Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Energia odnawialna

redakcja

Energia odnawialna jest to energia wnętrza ziemi, słońca oraz wody i wiatru (przy czym to ostatnie źródło wykorzystuje się głównie do wytwarzania prądu), a tak że energia pochodzącą ze spalania biomasy.

energia odnawialna
Kolektory słoneczne - to w nich energia słoneczna jest przetwarzana na energię cieplną
Fot. Wolf
Energia wnętrza ziemi. Najbardziej znaną jej odmianą jest energia geotermalna. Jej wykorzystanie polega na wierceniu głębokich otworów (kilkaset, a nawet kilka tysięcy metrów) w celu pozyskania wód o temperaturze 40-200 st.C. Wody te kieruje się następnie do wymienników ciepła, które odbierają ciepło i przekazują je do sieci ciepłowniczych. Tak ogrzewa się całe osiedla i miasta.

W budownictwie indywidualnym do pozyskiwania ciepła z gruntu i wód gruntowych służą pompy ciepła. Z 1 kW dostarczonej do tych urządzeń energii elektrycznej można uzyskać od 3 do 5 kW energii cieplnej.

Słońce. Dostarcza ono ogromnych ilości energii. Rocznie na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi dociera rocznie około 1000 kWh. Energię tę można wykorzystać do podgrzewania wody za pomocą kolektorów słonecznych lub do produkcji prądu dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. Połączenie tych dwóch urządzeń, zwane ogniwami hybrydowymi PV-T jest już dziś dostępne na rynku europejskim.

Biomasa. Są to stałe lub ciekłe substancje, które ulegają biodegradacji. Mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i pochodzić z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłów przetwarzającego ich produkty. Biomasy wykorzystywane jako paliwo do ogrzewania w domach jednorodzinnych to: drewno i odpady z jego przerobu (trociny, wióry, zrębki), rośliny energetyczne (np. wierzba), produkty rolnicze (np. słoma, ziarna zbóż).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Energia odnawialna