Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współpraca kolektorów słonecznych i gruntowej pompy ciepła

Władysław Łyszkowski

Część inwestorów z zasobniejszym portfelem, którym dodatkowo leży na sercu ochrona środowiska, decyduje się na montaż w jednym systemie grzewczym kolektorów i pompy ciepła. W takim rozwiązaniu pompa służy zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody, kolektory zaś wspomagają jej pracę. Przyjrzyjmy się, czy taka współpraca jest uzasadniona pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym.

kolektory słoneczne
Na dachu spadzistym kolektory montuje się albo na pokryciu albo wbudowuje w połać
Fot. Junkers
Jeśli kolektory współpracują z gruntową pompą ciepła, nadwyżkę ciepła można zakumulować w ziemi.

Plus dla ekologii - zapewnia szybszą regenerację dolnego źródła

Pompa ciepła podczas działania zabiera ciepło z gruntu. Z tego więc powodu jej współpraca z kolektorami może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze - można tak zaprojektować instalację, aby latem woda była przygotowywana prawie wyłącznie przez kolektory (gromadzi się ją w zbiorniku buforowym o dużej pojemności). Dzięki temu grunt nie jest wychładzany i na początku sezonu grzewczego zaprocentuje to wyższą sprawnością pompy ciepła (również na potrzeby ogrzewania budynku).

Po drugie - kolektory mogą przekazywać nadmiar ciepła do gruntu, gdzie będzie ono akumulowane. Umożliwia to podwyższenie temperatury dolnego źródła pompy i podniesienie jej sprawności. Poza tym zabezpiecza instalację przed brakiem odbioru ciepła latem. Dzięki temu domownicy mogą wyjechać na dłużej, bez obawy o przegrzewanie płynu w kolektorach.

Minus dla portfela - nie zawsze jest to opłacalne

Koszt przygotowania ciepłej wody przez pompę ciepła nie jest wysoki. Jeśli przyjmiemy, że jedna osoba zużywa w ciągu doby 35 l wody o temperaturze 55°C, to czteroosobowa rodzina w ciągu roku będzie potrzebowała 2730 kWh energii do jej podgrzania.

Sprawność pompy ciepła (określana jako współczynnik COP) zależy zarówno od pożądanej temperatury ciepłej wody, jak i od temperatury dolnego źródła (gruntu, wód gruntowych lub powietrza). Zimą, gdy temperatura dolnego źródła może spaść poniżej 0°C, pompa osiągnie efektywność nie większą niż 2,5-3,0. Natomiast latem temperatura dolnego źródła rośnie od 7-8°C (gruntowe sondy pionowe) do nawet 15-17°C (rurki ułożone poziomo w gruncie). W tym okresie COP waha się od 4 do 5. Średnioroczna sprawność pompy na potrzeby przygotowania ciepłej wody wynosi więc około 3,5-4. Dzieląc 2730 kWh przez 3,5, otrzymamy 780 kWh - tyle rocznie energii elektrycznej będzie zużywała pompa do przygotowania ciepłej wody. Przy cenie prądu na poziomie 55 gr za 1 kWh, roczny koszt podgrzania wody to 429 zł, czyli tylko 35 zł miesięcznie.

Zatem, nawet jeśli kolektory słoneczne pokryją około 60% rocznego zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody, to oszczędności roczne wynikające z ich współpracy z pompą ciepła wyniosą jedynie około 257 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Współpraca kolektorów słonecznych i gruntowej pompy ciepła