Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elewacja bez tynku w ścianie trójwarstwowej

Opracowanie Katarzyna Wangin

Ścianę elewacyjną zazwyczaj wykonuje się z materiałów niewymagających tynkowania - z cegły klinkierowej, ewentualnie z tańszej silikatowej lub betonowej.

elewacje domów, cegła klinkierowa
Elewacja z cegły klinkierowej
Fot. CRH Klinkier
Najefektowniejsze elewacje ścian trójwarstwowych powstają z cegieł klinkierowych i licowych. Na rynku jest ich bardzo duży wybór. Różnią się wymiarami oraz kolorami, mają też różnie ukształtowaną powierzchnię licową (gładką, ryflowaną, z fakturą). Elewacje z klinkieru mogą być najrozmaitsze - od tradycyjnych czerwonych, stylizowanych na antyczne mury, po nowoczesne, gładkie, w kolorach lśniącej bieli lub grafitu.

Uzupełnieniem cegieł podstawowych są kształtki przeznaczone do wykonywania detali architektonicznych (na przykład parapetów) oraz wykończeń murów.

Cegły klinkierowe są dość drogie - za materiały potrzebne na 1m2 elewacji zapłacimy 70-330 zł.

Ciekawą alternatywą dla klinkieru są cegły silikatowe i betonowe. Są ładne - mogą mieć różne kolory i gładką lub fakturowaną powierzchnię - i podobnie jak klinkier, nie wymagają wykończenia. Są przy tym bardzo konkurencyjne cenowo. Za cegły silikatowe potrzebne do wymurowania 1 m2 elewacji zapłacimy 50-135 zł, za betonowe - 40-110 zł.

Elewacja bez problemów

Latem silnie nasłoneczniona elewacja (zwłaszcza z cegieł w ciemnym kolorze) może się dość mocno odkształcać. Żeby nie dopuścić do powstania pęknięć, trzeba jej zapewnić możliwość ruchu. W tym celu wykonuje się w niej dylatacje (przerwy między dwoma fragmentami muru), które później maskuje się specjalną taśmą rozprężną. W ścianach ceramicznych odstępy między dylatacjami nie powinny być większe niż 12 m.

Ze względu na możliwość odkształceń termicznych, elewacja nie może też być w żadnym miejscu "na sztywno" połączona ze ścianą nośną, która prawie wcale się nie odkształca. Dlatego warstwy ściany połączone są kotwami, które mogą lekko się odginać. Także elementy takie jak wieńce czy nadproża muszą być niezależne; oddzielne dla ściany nośnej i dla elewacji.

Nadproża ściany nośnej wykonuje się jako typowe belki żelbetowe. W ścianie elewacyjnej nadproże może być:

- żelbetowe - w ścianach przeznaczonych do tynkowania;

- z gotowych kształtek lub cegieł - w ścianach elewacyjnych z cegły klinkierowej, silikatowej lub betonowej.

Obydwa rodzaje nadproży powinny być przedzielone taką samą warstwą izolacji cieplnej jak w ścianie.

Uwaga! Na elewacji nie można opierać elementów konstrukcji budynku, na przykład balkonów i tarasów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elewacja bez tynku w ścianie trójwarstwowej