Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Badania termowizyjne. Kiedy warto je przeprowadzić

Iwona Szczepaniak

Badanie kamerą termowizyjną pozwala bardzo szybko ustalić przyczynę ucieczki ciepła z domu lub znaleźć miejsce awarii instalacji grzewczej. Wyjaśniamy, jak z niego skorzystać.

badania termowizyjne
Na wartość temperatury badanego fragmentu domu mają wpływ warunki zewnętrzne (siła wiatru, promieniowanie słoneczne i temperatura nieba), pora dnia, bezwładność cieplna materiałów, kształt budynku oraz technologia, w której został on wybudowany.
Fot. Shutterstock.com/Dario Sabljak
Do niedawna jakość prac w nowo wybudowanym lub wyremontowanym domu sprawdzano jedynie pod względem zgodności z projektem. Trudno było wskazać błędy wykonawcze, które w przyszłości mogłyby mieć wpływ na większe zużycie energii do ogrzania domu, a tym samym - wydatków na jego utrzymanie. Obecnie jest to możliwe dzięki termowizji (termografii), wykorzystującej promieniowanie cieplne (podczerwone). Jest ona skuteczną, nieinwazyjną i dającą natychmiastowy wynik metodą diagnostyki. Dlatego badania termowizyjne są coraz popularniejsze w budownictwie, a zakres ich zastosowania - bardzo szeroki. W ten sposób łatwo można skontrolować jakość użytych materiałów i poprawność rozwiązań konstrukcyjnych oraz ocenić jakość wykonania prac - także w miejscach, które są niedostępne lub całkowicie niewidoczne, ukryte pod kolejnymi warstwami.

Kiedy przyda się termowizja

Badanie termowizyjne obnażają wszelkie niedociągnięcia i błędy wykonawcze, które mają duży wpływ na komfort cieplny i zdrowie mieszkańców oraz trwałość i estetykę domu. Zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną (termogramy), pozwalają dokładnie wskazać wady izolacji cieplnej, ustalić miejsca tworzenia się mostków termicznych, a także przyczyny zawilgocenia ścian i sufitów. Umożliwiają też sprawdzenie szczelności okien, drzwi oraz działanie wentylacji, instalacji wodnej i grzewczej.

W nowym domu. Badanie termowizyjne można zrobić po ułożeniu ocieplenia, by sprawdzić grubość i ciągłość izolacji fundamentów, ścian zewnętrznych i dachu. Drugim dobrym momentem na wykonanie termogramów jest kontrolne uruchomienie wszystkich instalacji. Na tych etapach - w razie konieczności - łatwo dokonać poprawek.

Najczęściej jednak badania termowizyjne wykonuje się dopiero podczas zamawiania świadectwa charakterystyki energetycznej domu, po zakończeniu jego budowy. Zwykle jest to późna jesień lub zima, czyli najlepsza pora na badania. Warto je również przeprowadzić przed końcem okresu gwarancji lub rękojmi na wykonane prace. Można wtedy wymagać od firmy naprawy ewentualnych błędów lub też domagać się za nie rekompensaty.

W starym domu. Termowizja pozwala "prześwietlić" dom i ocenić na tej podstawie jego stan techniczny. Warto ją zlecić przy zakupie domu z rynku wtórnego, gdy z pozoru nie widać żadnych niedociągnięć. Zwłaszcza że w starych domach często pojawiają się ogniska pleśni, która emituje niezwykle toksyczne dla ludzi związki (mikotoksyny). Na świeżo odnowionych ścianach istniejąca grzybnia jest niewidoczna. Dzięki termowizji można dokładnie określić, w którym miejscu może "wyjść" w przyszłości. W tej sytuacji dużo łatwiej będzie nam negocjować cenę za dom.

Badanie termowizyjne jest również przydatne przed rozpoczęciem termomodernizacji domu. Pozwala ono lepiej zaprojektować docieplenie, a także pomaga w podjęciu decyzji o kolejności i konieczności przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Kiedy jest najlepsza pora na badanie termowizyjne

Przeprowadzenie badania termowizyjnego jest możliwe, gdy na powierzchniach rejestrowanych przez kamerę termowizyjną występują różnice temperatury. W przeciwnym razie na obrazie nie będzie widać różnic, a analiza nie będzie możliwa. Dla prawidłowej interpretacji termogramów często decydujące znaczenie mają bardzo szczegółowe informacje na temat warunków atmosferycznych w trakcie badania - pory dnia, rozpiętości czasu, temperatury i wilgotności powietrza, zachmurzenia, siły oraz kierunku wiatru.

Najlepiej zaplanować badanie, gdy pogoda jest w miarę stabilna (przynajmniej od kilku do kilkunastu godzin przed robieniem zdjęć). Nie powinno się przeprowadzać kontroli podczas silnych opadów (deszczu lub śniegu) i wiatru. Jeśli jego prędkość przekracza 2 m/s, wiatr wychładza powierzchnie ścian, maskując ewentualne sygnały występowania mostków cieplnych. Aby uniknąć nagrzania przez słońce powierzchni budynku - ścian zewnętrznych, dachu, okien i drzwi - badania najlepiej wykonać rano (przed wschodem słońca), późnym wieczorem, nocą lub w pochmurne dni.Skomentuj:

Badania termowizyjne. Kiedy warto je przeprowadzić