Energia odnawialna
Energia odnawialna jest to energia wnętrza ziemi, słońca oraz wody i wiatru (przy czym to ostatnie źródło wykorzystuje się głównie do wytwarzania prądu), a tak że energia pochodzącą ze spalania biomasy.
W budownictwie indywidualnym do pozyskiwania ciepła z gruntu i wód gruntowych służą pompy ciepła. Z 1 kW dostarczonej do tych urządzeń energii elektrycznej można uzyskać od 3 do 5 kW energii cieplnej.
Słońce. Dostarcza ono ogromnych ilości energii. Rocznie na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi dociera rocznie około 1000 kWh. Energię tę można wykorzystać do podgrzewania wody za pomocą kolektorów słonecznych lub do produkcji prądu dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. Połączenie tych dwóch urządzeń, zwane ogniwami hybrydowymi PV-T jest już dziś dostępne na rynku europejskim.
Biomasa. Są to stałe lub ciekłe substancje, które ulegają biodegradacji. Mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i pochodzić z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłów przetwarzającego ich produkty. Biomasy wykorzystywane jako paliwo do ogrzewania w domach jednorodzinnych to: drewno i odpady z jego przerobu (trociny, wióry, zrębki), rośliny energetyczne (np. wierzba), produkty rolnicze (np. słoma, ziarna zbóż).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Pompa ciepła i jej sprawność
Dom energooszczędny. Ogrzewanie domu i wody
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo, część 7 - kolektory słoneczne
Oszczędzaj nieodnawialne źródła energii - inwestuj w pierwsze paliwo - część 5, wentylacja
Świadectwo energetyczne - czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?
Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa?
Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym
Dom ekologiczny - czy to dom marzeń? Czym się charakteryzuje?