Odnawialne źródła energii - przydomowa elektrownia wiatrowa
Wielu inwestorów zastanawia się nad montażem przydomowej elektrowni wiatrowej. Tu, podobnie jak w przypadku ogniw fotowoltaicznych, kusi nas perspektywa zredukowania zużycia jednego z najdroższych nośników energii cieplnej, jakim jest prąd. Zastosowanie elektrowni wiatrowej wymaga jednak dokładnego przemyślenia.
To, czy montaż przydomowej elektrowni wiatrowej będzie opłacalny, zależy w dużej mierze od tego, ile energii elektrycznej uzyskamy dzięki jej pracy. Wynika to z wielu czynników, między innymi z warunków panujących na danym terenie, oraz z tego, na jakiej wysokości umieszczony jest wiatrak. Elektrownia wiatrowa będzie działać najlepiej, jeśli nie jest przesłonięta położonymi blisko budynkami czy lasem. Zaleca się jej montaż na przykład na wzniesieniu w otwartym terenie. Najczęściej wiatraki stawia się obok domu na masztach osadzonych w gruncie na fundamencie lub utrzymywanych odciągami. Mniejsze modele można montować na dachu budynku, co obniży koszty instalacji (nie będzie masztu). A jeśli wysokość usytuowania wiatraka nie przekroczy 3 m, nie trzeba będzie występować o pozwolenie na budowę.
Żywotność przydomowej elektrowni wiatrowej określa się na około 25 lat. W tym czasie będzie ona wymagała okresowej obsługi - trzeba się zatem liczyć z kosztami wymiany materiałów eksploatacyjnych oraz serwisem.
Przewidywania
Dotychczas stosowano proste sposoby zagospodarowania pozyskanej energii do podgrzewania wody do mycia i w instalacji grzewczej. Jeśli do tego celu wykorzystywany był wcześniej olej opałowy, gaz płynny czy prąd z sieci, wówczas montaż elektrowni wiatrowej może przynieść redukcję kosztów.
Trudno jednak obecnie jednoznacznie stwierdzić, czy produkcja energii z przydomowej elektrowni wiatrowej w Polsce zyska na popularności. Istotne znaczenie będą miały regulacje prawne dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii w naszym kraju, a przede wszystkim ewentualne mechanizmy wsparcia dla inwestorów.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Dom Autonomiczny. Prąd elektryczny
Budowanie super-energooszczędne - co to znaczy dom autonomiczny?
Jak oszczędzać prąd
Proste sposoby na oszczędzanie prądu
Świadectwo energetyczne - czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?
Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa?
Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym
Dom ekologiczny - czy to dom marzeń? Czym się charakteryzuje?