty do gruntu